sobota 1. srpna 2009

Ještě na téma "vlastnictví"

Nedávno se už tak neklidné vody rostoucího trhu s e-knihami rozbouřily další aférou, v níž svou již obstojně zvládnutou roli padoucha sehrál - kdo jiný než Amazon.

Jednoho krásného dne jistá část majitelů čtečky Kindle zjistila, že na svém zařízení jaksi nemůžou najít knihu, kterou si předtím koupili u Amazonu (Kindle je s Amazonem svázána). Byly to shodou okolností romány 1984 a Farma zvířat od George Orwella. Ó, ta ironie! Velký bratr zasáhl a změnil historii. Nic jste nekoupili, peníze byly vráceny na účty (naštěstí), skoro jako by se nic nestalo. (Zde se sluší připomenout, že Kindle je v oblastech pokrytých signálem mobilního operátora Sprint je v online kontaktu s Amazonem, což uživateli umožňuje kdykoliv si koupit jakoukoliv nabízenou knihu a Amazonu to nabízí možnost dělat podobné legrácky, jako ta, kterou zde popisuji. Toto bezdrátové propojení se nazývá WhisperNet.)

Co se vlastně stalo? Amazon zjistil, že u té knihy nebylo cosi v pořádku (???) a tak ji stáhl. Ovšem technické možnosti WhisperNetu Amazonu umožnily stáhnout knihu i od lidí, kteří si ji již koupili a třeba i rozečetli. Wow! U knihy je napsáno, že si ji můžete koupit. Ale když si ji koupíte, nevlastníte ji. Jen si ji pronajmete - to ale nikde napsáno nebylo! A když se někomu bude zdát, že je závadná, tak vám ji smaže z knihovny. Bum.

Dá-li se ještě věřit Amazonu, tak prý už se podobné věci nebudou dít (TeleRead). Ovšem dá se mu ještě věřit? Amazon tvrdí, že pohnutkou k této bezprecendentní akci byl fakt, že vydavatel neměl ke knize práva. Já si dokážu představit situaci, kdy se lze o taková práva a zdání jejich existence či neexistence přetahovat silou tisíců právníků (a Amazon na ně má) třeba roky. Takže potenciálně lze s poukazem na "autorská práva" stáhnout jakoukoliv knihu.

Zdroje informací: jkOnTheRun, TeleRead

Stále se tak vracíme na začátek. Když si koupím papírovou knihu, tak ji vlastním. Je nepravděpodobné, že by policie procházela účtenky a alespoň u těch neanonymních (platby kartami, převody a podobně) zabavovala již prodané výtisky - asi by do toho musel zasáhnout soud. Jenže dnešní technologie to naopak usnadňuje, činí tento úkon jednoduchý, tak říkajíc "na stisknutí tlačítka".

Zpochybňuje se tím opět právo vlastnické. A to je velmi nehezký zásah do základních práv člověka, viz Listina základních práva a svobod člověka. Není třeba dovozovat, jak nebezpečné a zneužitelné to je.

2 komentáře:

  1. Cenzoruv sen. Vymazavat kdykoliv komukoliv nejen "zavadne" knihy, ale protoze to je prilis napadne, tak jen "zavadne" pasaze z knih. A nebo jeste lepsi je MENIT na zcela "nezavadne", jak zrovna mocni prikazou...
    A Listina zakladnich prav? Ta uz davno nikoho nezajima, prestoze se na ni nasi "demokraticti" vladci tak radi odvolavaji.

    OdpovědětVymazat
  2. Tohle uměli komunisti a psal o tom i zmíněný Orwell - dalo by se třeba manipulovat historickými knihami a přepisovat pasáže dle politické objednávky. Ještě, že zatím nemohou zasahovat elektronicky do mozku.

    OdpovědětVymazat