sobota 13. března 2010

Jak bude vypadat čtečka knih za 10 let

Z Ereader Summitu vyšel zajímavý článek, který zveřejnil TeleRead.
Snaží se v něm předpovídat, jak bude vypadat čtečka elektronických knih v roce 2020.
Hlavní body jsou:
 • Cena klesne na 50 USD (mimochodem, bude tou dobou ještě dolar vůbec platit?)
 • 95% displejů bude barevných
 • Displeje budou také ohebné, svinutelné
 • 30% čteček bude mít více možností bezdrátového připojení k internetu
 • V současnosti je na světě 38 formátů knih, v roce 2020 mají být všechny založeny na XML (jakoby dnes nebyl na XML založen ani jeden. Nemluvě o tom, že ani základ v XML neznamená kompatibilitu)
 • Současné displeje založené na elektronickém papíru budou už historií
 • Předpokládaný objem trhu bude 25 miliard, asi USD (při ceně 50 USD za knihu to předpokládá roční prodej půl miliardy kousků... - podle mého pořádný nesmysl, i kdyby byla průměrná cena dvojnásobná)
Tolik bylo v článku. Komentáře výše psané kurzívou jsou moje vlastní a připojím ještě vlastní:
 • Ponechám stranou věštění z křišťálové koule. Nevěřím na předpovědi tohoto charakteru, protože rozvoj technologií je nepředvídatelný a nelineární. Rozvoj mobilních telefonů, internetu a osobních počítačů je toho dokladem.
 • Čtečky jako samotné mají samy o sobě velký problém- na trh se chystají tablety a ty nabídnou mnohem víc, než jen "obyčejné" čtení knih. Kdo bude chtít jednoúčelovou krabičku, když může mít všechno sebou?
 • Na světě jsou také mobily. Ty spolu s tablety považuji za mnohem větší konkurenci pro čtečky, než si autoři predikce připouštějí. Protože jejich výhodou je univerzálnost a to, že je máme vždy sebou - kdo je ochoten do tašky do práce k notebooku ještě balit čtečku?
Ale uvidíme. Co si myslíte o specializovaných čtečkách vy? Dáváte jim budoucnost?

9 komentářů:

 1. Rozhodně neočekávám, že v roce 2020 bude jeden formát e-knih. Spíš očekávám vývoj opačným směrem, že se počet formátů ještě rozšíří. Sice možná budou mít všechny stejný název (třeba EPUB), ale budou vzájemně nekompatibilní kvůli implementačním rozdílům (to je konečně specifikováno už v samotném EPUB standardu - každý si na něj může připlácnout jiné DRM...).

  Objemu trhu 25 miliard věřím - jedná se o objem knihu s elektronickými knihami, ne jen se zařízeními pro čtení elektronických trh.

  Kdo bude chtít jednoúčelovou krabičku, když může mít víceúčelovou? Ten, kdo ten jeden účel bude chtít mít splněn pořádně (analogie dnešních mediálních center), a ten, kdo ten jeden účel bude chtít mít splněn jednoduše (analogie herních konzolí). Hlavně ten druhý typ uživatelů podle mě nebude zanedbatelný.

  OdpovědětVymazat
 2. Take myslim, ze je ta predpoved dost nerealna. To se uz vazne pouziva 38 formatu? Nikdy jsem to nepocital, ale je to fakt moc. Jednoucelove ctecky stejne asi casem skonci. Na druhou stranu takove barevne PDA s dotykovym e-inkem a pripojenim k internetu, to by bylo neco.

  OdpovědětVymazat
 3. já si osobně myslím že vývoj půjde úplně jinou cestou a to cestou brýlí anebo očních implantátů, budeme vidět okolí normálně a do toho se nám budou prolínat informace o teplotě, dálce atd., budem moci zoomovat, no a samozřejmě si přes tohle rozhraní budeme i číst, prostě to co teď máme v rukou tzn. PDA, notebook nebo netbook budeme mít na očích, už se na to těším :)

  OdpovědětVymazat
 4. A seš si jistej, že to stihnem do roku 2020? :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Upřímně řečeno - to není prognóza, ale zbožné přání. Jeden formát, velikost trhu...

  Dle mého je budoucnost drobátko jiná. Bude to hledání kompromisu jak na straně HW, tak hlavně v oblasti ceny a autorských práv.

  Čtečky si budou tvrdě hledat místo mezi mobily a tablety, přičemž tato zařízení jsou si natolik blízko, že lze čekat konvergenci těchto zařízení. Klidně tablet/mobil s klasickým displayem a vytahovacím eInkem. Když uvážíme existující obchodní modely, tak předpokládám, že většína zařízení bude mít přístup na internet (umožňí to snadný prodej eknih, noviny a reklamu).

  Osobně se bojím ještě jedné věci - a to postoje vlastníků práv. Celý trh se čtečkami může zabít snaha o DRM-only eknihy a vysoká cena eknih.

  OdpovědětVymazat
 6. Někde (ale kde?) mám starší číslo Mondo 2000 s článkem Bruce Sterlinga o budoucnosti počítačů (potažmo čteček...). Pokud mě paměť neklame, tak ji vidí jako šátek, který může sloužit jako normální šátek, ale taky jako displej, enoviny, nabíječka, interaktivní tv, ekniha, telefon a snad i (sluneční) vařič. Plus další použití, která si už nevybavím... [area53]

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to dead-tree copy Mondo 2000 z roku 1993 asi hned tak nenajdu, ale trochu jsem zagoogloval a vybral tenhle sice starší, ale stále informativní link o furoshiki jako pc http://www.wired.com/beyond_the_beyond/2008/07/gadget-watch-co/
  [area53]

  OdpovědětVymazat
 8. Nezda se mi, ze by 95% ctecek bylo barevnych, vzdyt i v dnesni dobe jsou tistene noviny cernobile, proste protoze jsou levnejsi a dulezitejsi u nich je obsah. Je pravda, ze i tistene noviny obsahuji obcas barevne stranky kvuli reklame, ale pak zalezi, jestli bude elektronicky papir mrtvou technologii, coz si nemyslim vzhledem k tomu, kolik je do nej investovano penez.
  Co vidim jako dulezitejsi je jejich spojeni s mobilnim telefonem. Podivejte se na iPhony jak je jednoduche si stahnout aplikaci, stejne to bude i s obsahem pro cteni.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak velký objem trhu taky neočekávám, ovšem věřím svitkové podobě ereaderu. Co se týče jednotného formátu, v tomhle jsem skeptik. Spíš se budou vyrábět čtečky s co největším pokrytím těch existujících.

  OdpovědětVymazat