neděle 2. srpna 2009

Jak dlouho by mělo fungovat DRM?

Ona to vlastně není dobře položená otázka, ale titulek má být krátký :) Takže jinak: jak dlouho byste měli mít přístup k obsahu, který je tzv. chráněn nějakým tím DRM? (Jen pro připomenutí: DRM je způsob, jak omezit použití souboru s e-knihou (nebo jiného) jen na určité zařízení, pro určitého uživatele, na přesně vymezenou dobu nebo podobně. Účelem DRM - Digital Rights Management - je zajistit autorům a vydavatelům dostatek peněz z prodejů a omezit ztráty vzniklé nelegálním kopírováním.)

Tak podle tohoto článku (zdroj: TeleRead) se zdá, že RIAA a MPAA má jasno: prý nemáme čekat, že když si koupíme soubor s "chráněným" obsahem (písničkou, e-knihou, ...), tak jej budeme moci používat pořád. Takže až třeba WalMart v říjnu 2009 ukončí provoz svých DRM serverů, veškerá hudba zde zakoupená bude k nepotřebě. K ničemu. Pokud si ji do té doby nevypálíte, přijdete o ni. Leda kdybyste ji zbavili toho DRM, ale to je přece nelegální, tedy aspoň v USA.

Tak mě napadá, mám v knihovničce pár celkem starých knih. Mají určitě desítky let. A pořád se dají číst, i když zub času na nich zahlodal. Proč to samé nejde s digitálními verzemi? Pro mě to je jasný podvod a jeden z hlavních argumentů proti DRM.

Ono to ale je celkem konzistentní s faktem, že koupí e-knihy (souboru s konkrétní knížkou) se koneckonců nestáváte jejím majitelem. Je vám pouze pronajmuta, viz kauzu s Orwellovými knihami staženými z distribuce Amazonu).

Je to divná doba, kdy se nám některé velké firmy snaží podsunout nové významy slov jako pirát, krádež, intelektuální vlastnictví, koupit, neomezené, ... Orwell by jistě měl radost, jak se jeho Newspeak stává skutečností.

2 komentáře:

 1. Kdyby šlo jenom o Newspeak... Ono jde už o samotná lidská práva a to hodně tvrdě!

  OdpovědětVymazat
 2. DRM jako takové bych nezatracoval.
  Na druhou stranu nevidím důvod, proč by doba, kdy je možné něco takového provádět, měla být delší, než je běžná doba běžných patentů.

  Dobrá kniha je po 5 letech dostatečně známá (a umístěná ve veřejných knihovnách) na to, aby její obsah musel být nějak extra chráněný. Na druhou stranu stále platí autorská práva a i bez existence DRM není možné, aby na díle někdo parazitoval.

  Takže: DRM ano, ale jenom pro novinky.

  OdpovědětVymazat