středa 13. května 2009

Amazon? Ale fuj tajbl...

Pan Amazon je pěkně mazaný. Tak se například zdá, že své e-knihy v ceně 9.99 USD prodává pod náklady (což je tuším v Evropě tak trošku nelegální). Veškeré možné následky a důsledky rozebírá tento článeček na TeleRead.org... No, vyšetřování už běží...

8 komentářů:

 1. To nechápu, jak to může být pod náklady? Výroba e-booku stojí 0,0 nic, něco sice stojí distribuce, e-obchod, něco málo možná nějaké ty úpravy před konverzí a tak dále, ale 9.9 USD mi přijde docela dost na to množství prodaných knih. Jedině že by ty honoráře autorům byly tak vysoké :-) to se mi moc nezdá.

  OdpovědětVymazat
 2. Podíváte-li se na originální článek, tak uvidíte, že to jsou platby držitelům autorských práv.

  OdpovědětVymazat
 3. No to ale asi jak komu, těžko budou platit všem stejně. Originální článek je dlouhý a ještě anglicky, nechtělo se mi to louskat.. To bych nevěřil že platba autorovi je někde podstatnou nebo hlavní položkou v ceně knihy :-)

  Možná by ty příspěvky v blogu mohly být delší a podrobnější. Tyhlety výkřiky do tmy, to je tak na Twitter :-) než blog. Pod pojmem blog si představuju přece jen něco víc než link někam + poznámku. Ale nic ve zlém, doufám že se to časem nějak vyvine, je to zajímavý počin. Neznám žádný jiný blog specializovaný na e-knihy.

  OdpovědětVymazat
 4. No hlavně to není žádná novinka. Že Amazon dotuje e-knihy je minimálně "veřejné tajemství" od doby co s tím Amazon začal. Nedávno jsem ale kdesi četl že Amazon e-knihy pomalu zdražuje, takže se to časem dorovná. Jenže ono to dříve asi nikomu nevadilo, ostatní jen koukali jak to s Amazonem dopadne a teď když se pomalu ukazuje že Amazon možná našel schopný obchodní model a začal mít převahu na nově vznikajícím trhu, začínají vykřikovat. Ostatně tohle by mně trápilo ze všeho nejmíň. Mnohem horší je problém s formátem, to že není možné licencovat Mobipocket formát a serverovou technologii, jen pronajmout za nesmyslných podmínek (ostatně o tom někde tady taky píšete) Tohle se mi zdá jako zásadní problém, konkurence hodně zaspala a umožnila tak vznik molocha který se snaží drtit okolí silou (jako to dělá třeba Microsoft). To je podle mého hlavní problém. Ale zase, jsme v Evropě a zde je trh e-knih ještě v počátcích oproti Americe. Chtělo by to ale, aby se to tady už taky někam pohnulo než Amazon expanduje ven. Prostě aby s tím modelem čtečka-distribuce-obsah přišel někdo další.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokusíme se to být my. Ale lidí málo, práce mnoho :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to přeju úspěch. Napište podrobnosti jakmile to bude možné (jaký formát budete podporovat, jakou čtečku a takové ty věci okolo) Lidí je řekl bych dost, spíš to chce peníze a hodně vyjednávání (autorská práva, případně nějaký ten mobilní operátor a tak)

  OdpovědětVymazat
 7. Jako autor toho blognutí slibuju, že bude-li jen trošku času, pokusím se toho napsat víc. Někdy je ale opravdu čas jenom na takové tweetnutí... co se dá dělat.

  OdpovědětVymazat
 8. Budu se těšit. Když už nemůžu být "v centru dění" sám, aspoň si o tom přečtu. Čtu hodně už od dětství takže tohle mě dost zajímá.

  To s tím časem znám :-) Co já měl plánů, kolik toho jsem chtěl napsat (když už jsme u toho psaní), knihu bych na to téma mohl stvořit - kdybych měl čas :-) A pokud náhodou mám trochu času tak jsem tak utahaný že se mi nechce už vůbec nic. (Bohužel, člověk se musí nějak živit..) Takže je mi to jasné..

  OdpovědětVymazat