středa 9. září 2009

Nedůstojný konec Mobipocketu


Na Palmknihách zatím bereme jako hlavní formát pro knihy ten od Mobipocketu - umožňuje formátování, je nejstarší, a taky pro většinu mobilních platforem existuje program na čtení těchto e-knih, Mobipocket Reader. Teď se však zdá, že by bylo lepší použít minulý čas. Mobipocketu zvoní hrana.

Firma Mobipocket po dlouhá léta propagovala a tlačila dopředu e-knihy. Dokonce zřídili centrální obchod s e-knihami (eBookBase), přes který mohl libovolný vydavatel nabízet své knihy čtenářům (v několika málo jazycích, platba kreditkami, šílené provize pro Mobipocket, ale šlo to...). Před čtyřmi lety však tuto společnost koupila firma Amazon (ano, ten Amazon) a tehdy to všechno začalo jít do kytek.

Prakticky se zastavil vývoj formátu i čtečky, nové verze nevznikaly a když už, nebyly nikdy uvolněny (spekulovalo se o existující verzi Mobipocket Readeru pro iPhone, která ale - pokud existovala - nikdy nespatřila světlo světa). Přestala i slabá, ale aspoň nějaká podpora linuxu. Místo toho vznikl přístroj Kindle a všechna pozornost Amazonu se přesunula tímto novým směrem. A to už bylo jasné, že je zle.

Proč zle? Kindle je dostupný jenom na trhu USA. (Aspoň zatím.) U nás ani jinde v Evropě si nekoupíte ani Kindle, ani knihu pro Kindle. Pokud jste výrobcem čtečky pro e-knihy, nesmíte do jejího firmware dát zároveň možnost číst e-knihy ve formátu Mobipocket s DRM a jiný systém s DRM. Samotný Kindle pak reprezentuje tolik omezení, že by to vydalo na samostatný článek (omezení možnosti poslechu knihy, omezený počet kopírování textu přes schránku, omezený počet přeregistrací knihy když si koupíte nový Kindle a podobně). Navíc se Amazon chová jako slon v porcelánu - viz nedávná kauza s knihou 1984 od George Orwella.

A poslední rána tzv. z milosti? Mobipocket už nadále nebude přijímat nové registrace do eBookBase (tedy nové vydavatele, kteří přes eBookBase chtějí prodávat svou produkci). Registrovaní vydavatelé mohou sice nadále přidávat knihy, ale noví se mohou registrovat, pouze pokud sídlí v USA a jenom do podobného prodejního systému pro Kindle.

Zdroj: MobileRead.com, TeleRead.org

Fajn, všichni to věděli, všichni to čekali. Nepříjemná pachuť zůstává a každý rytíř Jedi zachytil záchvěv strachu lidí, kteří utratili majlant za knihy s Mobipocketím DRM :)

4 komentáře:

 1. Tak mě zajímá, jak na to budou reagovat Palm-knihy. Program Mobipocket-reader funguje i bez DRM, lepší zatím je? není? Chtělo by to také zamyslet se nad kontinuitou, stačil mi přechod od klasické T602...

  OdpovědětVymazat
 2. Aaa, Bratr Amazon. Nedelam si iluze o tom, jak to dopadne. Takze rychle zaarchivovat ctecky pro vsechna zarizeni...

  OdpovědětVymazat
 3. Prominte ale to se dalo cekat. Mobipocket format, potazmo PRC a PDB jsou totalne EVIL formaty, ktere jsou sice nejstarsi, uz z dob Palmu, ale podle toho taky vapadaji. Proste jsou moralne zastarale. Pryc s nima. Doporucuju vam vsechny knihy prekonvertovat do spravneho formatu EPUB, (stejne jako to udelali na Project Gutenberg), ktery je zalozen na HTML a ma budoucnost. Knihy v tomto formatu lze cist i na iPhone, na novych cteckach Cybook a Hanlin a neni problem je cist ani na PC (narozdil od mobi ze).

  OdpovědětVymazat
 4. No, já tedy čtu v Mobipocketu na PC (a stejně i na PDA) zcela bez problémů, a to i knihy, které mají dvouúrovňový obsah, jako např. Bibli... A podle toho, co slyším, tak i-Phone je víc o značce než o užitné hodnotě... :-/
  Jediný problém, který s Mobipocketem mám, jsou .pdb v hebrejštině - ale myslím, že to je spíš otázka fontu...

  OdpovědětVymazat