neděle 24. ledna 2010

E-books v roce 2010 - Hardware

V minulém roce se začaly objevovat čtečky e-knih čím dál tím rychlejším tempem a vrcholu to nabralo na začátku ledna v Las Vegas na veletrhu CES (Consumer Electronics Show, veletrh spotřební elektroniky). To je opravdu hodně, hodně, hodně velký veletrh. Nemá nějaké speciální zaměření, najdete tam prakticky všechno z oblasti elektroniky - své místo tam má audio, video, počítače, technika do automobilů, robotika, e-komerce, telefony... a také elektronické knihy. V tomto případě samozřejmě ve smyslu hardware.

Těch zařízení se vyrojilo opravdu hodně, i když... naprostá většina, ne-li všechny, pocházejí z Číny. Na tom by eventuálně nebylo nic špatného, jenomže to často znamená docela viditelný nedostatek invence. Příklady? Tak třeba E900 od Boeye vypadá jako Kindle DX (a to je jenom jeden příklad za všechny), na E001 nebo E002 od Daza taky není nic nového, ani u Hualu Group a jejich řady Pegasus nenajdete nic objevného. Digilife přináší tohle s Androidem, zatímco u Hanvonu všechny modely postavili na Windows CE... a tak bych mohl pokračovat ještě pár odstavců a možná i stránek.

Ovšem ani velké firmy se nedaly zahanbit - ovšem ti se přesouvají k větším formátům a lepším technologiím. Příkladem za všechny budiž ASUS a jeho DR-950 nebo pokus o model s barevným displejem.

Co z toho plyne? Tak za prvé, je z čeho vybírat - i když převážně v zahraničí. V tuzemsku taková šíře produktů oficiálně nikdy nebude. Už jenom proto, že tyhle čínské firmy většinou zvládnou nejlépe design, horší je to s elektronikou uvnitř a nejvíce to odnese software. Ať už updaty pro lepší podporu formátů e-knih, nebo ovládání v češtině, to všechno je zcela mimo záběr business modelu "vrhni na trh a zapomeň". Za druhé, cena půjde jistě dolů, dnes je pořád ještě normálních 250 USD za čtečku bez bezdrátového připojení (WiFi, mobilní sítě 3G).

Mně osobně se z té záplavy nového hardware nejvíc líbí Skiff Reader. Velmi zajímavě vypadá také Entourage Edge - otázkou je, zda a jak se podaří výrobci využít oba panely.

A kromě toho se znovu začínají prosazovat na trhu Tablet PC (a v menší míře UMPC jako takové) - malý přehled zařízení očekávaných v roce 2010 na serveru MobileRead. Samozřejmě ne jako zařízení vyhrazená pro e-knihy, ale podle hesla "i na počítači se dá číst". Stačí dát důraz na mobilitu a specializované čtečky mají konkurenci.

Shrnuto a podtrženo - vývoj se nezastavil, běží dál a trend je jasný: větší výdrž, barevný displej, větší plocha displeje a menší tloušťka. Že to jde často proti sobě? Není to v IT poprvé. Nechme se překvapit!

4 komentáře:

 1. Především aby klesla cena, nejlevnější čtečka za pět tisíc se mi zdá dost, obzvlášť uvážím-li, že nabídka knih je dost výrazně omezená. Když vezmu pět tisíc do antikvariátu, budu mít minimálně padesát nádherných knih, které skutečně fyzicky budou mé. Výhodou čtečky je její přenosnost, ale ta mi za takové peníze nestačí. S větší konkurencí snad klesnou ceny.

  OdpovědětVymazat
 2. Obávám se, že ceny až tak moc klesat nebudou. Určitě se udrží aspoň na 50% ceny netbooku. Spíš to půjde směrem k bohatším funkcím a k lepší kvalitě ( snad ). Logistika se prostě nedá moc ošidit. Každopádně vidím jako zlom rozšíření elektronického inkoustu - podsvícené displeje silně odrazovaly zájemce o e-kniky. Tu a tam něco napíšu i pro svůj blog věnovaný e-knihám - je na adrese: http://e-knihy.akamonitor.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím ,že ještě tak rok, než si to začnou lidi víc epořízovat...

  OdpovědětVymazat
 4. Skiff Reader je super, ale jak se na něm budou zobrazovat knihy formátu A5.
  Jo a kde ho koupit?

  OdpovědětVymazat