středa 17. června 2009

Proč si nekupovat čtečku elektronických knih

Trochu provokativní název článku myslím vážně. Cože? Vlček, propagátor elektronických knih, radí, abyste si je nekupovali?
Radí. A má pro to důvody.

Vlastním Bookeen Cybook Gen3 přibližně půl roku. Kupoval jsem si jej ze dvou důvodů: Chtěl jsem mít co ukázat do natáčení do televize a chtěl jsem mít čtečku na skripta. Dal jsem se totiž na stará kolena na studia a přišlo mi lepší si nosit lehounkou čtečku než těžká skripta.
Tak a jsme u meritu věci. Ani jeden z důvodů nevyšel. Televize Z1 ten pořad nakonec nevysílala a na skripta není čtečka moc dobrá.
Pokusím se popsat důvody.

Předně: formát A5 je prima v porovnání s PDA nebo chytrými telefony. Pokusíte-li se ale přečíst PDF formát primárně generovaný pro displej stolního počítače, tak pohoříte. Buďto zmenšíte celou stránku na rozměr obrazovky a neuvidíte skoro nic, nebo si otočíte text na šířku a budete číst po půlstránkách. Obojí je skutečně nepříjemné, obzvlášť pokud je v textu nějaká grafika. Máte také možnost si PDF převést do nějakého jiného formátu, například MobiPocketu. Výsledek je ale pořád poměrmě tristní- obvykle totiž přijdete o grafiku. Bohužel, moc učebnic ve formátu jiném, než Adobe PDF, neznám...
Dejme tomu, že jsme překonali první úskalí a čteme si knihu v nějakém přívětivém formátu. Studium odborné literatury ale neprobíhá ve stejném režimu, jako čtení beletrie. Neprobíhá od první stránky až po vytoužený happy-end, ale potřebujete přeskakovat, hledat, vracet se... Ani pro jednu tuto činnost vám čtečka neposkytne podporu. Listování jde jen po stránkách a otočení stránky je k uzoufání pomalé. Fulltextové vyhledávání není. Vracet se není kam a jak, protože čtečka nezobrazuje náhledy stránek - prostě je potřeba napodobit rychlé prolistování klasickou knihou.
V neposlední řadě: viděli jste někdy skripta, kde by nebyly ruční poznámky, podtrhaná slova a věty (a nakreslené karikatury spolužáků a profesorů). Pokusili jste se něco podtrhat u elektronické čtečky? Vynechám-li čestnou výjimku iRexe, tak můžete podtrhávat leda tak hřebíkem.

Takže to shrnu:
Nekupujte si čtečku elektronických knih na studium.

Dobře. A jak by tedy podle mého názoru měla vypadat ideální čtečka na studium? Vyjdu z toho, co je už dnes technologicky možné, vynechám tedy barevný displej.
 1. Zobrazení náhledu stránek s názvem kapitoly. Na jednu stránku by se dalo nacpat tak 12 stran. Není to moc, ale je to lepší, než drátem do voka. Ale ten náhled to chce rychle, žádné dlouhé čekání!
 2. Mít možnost přepínat mezi dvěma dokumenty či mezi více stránkami jednoho dokumentu. To je základ pro efektivní studium.
 3. Správný formát pro čtečku je A4. Cokoliv menšího je kompromis, který vede do pekel.
 4. Když studuji, tak chci podtrhávat. A kreslit karikatury :-) Ano, chci mít dotykový displej, jako má iRex.
 5. Proč nepřidat ke knize diktafon a hlasové poznámky? Ale rozumně, takže ke konkrétnímu místu v knize.
Chci moc? Nemyslím si. Jen by to chtělo, aby ty čtečky dostal do rukou místo technokratů někdo, kdo to bude používat. Nechci provokovat jménem Apple... :-)

Jo a proč jsem si nekoupil iRex? Ten skoro ideální stojí 699€...

7 komentářů:

 1. Dobrý den ano ano A4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Honza

  OdpovědětVymazat
 2. POSLAL jsi své nároky výrobcům?

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě bych dodal, že by čtečka neměla obsahovat sklo. Měla by totiž vydržet běžné knižní zacházení. A bylo by fajn, kdyby šla zavřít jako kniha.

  OdpovědětVymazat
 4. no, já myslím, že u mě nad čtečkou zvítězí některý z tablet PC které letos vyšli na CES. Vlastně to umí vše o čem tu píšete, k tomu přihodíme odnímatelnou klávesnici pokud potřebuji s někým komunikovat nebo napsat mail (půjde to i přes rozpoznávání znaků) atp. jakmile se cena takovýhle zařízení dostane na cca 12000.- čtečky umřou.

  OdpovědětVymazat
 5. To bych Josefe neřekl, neumřou. Obě věci jsou díky odlišnostem v displeji zaměřeny na něco jiného. Obě technologie mají svoji budoucnost a dá se na nich vystavět úspěšný obchodní model. Navíc je jen otázkou času, než bude také do čteček masověji přidána možnost některého z typů přístupu k internetu. Navíc autor psal článek ještě před CES. Možnosti čteček jsou nyní také někde jinde. Samozřejmě je otázkou dostupnost v ČR a podpora, ale to je věc jiná.

  OdpovědětVymazat
 6. Dovolím si odkázat na svoji úvahu, kterou jsem sepsal v lednu 2010, když jsem si přečetl jednu, dle mého názoru zbytečnou a při tom velmi vášnivou debatu na téma eBook Readery ano či ne. Kopii textu mé úvahy najdete za chvíli na adrese:
  http://e-knihy.akamonitor.cz.
  Závěry úvahy v podstatě odpovídají obsahu zprávy "anonyma" ( škoda že se nepředstavil )
  publikované 23. března 2010. Přeji pěkný den!

  OdpovědětVymazat
 7. pri trose skromnosti by model 800S stacil ne ? :)

  OdpovědětVymazat