pondělí 26. října 2009

Výzkum z Francie: 95% pirátských knih není dostupných legálně a online

Na Teleread vyšel výtah z francouzského průzkumu týkajícího se legality knih (originál v tupém překladu Google Translator je tady, nepřeložený tady).
No, titulek- to je klasická novinářská zkratka, která by měla něco říkat, ale v textu si to sám autor vyvrací - z padesáti bestsellerů je jich legálně k dispozici pouze osum procent.
Takže je otázkou, zda není zaměňována příčina a následek- tedy to, že knihy kradou, protože prostě nejsou k dispozici legálně. A těch legálních je naprosté minimum.
Je ale zvláštní, že jsem na (českých) pirátských stránkách našel i svoje příšerné povídky, které jsem kdysi v pominutí smyslů vyplodil. Takže jsme v Čechách, krade se fakt všechno :-)
Nicméně mám pocit, že Francouzi splňují mé představy o lenosti - podle průzkumu je procento ukradených knih, distribuováných jako obrázkové PDF, prakticky stejné jako textové PDF. A PDF má ve Francii velkou převahu. Jak znám naši pirátskou scénu, tak je podstatně pilnější a převádí OCR knihy skoro automaticky :-)
Tady je vidět žebříček nejoblíbenějších autorů mezi piráty:
Vlček tam není. Naštěstí.

3 komentáře:

  1. To, že se tvé knihy digitalizují (nazýváš to slovem "kradou") znamená, že aspoň trošku za něco stojí. A to je spíš pochvala :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Tak to jses ty Jirko, ten tzv. slovensky Vlcek, co me tak bavil svyma povidkama viz. fantasy planet antipovidky (nejde sem vkladat mi nevim proc, ale link prepisovat nebudu) romi

    OdpovědětVymazat
  3. Článek komentuji po pěti letech, ale i po této době bych řekl, že v podstatě vystihuje podstatu. Sám jsem za leccos ochoten platit, ale jednoznačně chci ebook (důvody by byly na dlouho) , ale situací, kdy knihu, o kterou stojím, prostě legálně jako ebook koupit nejde, je až nečekaně hodně. Jeden příklad za všechny může být třeba "sci-fi" série Honor Harrington od D. Webera - naprosto typický příklad "optimální literatury pro čtečku", ale držitel práv pro ČR ebooky naprosto ignoruje. Pak se ale těžko může divit, že při pirátském stažení zájemce opravdu výčitky nemá žádné...

    OdpovědětVymazat