úterý 19. května 2009

Konference Digital Book 2009 - hlavní trendy

Od 11. do 12. května se konala konference Digital Book 2009.
Konference se konala v New Yorku, tam jsme sice nebyli, ale přečetli jsme za vás pár zajímavých informací:
  • firma prodávající počítačovou literaturu O'Reily Media přiznala, že její prodej počítačové literatury v papírové podobě klesl o 20%. Elektronické knihy nyní činí 10% ze všech prodejů. Nakladatelství počítá s tím, že bude prodávat knihy ve třech formátech (MobiPocket, Kindle a PDF) a to bez DRM. Prodané knihy bude aktualizovat za menší poplatek- takže model software.
  • ukazuje se, že i nakladatelství soustředěné na ženskou literaturu se začínají orientovat na prodej elektronických knih. Opět pro mě zajímavé a překvapivé je, že považují DRM za "špatné služby pro zákazníka".
  • Aplikace pro čtení elektronických knih na iPhone Stanza má nyní 1.8 mil. uživatelů v 60 zemích, uživatelé mají k dispozici je 110.000 knih.
Na vysvětlenou: DRM = Digital Rights Management je (citováno pro lenost z Wikipedie):

Digital Rights Management (DRM), které je možné přeložit jako 'Správa digitálních práv', je zastřešujícím pojmem pro technické metody, jejichž účelem je kontrolovat či omezovat používání obsahu digitálních médií. Nejčastěji je technikami DRM chráněna hudba, obrazové umění, počítačové hry, videohry a filmy. Cílem takové ochrany je především zajistit užívání obsahu v souladu s autorskými právy, respektive v souladu s licenčními podmínkami, vztahujícími se k obsahu (např. zakoupené hudby v podobě hudebních souborů, jež jsou za tím účelem ošetřeny DRM technologií).

Výrobci obsahu ukládaného či distribuovaného na digitálních médiích (např. hudební vydavatelství) často považují DRM technologie za nutný způsob, jak zabránit nelegálnímu kopírování obsahu. V poslední době však sílí trend (alespoň pokud jde o hudbu) upouštět od DRM, a tak např. internetový obchod s digitální hudbou iTunes a rovněž i další již prodávají hudbu i bez DRM ochrany.


Na téma DRM pomalu vymýšlím článek, ale chci jej mít podložený solidními argumenty a také podložený prací. A obojí je teď moc těžké...

Žádné komentáře:

Okomentovat