středa 13. května 2009

Každý najde svého řezníka

Původně zněl ten titulek jinak, ale nakonec jsem se umravnil.
Už dlouho mi pije krev nemravné chování Amazonu, který využívá (a zneužívá) svou tržní pozici.
Pro informaci- pokud budete chtít prodávat knihy pro více platforem a opatřit je DRM (tedy zabezpečením proti kopírování), tak máte v podstatě jedinou možnost: využít technologie MobiPocketu. Firmu MobiPocket koupil před lety právě Amazon.
Tak a teď se podržte: technologii vám neprodají, jen vám ji pronajmou. Za pouhých 70% z dosaženého obratu. No neberte to. Obchodní podmínky jsou složitější, za předpokladu, že zamrzne peklo, možná dostanete i více, ale je to hodně obtížné.
Ke všemu teď Amazon koupil Lexcycle (a s ním i Stanzu, oblíbenou to čtečku pro iPhone). A s ní koupil také trh pro iPhone, protože od verze firmware 3.0 bude možné nakupovat obsah přímo z aplikace tomu uzpůsobené.
Zuříme, protože se nám zavírají další vrátka, jak dostat kvalitní obsah (a tím také placený) ke čtenářům. Máme v záloze poslední možnost. Co to je, prozradíme, až s tím vyrukujeme, co kdyby se to dozvěděl Jeff Bezos :-)
Tak a dostáváme se k titulku totoho postu. Chování Amazonu a Google nakrklo více lidí, než jen mě. Takže si řezník bere sekyrku a chystá se malá zabijačka. Aspoň doufám.
Titulek z dnešního článku na TeleRead: GOOD thing for e-books: Amazon MIGHT draw closer antitrust scrutiny, due to new Justice policy

Tak se snad zadaří znormalizovat podmínky tak, abe jen jeden nebo dva nežrali a nemlaskali a ostatní neumírali hlady :-)

2 komentáře:

 1. Zkusím uvedený antimonopolní pláč trochu otočit. Patřím mezi uživatele, kteří současné provedení DRM odmítají a kupují raději hudbu na CD a papírové knihy.

  Proč mi má někdo předepisovat, že dané dílo mohu číst pouze na jednom konkrétním zařízení jediné pravé platformy. Je mi celkem jedno, zda mi toto nařizuje Amazon nebo Microsoft. Myslím, že použitelnost el. knihy by neměla být horší, než u papírové. Mělo by být možné ji půjčit apod.

  Současné provedení DRM je trestem pro poctivé. Nevede cesta hledáním obchodního modelu, který DRM ke svému životu nepotřebuje?

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlasím, určitě vede. V této oblasti chystám dlouhý článek, jen nemůžu na něj najít dostatek času.
  Jedna věc je ale jasná: DRM tady musí být minimálně zezačátku, aby si vydavatelé zvykli na myšlenku elektronických knih. Po akceptaci myšlenky je budou sami vydavatelé opouštět. Vidím tady podobnost s iTunes, kde to bylo podobné.

  OdpovědětVymazat