středa 6. ledna 2010

Nová Freda a ePub knihy od nás

Ve zprávě Konečně - ePub na Windows Mobile! jsme představili novou čtečku na ePub knihy pro Windows Mobile. Teď je aktuální verze 1.0, ale ta si bohužel nerozumí s ePub knihami na našem serveru.

Pátrali jsme co s tím a ukázalo se, že ve čtečce je chyba. Tu autor opravil a během několika týdnů (informace od autora) by měla vyjít nová verze s opravenými chybami a samozřejmě taky novými funkcemi...

Jestli se taky tak těšíte, sledujte Palmknihy - novou verzi podrobíme lehkému prozkoumání a představíme ji i vám, našich čtenářům.

Stránky aplikace: Freda

10 komentářů:

 1. Chtěl bych se zeptat, možná trochu mimo mísu.
  Ale, co vidíte na tom ePub formátu? Já jsem si jen tak letmo prohlédl specifikaci a nic na tom není. V podstatě si tam může dát kdokoli cokoli. Z toho tak nějak už dopředu vyplývá že budou problémy s kompatibilitou. A jak jsem se tak díval po konferencích v zahraničí, skutečně to tak je. Nemluvě o problémech s češtinou. Zkoušel jsem tenhle formát se čtečkou Cybook a Calibre (pro převod) a výsledky zoufalé. (absolutně nepoužitelný pro formátovaný text + grafiku, obrázky mají pomršené rozměry, podsouvají se pod text atd. - Nevím jestli je to chyba zobrazení nebo konverze, ale to je v podstatě jedno, jiný převodník z html jsem stejně nanašel) Když to shrnu tak tento formát neumí nic víc než klasický text a i tak s tím má většina čteček (různé) problémy. Kromě holého textu snad nejde připravit ePub soubor tak aby ho přečetla každá čtečka. Takže by mně zajímalo k čemu je formát který neumí ani tolik co normální jednoduché html které zobrazí prakticky každá čtečka a mezi různými readery není pořádně kompatibilní. Jako možná náhrada za formát Mobipocketu to je doslova směšné Takže proč ePub?

  OdpovědětVymazat
 2. Rozdělil bych to s dovolením na tři otázky:

  1) Co ten formát umí co ostatní neumí?

  - Tady jsi úplně mimo. EPUB umí strašně moc toho, co ostatní formáty nezvládnou, z toho prostého důvodu, že jde vlastně "jen" o zazipované XHTML. Tudíž umí všechno, co umí XHTML, počínaje prostým textem přes vložené obrázky, tabulky nebo vzorečky až po takové ptákovinky jako animované obrázky (GIF) nebo ventorové animace (SVG). Říct, že "to je formát, který nezvládne ani tolik co normální jednoduché HTML" je naprostý nesmysl.

  2) Proč jsou jeho výsledky tak zoufalé?

  - Protože na čtečkách neexistuje ani jeden použitelný renderer. Všichni používají akorát dost hrozné Adobe Digital Editions, které toho strašně moc neumí a v mnoha ohledech se chová netandardně - jak všichni webdesigneři nadávají na Internet Explorer 6, tak IE6 je vzor dokonalosti v dodržování standardů a kvalitě renderingu, když si ho srovnáš s ADE.

  3) Proč tedy všichni jásají nad EPUBem už teď, kdy je ještě nepoužitelný?

  - Protože je šance, že později použitelný bude. Dnes vytvořená kniha v EPUBu bude čitelná i na budoucích zařízeních (což o ostatních formátech často říct nemůžeš), dokonce bude lépe čitelná, protože renderery se postupně vymaní ze základních chyb (všichni doufají). Navíc na vytváření knih nikdo nepotřebuje nic, co by už neuměl z tvorby webových stránek.

  - Jestli se tahle naděje naplní je otázka. Osobně jsem k možnosti existence formátu, který bude univerzální napříč zařízeními, mimořádně skeptický (už jenom proto, že každé zařízení má trochu jiné parametry displeje a tudíž buď budu obrázky optimalizovat pro každé konkrétní zařízení, nebo budu muset použít jednu společnou verzi - která jedněm bude připadat příliš nekvalitní a druhým zbytečně velká).

  OdpovědětVymazat
 3. Já myslím, že pepak to napsal celkem výstižně, díky.

  Já bych dodal, že ten formát je pro publikování velmi dobře vymyšlený - je postaven na XML a je sémantický, takže jsou v něm dostupné "strojově zpracovatelné" informace o knize; pro zobrazení obsahu je srovnatelný s běžným HTML; a je otevřený. Mně se na něm líbí hodně věcí. A myslím, že může být klidně i univerzálním formátem: minimálně pokud uvažuju knihy s převahou textu. U obrázků může nastat problém, ostatní typy obsahu jsem zatím naživo moc nepotkal (v podstatě tam může být vloženo cokoliv, třeba flash).

  Není to absolutní nirvána, ale má to dobrý potenciál :)

  Mimochodem, formát Mobipocketu je de facto to samé, ale protože je majetkem Amazonu, tak to není tak růžové s otevřeností. A pokud jde o podmínky Amazonu, raději nemluvit - např. čtečka (hardware), která bude podporovat Amazon DRM, už nesmí obsahovat podporu pro jakýkoliv jiný DRMovaný formát.

  OdpovědětVymazat
 4. Promiň, ale musím nesouhlasit. Líbí se mi že jsi fanoušek, ale pohybuješ se spíš v oblasti "zbožných přání" než reality.

  ad 1)
  Specifikace sama o sobě je sice nezbytná, ale nikoli dostačující pro to aby formát něco uměl. Proto aby formát "něco uměl" potřebuješ taky nějaký ten generátor obsahu a nějaký ten prohlížeč který Ti ten obsah dodá před oči. A podstatné je, co z toho všeho, co umožňuje specifikace je reálně použitelné, tedy to, co se pak zobrazí správně ve čtečce (a má to smysl). Musíš to brát jako celý řetězec. Specifikace je samozřejmě základ, ale samotná Ti je asi stejně platná jako kreslený párek k obědu. :-) EPub sice "papírově" dle specifikace umí skoro všechno, v reálu pak ale skoro nic (protože chybí zbývající části řetězce a formát "zvládne" to, co zvládne nejslabší článek řetězu).

  A ne, není to nesmysl. Vezmu li si jednoduchý html (tj, formátovaný text a pár obrázků, víc ke čtení nepotřebuji) zobrazím ho bez problémů na libovolném počítači bez ohledu na platformu, většině PDA, kdejakém novějším telefonu a v poslední době i na televizi. Na všech těchto platformách bez problémů zobrazím vše co potřebuji ke čtení. Stejný obsah v ePub si zobrazím…? Do ePub sice teoreticky dle specifikace můžeš narvat třeba videoklip (což ke čtení nepotřebuju) ale to Tě může tak akorát hřát u srdce, protože není nic na čem by sis to zobrazil.

  ad 2)
  On ten ePub tady taky už je nějaký ten pátek a doteď neexistuje renderer. Možná by stálo za úvahu proč asi tomu tak je… Ostatně viz ad 1)

  ad 3)
  Zase ta přání… Až, jednou, kdyby, možná…
  Jak se říká: "kdyby byly v zadku ryby, říkalo by se mu rybník" :-)
  K tomu univerzálnímu formátu: jediné co ten zobrazovací soft na daném zařízení potřebuje je umět přeformátovat text a změnit rozměry obrázku k rozlišení displeje a neudělat z toho maglajz. To zas není tak nemožný požadavek.

  OdpovědětVymazat
 5. to Martin:
  já přece netvrdím že ten formát je špatný. Už z principu jako XML má "potenciál" (viz to automatické zpracování). Ale pěkný formát není prostě zárukou úspěchu. Za dobu co ePub existuje se nejen že nijak výrazně neprosadil (resp. to ani nevypadá že by měl tendenci se prosadit), ale ani nevznikly ty nezbytné články (prohlížeče a "generátory obsahu"), resp. vznikají, ale velmi váhavě a pomalu, což je dle mého spíš varující. Ono totiž (jenom můj názor), tady se už ani tak nejedná o formát e-knih jako takových, ale o obecný multimediální formát a to je "jiná liga" protože o tohle je docela zájem. Jakmile se do toho vloží velcí hráči, kteří mají sílu si prosadit svoje a zároveň zajistit obsah, vznikne jiný formát který se prosadí (protlačí). To je totiž pak už hlavně o obsahu, jakmile do toho začnou vnikat blbiny jako animace, videa, zvuk, klipy atd. je poměrně náročné připravit odpovídající obsah, málokdo to bude dělat jen tak z fanouškovství. A přiznejme si, že lidi ty blbiny prostě chtějí. EPub sice tohle všechno taky umožňuje, ale nemá za sebou nikoho kdo by ho prosadil a vytvářel obsah. Když se doteď nenašel nikdo kdy by ty krásné specifikace převedl do reálu a vytvořil nástroje aby z toho bylo něco víc než jen ta "krásná specifikace s potenciálem", těžko se najde dost fandů, kteří by vytvářeli odpovídající obsah (s využitím všech těch fičur, které přitáhnou masy). Osobně si myslím že cesta povede jinudy a prosadí se úplně něco jiného. Mohl by to být (anebo taky ne) třeba nedávno zveřejněný formát od Apple (Apple má potenciál zajistit obsah (dohodami se zavedenými poskytovateli), bude mít/má vlastní zobrazovací zařízení, má sílu dodat velmi rychle nástroje pro generování obsahu, má dokonce vlastní distribuční kanál (AppStore) a má sílu to protlačit. Pokud si to něčím nepokazí (cena čtečky, licenční podmínky atd.) je to minimálně kandidát který stojí za pozornost. To jen jako příklad, netvrdím že to musí být zrovna Apple kdo s tím přijde, spíš tím chci ukázat jaký já očekávám vývoj v téhle oblasti.

  Jinak já nejsem žádným fanouškem Mobipocketu (to jenom pro vysvětlení). Je to ale v současnosti jediný formát, který splňuje mé potřeby. Nejsem z toho zrovna nadšený, radši bych viděl i možnost nějakého alternativního formátu abych nebyl vázaný a v případě potřeby mohl migrovat, ale ePub to bohužel není.

  Doufám že jsem nikoho z vás moc nenaštval, to jsem neměl v úmyslu.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak jsem se kdesi právě dočetl, že by ten bájný Apple tablet měl podporovat mimo jiné i epub :-) Samozřejmě drb jako všechno okolo Apple tabletu, nic oficiálního. No uvidíme.

  OdpovědětVymazat
 7. Pat:

  #1 - Vezmeš-li si EPUB a tvoje zařízení ho zrovna nebude umět zobrazit, tak prostě soubor .EPUB standardním ZIPem rozbalíš a máš z toho standardní HTML, o kterém píšeš, že ho dokážeš uspokojivě zobrazit. Neděláš žádné konverze, žádné úpravy, jenom ten soubor rozbalíš programem, který je univerzálně dostupný pro každou platformu. Můžeš to samé říct o jakémkoliv jiném e-bookovém formátu s výjimkou TXT?

  OdpovědětVymazat
 8. Máte někdo nějaké zprávy ohledně opravy Fredy, tak aby fungovala se zde publikovanými kousky :-/ ?

  OdpovědětVymazat
 9. Některé knihy mně ve Fredě fungují. Jiné ne. Pokud se podívám dovnitř, tak je struktura těch knih odlišná. Tedy aspoň laickým pohledem. Funguje např. "Petr Vyhlídka: V tom domě straší". Nefunguje "Jiří X. Brossmann: Zákony silnějšího."

  OdpovědětVymazat
 10. Teď jsem stáhl novou verzi Fredy z 15. 2. a už fungují i "Zákony silnějšího". :-) Tak chyba je asi opravena.

  OdpovědětVymazat