pátek 5. června 2009

DRM či neDRM

Václav BabinskýPoslední dobou se hodně mluví o systému DRM a elektronických knihách. Chtěl bych k tomuto tématu napsat pár hřejivých slov a docela by mě potěšilo, kdybyste do komentářů napsali, co si o tom myslíte vy.

Předně co to systém DRM je. Jde o zkratku z Digital Rights Management, přeloženo do lidštiny ochrana elektronického souboru proti nepovolené manipulaci. Tím je míněno například kopírování, tisk, úpravy nebo převod do jiného formátu. Důkladnější definici najdete tady, ale moje snad stačí...

Tak a celá diskuse se točí kolem jediné otázky: mají být knihy opatřeny ochranou proti kopírování nebo ne?

Na celou věc samozřejmě existují dva extrémní názory: jedni (a to jsou ti, co by stejně nejradši zrušili celý internet) považují DRM za nezbytnost a za jedinou možnost, jak zabránit zneužití jejich autorských práv.
Na druhé straně je anarchistická skupina těch, kteří propagují rovnost, volnost a bratrství i co se týká dostupnosti jakéhokoliv obsahu na internetu.
A někde mezi tím je zmatený občan, který neví, co si má myslet. Proto jsem tady já, abych mu to vysvětlil :-)

A začnu zeširoka. Papírové knihy mají DRM obsažený už ve svém fyzickém základu. Kamarádovi půjčíte pouze jednu knihu, kopii si neudělá, protože je to dražší než nová kniha (vynecháme kopírky v práci a podobné zlodějničky). Jednoho dne knihu kamarád vrátí a nezůstane mu mimo dojmu nic.
Kniha je tedy chráněna proti kopírování dvěma způsoby: za prvé fyzickou podstatou a cenou kopie a za druhé obtížností skenování. Ten první argument platí dál, druhý už zas tak moc neplatí.
Kvalita a rychlost skenerů se zvyšuje, OCR dokáže zázraky a chyby čtenář tak nějak překousne. Případně rovnou do textu zanese opravy, že ano. Jinými slovy: ochrana papírové knihy před šířením v digitální podobě je malá. Věřte mi, že jsem byl skutečně dojat k slzám, když jsem našel pár týdnů po tom, co jsem vydal knihu Líheň od Mirka Žambocha, její hezky zpracovanou podobu na internetu.

Tak a pak tady máme elektronické knihy. Ty standardně nejsou proti kopírování chráněny vůbec. Proto si chytré mozky vymyslely, že je to špatně a že by lidi začali krást. Tak zahřmělo, na nebi se objevil hořící trojúhelník s velkým okem a vymysleli DRM.
Myšlenka vypadá skvěle. Prodáme ti knihu, čti si ji jak chceš, ale prostě ji nezkopíruješ. Tak jo. Takže když mi odejde iPhone do věčných lovišť, tak jsou moje investice v háji, protože je kniha vázaná na identifikaci mého telefonu? Skoro. Můžu si požádat o převedení knih na jiné zařízení. No jo, ale co když si chci číst tu samou knihu na iPhone a na Bookeenu, protože oboje shodou okolností vlastním? Řešení je jednoduché: můžu si koupit dvě knihy a mám to vyřešené. Dále: jak dlouho vám vydrží papírové knihy? Některé máte asi po dědečkovi. Jak dlouho vám vydrží elektronický text? Kdo dneska přečte formát textového editoru MAT, tak oblíbeného v 90. letech?
Nepřipomíná vám to tak nějak buzeraci? Jak dlouho vás to bude bavit? Odpovím si sám, protože vy nemáte přístupová práva k tomuto blogu: moc dlouho ne. Asi tak do objevení prvního kamaráda, který vás naučí: jak se daného DRM v pohodě zbavit a to se slovy UTFG (pokud nevíte, co daná zkratka znamená, tak si ji najděte na internetu) a dále vám předá adresu a login ke stránkám, kde tu samou a desetitisíce jiných knih získáte zdarma.
A opět jedna řečnická otázka: koupíte si potom ještě nějakou knihu s DRM? Jen v případě, že ji nenajdete u pirátů. A samozřejmě ji hned po koupi těm pirátům také pošlete.

Tak a pak tady máme druhou alternativu: prodávat knihy bez jakékoliv ochrany. Prodá se v této republice více jak jedna?
Vezmu-li si, že se digitalizovaly i knihy, které v obchodě stály 89 korun (opět vlastní zkušenost s knihami z Edice Pevnost), tak o tom pochybuji. Lidi se prostě naučili krást a připadá jim to naprosto korektní a sebenižší cena nepomůže.
Tak a teď jsem poměrně v rozpacích: jaký model má zvolit nakladatel, který chce začít prodávat elektronické knihy?

A na závěr odkaz z oblíbeného serveru Teleread: článek "Big Bad, Three Years Running, Or How to Solve a Problem Like DRM". Najdete v něm zajímavé argumenty, které bych sám tak hezky nenapsal a ani nevymyslel. Jen nevím, zda platí :-)

2 komentáře:

  1. A navíc, DRM samo způsobuje, že se víc "krade" - tedy zavedení jedné technologie (resp. skupiny technologií) kriminalizuje přirozené jednání. Z jiného pohledu: technologie dnes umožňují báječné věci, ale ty bývají často nevyužity kvůli zase jiným technologií - nebo spíš lidem, kteří se brání pokroku zuby nehty... Více zde: http://www.teleread.org/2009/05/28/study-finds-drm-makes-pirates-of-ordinary-people/

    OdpovědětVymazat
  2. Myslím si prakticky to samé. E-knihy jsou na tom podobně jako před časem MP3ky a nějaké to DRM je dlouhodobě neudržitelné. Jako u těch MP3. Už dneska je na netu tolik e-knih (a to i českých) zdarma, že nějaké placené a ještě k tomu omezené díky DRM, no nevím.. Když už si něco koupím, tak logicky mám zájem abych to mohl číst i v budoucnu na nějakém dnes třeba ještě ani neexistujícím zařízení a ne abych si to musel kupovat zas znova. Takže když má člověk na výběr buď koupit takto omezenou knihu nebo chvilku googlit a mít to ve formátu který není omezený (a jako bonus navíc zdarma) co asi vyhraje? Podle mně je jediné rozumné řešení pro placené e-knihy něco ve stylu app-store, kde by byly knihy bez omezení, jednoduše dostupné, jednoduše zaplatitelné a s doplňkovými službami jako jsou třeba ukázky, popisy, recenze, názory čtenářů atd. Prostě abych si mohl lehce na jednom místě vybrat knihu podle svého vkusu, nemusel se s tím nikde hledat po netu, neshánět recenze, názory čtenářů po diskuzích atd. Prostě dneska není ani tak problém sehnat dost e-knih, ale spíš problém si vybrat podle svého vkusu. DRM jsou prostě podle mně slepá větev, stejně jako u té hudby. Protože proč kupovat něco omezeně použitelné, když s trochou úsilí můžu mít to samé zadarmo a bez jakýchkoli omezení. Je jasné že vždycky budou lidé co si to nekoupí a radši vyhledají ale zase bude dost lidí (možná většina) kterým se prostě nebude chtít hledat a shánět, případně čekat až se ta která kniha objeví kdesi na netu a radši si ji jednoduše koupí. Ovšem závisí to i od ceny, vysoká cena to spolehlivě pohřbí.

    OdpovědětVymazat