čtvrtek 4. června 2009

Na čem čtete elektronické knihy? Díl druhý


V tomto článku jsem se pozastavoval nad strukturou zařízení, na kterých se čtou elektronické knihy.
Nedalo mi to a udělal jsem si malý průzkumek. Vzal jsem si údaje o knihách z poslední doby a sečetl počty stažení podle formátů. Výsledek vidíte na vedlejším grafu.
Co z toho plyne?
 • PDF: skoro jednoznačně klasické počítače. 31% zastoupení.
 • ePUB: asi iPhone. 10%
 • MobiPocket Unicode: Windows Mobile + Symbian. 12%
 • MobiPocket: pravděpodobně Palm OS. 8%
 • PalmDoc: nelze určit. Mohou to být specializované čtečky eBooks, stejně jako Symbianové telefony, Windows Mobile, Palm OS či telefony s Javou.
Podíl klasických počítačů je i na Palmknihách překvapivě vysoký. Lidi, proč si nekoupíte něco pořádného ke čtení? :-)

S výše uvedeným textem souvisí i průzkum, který jsem našel prostřednictvím tohoto článku na webu firmy Wattpad. Tato společnost je vyvíjí čtečky pro mobilní telefony a mimo to má docela zajímavý koncept pro distribuci elektronických knih. Koukněte na to...
Ale k věci. Zajímavá fakta:
 • Čtení elektronických knih o víkendu stoupá o 10%
 • Většinou se čte v noci ("at bed time")
 • Majitelé BlackBerry pustí denně aplikaci pro ebooks průměrně 1.6x, majitelé iPhone 2.3x a majitelé Java telefonů 2.6x.
Celý průzkum najdete tady.

Podobný průzkum udělala firma Lexcycle, producent software Stanza, asi nejrozšířenější čtečky na iPhone. Ten pro změnu není zas tak překvapivý- nejvíce se čte v dopravních prostředcích. Pro ty jsem také hlasoval... Výsledky vidíte na screen shotu vpravo.

1 komentář:

 1. Ono je to, řekl bych, (kromě toho PDF) spíš o preferenci formátů než o tom na čem kdo čte. Většina čteček umí víc jak jeden formát, Palmy umí i unicode mobipocket (s upraveným readerem) a řekl bych že hodně lidí používá ne-unicode mobipocket a palmdoc třeba jen proto, že se jim nechce přehazovat fonty pro unicode a ne-unicode (když snad 99% e-knih je v pdb a s kódováním win1250).

  OdpovědětVymazat