pátek 27. srpna 2010

Čtení elektronických knih. Nová zařízení mění zvyky. Lidé čtou více, dokonce už i v kajaku

Na webu Wall Street Journal byl zveřejněn zajímavý článek, podle kterého lidé, kteří si koupí čtečku elektronických knih stráví čtením mnohem více času, než kdy strávili čtením klasických knih. Jak ukazuje předběžný výzkum Marketing and Research Resources Inc., kterého se zúčastnilo 1200 respondentů, tak 40 % respondentů čte více než s klasickými tištěnými knihami, 58 % respondentů čte stejně a 2 % méně než četli před nákupem elektronické knihy. Musíme upřesnit, že studie se týkala pouze majitelů následujících zařízení: Amazon.com Inc.'s Kindle, Apple Inc.'s iPad a the Sony Reader.
Dále Forrester Research zveřejnil, že přibližně 11 milionů Američanů očekává, že do konce září budou vlastnit alespoň jeden elektronický přístroj sloužící ke čtení. A podle údajů Association of American Publishers prodej e-books v Americe stoupl o 183 % v první polovině roku ve srovnání s předchozím obdobím.
Elektronické knihy nenahrazují staré zvyky ve čtení, ale doplňují je. Amazon, největší prodejce elektronických knih ve Spojených státech říká, že zákazníci, kteří si koupili čtečku Kindle, si nyní i 3x častěji kupují knihy.
Zařízení na čtení elektronických knih jsou lehce přenosná, lidé říkají, že čtou více a hlavně v čase, kdy nemají normální knihu k dispozici, například na smartphonech při čekání u lékaře, ve vaně z Kindlu v nepromokavém obalu :-) Mezi lidmi, kteří dojíždí vlakem nebo autobusem, se velmi rozšířila jako čtečka elektronických knih BlackBerry.
Na začátku léta výzkumník ze Silicon Valley v Kalifornii, pan Jakob Nielsen, zveřejnil výsledky svého průzkumu. Pan Nielsen po více než dvě desetiletí studoval, jak jsou lidé v kontaktu s technologiemi. Oslovil 32 dobrovolníků a požádal je, aby si přečetli krátké příběhy od Ernesta Hemingwaye v tištěné podobě, na iPadu a na Kindlu. Pak sledoval, kolik času jim zabralo čtení v té které podobě. Čtenáři byli vždy rychlejší při čtení papírové knihy. Tento výsledek byl důsledkem zatím stále pomalých zařízení na čtení elektronických knih.
Dle zjištění the Book Industry Study Group Inc. čtou elektronické knihy více muži nežli ženy a ženy na druhou stranu čtou více tištěné knihy. Čtenáři elektronických knih také říkají, že 52 % jejich elektronických knih byl jejich jediný nákup, zatímco 48 % jejich elektronických knih bylo zdarma, který dostali buď jako vzorek nebo s vypršenými autorskými právy.
Také knihovny rozšiřují svoje služby s elektronickými knihami. Systém sám hlídá prostřednictvím internetu dobu výpůjčky elektronické knihy a po vypršení času se automaticky zablokuje. Podle Amecian Library Association, 66 % knihoven nabízí tuto službu výpůjčky elektronických knih oproti 38 % v roce 2005. Nejvíce půjčovanou knihou se stal bestseller Stiega Larssona – „The Girl with the Dragon Tattoo“.
Stále ale přetrvávají důvody pro čtení tištěných knih. Digitální zámky na elektronických knihách stěžují půjčování knih přátelům, ačkoliv volné práce jsou sdíleny mnohem častěji, než před masivním nástupem elektronických knih.
Dalším problémem elektronických knih je stránkování. Stránkování závisí na velikosti a typu přístroje. Stránkování je možná zastaralé, ale také velmi potřebné například ve čtenářských klubech nebo ve školách, při odkazování se na určitou stránku. Hodně elektronických čteček se snaží nahradit stránkování zobrazením procent, kde se zrovna v knize nacházíme.
Nové technologie naopak přinesly množství výhod pro knihy, které by v tištěné podobě nebyly možné. Autorka dětských knih Lynley Dodd prodává svůj titul „Hairy Maclary“ jako aplikaci pro iPad. Umožňuje to rodičům nebo dětem nahrávat si své čtení a funkce malování umožňuje dětem vymalovat si originální obrázky po svém.
S elektronickou čtečkou může čtenář držet a otáčet stránky jen jednou rukou. Někteří čtenáři si pochvalují, jak se zařízení zvětšila. Také některá zařízení, jako například Apple iPad, mají podsvícený displej a lze na něm pracovat například v posteli, když je zhasnuté světlo. Ukázkové kapitoly zdarma jsou již běžné na mnoha serverech, díky tomu si čtenář snadněji vybere knihu.
Ale tištěné knihy mají jeden benefit, který elektronická zařízení nemají: Nemusí se „vypínat“ při vzlétání a přistávání letadla :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat