pátek 15. května 2009

Piráti a ebooks

Problematice pirátů knih se věnuje v obšírném článku NY Times.
V podstatě otevírá nové téma v mainstreamových médiích, protože dosud se novináři věnovali jen hudbě a software. Na tento článek reaguje můj oblíbený Teleread.
Ten ve stručnosti říká:
 • ebooky by neměly stát stejně jako papírové knihy
 • změť formátů není to pravé
 • vydavatelé by se měli poučit od hudebníků, čemu se vyhnout
Osobně považuju toto téma za zajímavé a nedošel jsem k závěru, zda upirátěná kniha brání prodeji nebo mu pomáhá. Když jsem vydal v papírové podobě knihy, které byly volně dostupné na Palmknihách, tak se to na prodeji neprojevilo- počet prodaných výtisků byl stejný, jako u důsledně utajených knih.
Na druhou stranu vím, že například Talpressu piráti vadí a taky je chápu. Kompletní Zeměplocha bez problémů dostupná na internetu není nic, co by vydavatele potěšilo.
Otázka do diskuse: pokud se vám nelegální elektronická kniha líbí, tak si ji koupíte nebo ne?

5 komentářů:

 1. I kdyz mam Zemeplochu "take stazenou", je to jen doplnek k tomu abych si mohl cist sve oblibene knizky kdekoliv (tedy i tam kde papirova verze nepripada v uvahu). Jinak Talpressu i panu Kanturkovi fandim a tleskam. Zemeplose jsem propadl jiz na zacatku jejiho vydavani v CR a hlavni radu mam celou (vcetne Hrdiny za bezmala 1000Kč).. Jsem tedy pirat nebo nejsem? :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jsi pirát. I když morální. :-)
  Ale jestli Tě to uklidní, tak to dělám stejně.

  OdpovědětVymazat
 3. Ne, nekoupil.
  Papírové knihy zkrátka už léta nečtu. Vybírám si výhradně z toho co je k dispozici v e-book formě. Papírovou knihu koupím jen když není vyhnutí, a to je skoro vždy odborná literatura. Na druhé straně pokud by kniha byla dostupná v e-booku tak bych si ji koupil a nečekal až/jestli se objeví někde na internetu zdarma. (A taky když se třeba zde objevil tuším "Agent na útěku" v e-book verzi tak jsem si ho z palmknih koupil, vůbec nevím jestli kdy vyšel nebo nevyšel "na papíru") Je to hlavně o preferenci formy v jaké je dostupný stejný obsah. Pokud e-book verzi nenabídne nějaké to vydavatelství, udělá to někdo jiný. Jejich chyba.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud mi legální verze nabídne lepší služby, tak ano.

  OdpovědětVymazat