neděle 20. prosince 2009

Malá recenze Sony PRS 300 CZ


Společnost Acomp mi zapůjčila čtečku elektronických knih Sony PRS-300.
Slíbil jsem minirecenzi, tak svůj slib (a rád) plním.
Začnu tím označením CZ v názvu výrobku. Podle tohoto znaku se nepokoušejte čtečku hledat v katalogu Sony, nenašli byste ji. Za těmito písmenky stojí aktivity Acompu, který dokázal čtečku počeštit. Čeština je tedy neoficiální a není podporována mateřskou společností Sony. Stejně jako kdokoliv mluvící česky nebo slovensky. Tím se dostáváme k hlavnímu problému celé věci- podporou češtiny a dalších podezřelých jazyků. A ta je, bohužel, celkem mizerná.
Ale popořadě...

Update 10.1.2010: Tak češtinu Acomp vyřešil, již je bezproblémová.

Vzhled a provedení
Shrnuto do jednoho slova: excelentní! Čtečka Sony je vyrobena z kovu a mechanické provedení opravdu budí důvěru. S materiálem souvisí také hmotnost- ta je překvapivě vysoká (tedy: v kapse čtečku odnesete, ale napoprvé vás těch 220 gramů opravdu překvapí). Dojem luxusu doplňuje krásné bílé kožené pouzdro, to si budete ale muset dokoupit. Vzhledem k cenové kategorii musím dát plný počet bodů.

Displej
Displej má úhlopříčku 5" a rozlišení 800x600 bodů, podporuje 8 odstínů šedi. Z toho také plyne, že toto Sony není ideální fotorámeček. Ale jako náhrada papírové knihy slouží skvěle. Diplej není dotykový a díky tomu je krásně kontrastní. Pro většinu příležitostí je velikost displeje velmi uspokojující- jediný problém nastane u PDF. Ale o tom si povíme v další kapitolce. Při psaní této kapitoly jsem si vzpomněl na strašlivou hádku týkající se podporovaného počtu odstínů Handspring Visor. Je to tak deset let, hádka trvala na konferenci Pandora snad rok. Je zde prosím nějaký pamětník? A je vám to dneska taky tak fuk?

Co a jak se čte
Sony u nových modelů začalo podporovat jako svůj hlavní formát ePUB. Původní proprietární BBeB Book je tedy upozaděn a nebude příliš perspektivní. (Sony konec konců vydalo následující tiskovou zprávu, která to více než potvrzuje: SONY CONVERTS eBOOK STORE TO EPUB FORMAT). Jinými slovy: formát ePUB se stává hlavním formátem u Sony. To by byla opravdu dobrá zpráva. ePUB odstraňuje hlavní problémy formátu PDF na mobilních zařízeních a na čtečkách s menším displejem, než je A4 - mám samozřejmě na mysli pevné rozmístění stránky.
Čtení manuálu Accessu ve formátu ePUB je příjemnou záležitostí. Čtení té samé knihy ve formátu PDF je nepříjemné a dlouhodobě neudržitelné. Jen pro informaci: knihu jsem si koupil u O’Reilly, od něj také pocházejí informace o prodeji knih podle formátů- čtenáři podporují ePUB ve stále větší míře, takže se krok Sony jeví jako dobrý (jo a odkaz na článek: najdete ho tady).
Problém nastává u podpory českých znaků- Sony zmršilo podporu unicode fontů, takže si ePUB česky jen tak nepřečtete. Velmi kvalifikovaně se této problematice věnuje Pepák na svém blogu. Nápady na řešení tohoto problému najdete tady: PRS-505: Čeština v každém EPUBu, bohužel se dnes týká spíše PRS 505, na kvalitní podporu češtiny v PRS 300 si budeme muset ještě počkat. Můžete si zajistit českou podporu pro knihy v ePUB, ale jen pro každou samostatně- návod opět najdete na webu Pepáka. (Mimochodem: kdo má čtečku a nečte Pepáka, tak škodí sám sobě a to hodně.)

Takže: jak číst hezky česky? Jednou možností je využití formátu RTF. První načtení knihy je pomalejší, ale potom je již vše v pořádku a čte se opravdu pěkně. Dále si můžete zkonvertovat PDF tak, aby přesně "zařezávalo" s rozměry displeje čtečky. A v neposlední řadě můžete využít formát TXT, který funguje i v Unicode či UTF8.
Ani jedna z možností není bezpracná, ale ani není příliš časově náročná.

Celkové shrnutí
V cenové kategorii do 6000 Kč s DPH představuje podle mého názoru tato čtečka to nejlepší, co jde koupit. Špatná podpora češtiny ve formátu ePUB je vyvážena jinými pozitivy: kvalitou provedení, rychlostí reakcí a kvalitním displejem.

Technické parametry v kostce
Rozměry: 107,8 x 157,5 x 10,2 mm
Hmotnost: 220 gramů
Displej: 5" nepodsvícený e-ink, rozměry 101 x 76 mm, tozlišení 800x600, 166 dpi, 8 odstínů šedi.
Baterie: nabíjecí Li-ion, výdrž až 7000 stran na jedno nabití
Paměť: 440 MB interní, neobsahuje slot pro paměťové karty
Podporované formáty: ePUB (i s DRM), BBeB Book (LRF i LRX), PDF (i s DRM), TXT, RTF
Podpora USB, mini USB konektor.
Cena: 5.938 Kč s DPH (stav ke dni 20.12.2009, prodejce Acomp)

Další fotografie najdete tady, já nejsem dobrý dokumentární fotograf.

9 komentářů:

 1. V čom teda spočíva CZE verzia tohto readeru? Keď má problémy s cze podporou v e-bookoch? Dúfam, že to nie je iba v počeštení menu samotného e-readeru. Veď v Acomp.cz je cena v porovnaní s oficiálnym sony.co.uk shopom o 90€ vyššia...

  OdpovědětVymazat
 2. Je to počeštění menu.
  A není možné porovnávat cenu tady a v UK- už jen kvůli jinému DPH a délce záruky.

  OdpovědětVymazat
 3. Ide mi len o to, že acomp.cz pri všetkých Sony Readeroch píše, že majú cze menu, cze fonty. Podľa mňa by to malo znamenať aj bezproblémové zobrazovanie českých znakov v e-bookoch. Takže sú aj napriek cze fontom problémy so zobrazovaním cze znakov?

  OdpovědětVymazat
 4. Jsou problémy jen ve formátu ePUB. A to není vina Acompu, to je problém Sony. S tím bohužel nic Acomp nezmůže...

  OdpovědětVymazat
 5. Dokonce za to nemůže ani Sony - pachatelem je firma Adobe. Sony je v tom jen do té míry, že netlačila na Adobe, aby dodalo pořádnou verzi.

  Jinak je slušná šance, že kdybych měl k dispozici PRS300 a PRS600, dokázal bych v nich ten EPUB rozchodit. Vše potřebné už pro to mám připravené, jen vyzkoušet, že teorie funguje i v praxi...

  OdpovědětVymazat
 6. Pro Pepák: Vzkážu to klukům do Acompu :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den, ze států jsem si přivesl sony PRS -300 a čtečka je v angličtině ani nemam český návod, jak z toho ven děkuji

  OdpovědětVymazat
 8. Zdravim,

  Koupil jsem PRS300 v USA, stahl jsem PDF v pohode. Prosim poradte dobry web (nejlepsi) ceskych knih. Dekuji Petr

  OdpovědětVymazat
 9. Kdyby pořád ještě někdo toužil po češtině ve své ze zahraničí dovezené PRS-300, tak jsem konečně našel odvážlivce na vyzkoušení hacku a mohl tak ověřit, že všechno funguje...

  http://www.pepak.net/e-books/sony-reader/prs-300-cestina/

  OdpovědětVymazat