středa 10. června 2009

E-knihy v období cloud computingu

Dejme si hned zdroj zprávy: Google enters the ebook market. Ti kdož vládnou angličtinou si můžou počíst z první ruky. A o co tedy jde?

Google je asi největší propagátor cloud computingu v IT pro běžný lid. Google známe všichni, leckdo z nás používá třeba Google Documents - včetně mně. Google Documents fungují tak, že si píšete dokument ve webovém prohlížeči ve speciální (AJAXové) aplikaci, a ne ve vašem oblíbeném MS Wordu nebo OO.org Writeru. Ono to tedy vypadá skoro jako kdyby to byl normální textový editor nebo tabulkový procesor, ale vytvořený dokument nenajdete nikde na svém počítači. Ten dokument je uložen na serverech Google a k sobě na počítač jej můžete stáhnout, jako jakýkoliv jiný dokument z internetu. Koneckonců jste jej vytvořili :) tak se vám v tom ani nikdo nebude pokoušet zabránit. Výhoda je, že se k tomu dokumentu dostanete z libovolného PC nebo třeba i mobilu, stačí se přihlásit do Googlu.

No a teď se Google po dokumentech a obrázcích (Picasa) pouští i do oblasti elektronických knih. Pohybujeme se v oblasti cloud computingu, takže se vše odehrává (bude odehrávat) v prostředí webového prohlížeče a bez toho, abyste museli nebo mohli cokoliv stahovat do svého počítače nebo třeba mobilu. Nezní to špatně, na každém zařízení budete mít přístup do své knihovny, knihu rozečtenou na mobilu najdete správně rozečtenou i na PC nebo jiném mobilu, stačí se přihlásit. Něco podobného umí třeba s RSS a Atom kanály jiná aplikace Googlu, Google Reader. Je to velmi návykové a užitečné.

Jenže u těch knih je všechno jinak. Zaplacením knihy získáte právo ji číst, ale vlastnit v původním fyzickém smyslu nebudete nic. Vzpomínáte - všechno se odehrává v prohlížeči, nic není na vašem počítači. A protože elektronické knihy mají definovaná práva a cenu a protože jsou "v cloudu", na vašem počítači ani nikdy nic nebude. Prostě si zaplatíte právo číst, ale ne vlastnictví (knihy, souboru, čehokoliv hmatatelného). A protože jde o peníze, je tu otázka, do jaké míry to bude zkousnutelné.

Asi by bylo fajn, kdyby to šlo. Ani by mi nevadilo, kdybych tu knihu nevlastnil - koneckonců po návštěvě kina mi také nezůstane žádný trvalý artefakt. Jenže mluvíme o knihách, které je člověk zvyklý mít v ruce, dávat si je do poličky, sem tam někomu půjčit, prostě proto, že si je zaplatil. Toto asi s knihami v pojetí Googlu nepůjde (i když technicky by se leccos z toho vyřešit dalo). Kompenzace by byla jasná - za omezení možnosti nakládat s knihou by ta kniha stála mnohem méně. Tak to ale z různých důvodů zatím nevypadá.

Každopádně je to nový pohled na věc a bude velmi zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví čtenáři. Protože ti to celé můžou buď akceptovat nebo poslat rovnou do pekel.

1 komentář:

  1. Tak tohle jsem asi nepochopil - anebo: který "osel" s tímhle přišel..?

    Jestli odmítám DRM z důvodu že mi neumožňuje číst "kdykoli na čemkoli" co říct na tohle?

    Nechápu proč se to vůbec motá do e-knih? Tohle je normální on-line placený obsah, vlastně "webová stránka" pokud chcete. Co to má co dělat s e-bookem? (Proč tomu říkají ebook?) Přece knihy, ať už "e" nebo "ne-e" :-) se čtou často i tam kde člověk není on-line, aspoň myslím. Různé čekárny, fronty, dopravní prostředky, na chatě, na pláži, ve vaně...

    Tohle mi připadá už úplně praštěné. Je to tak nepraktické, že bych to nechtěl snad ani zadarmo, ne tak ještě za peníze. Pokud bych byl někdy nucen něco takového používat, první co bych udělal je že bych to zkopíroval a převedl do něčeho použitelného. A že by to nešlo zkopírovat a převést tomu snad nevěří vůbec nikdo. Už z principu, co se dá zobrazit na monitoru, to se dá zkopírovat :-) Tohle snad ani nemůže nikdo myslet vážně...

    OdpovědětVymazat