středa 4. srpna 2010

Tisková zpráva: Palmknihy ohlašují partnerství v oblasti elektronických knih

Po deseti letech bezplatného poskytování elektronických knih ohlašuje server Palmknihy.cz vstup do oblasti distribuce placených elektronických knih. Budoucí podporu projektu přislíbila i významná česká nakladatelství Academia, Fragment, Galén a všechna čtyři nakladatelství mediální společnosti Albatros Media a.s., tedy Albatros, PLUS, COOBOO a Edice České televize.
Elektronické knihy se již ve světě staly běžně přijímaným způsobem, jak číst. Například ve Spojených státech činí elektronické knihy již 10 % knižního trhu, ve Velké Británii to je procent osm. Předpokládá se, že v roce 2010 se ve světě prodej elektronických knih ztrojnásobí.
Nyní i čeští čtenáři volají po možnosti si legálně pořídit knihy od špičkových českých i světových autorů. Proto v současnosti probíhají intenzívní přípravy na start provozu komerční části portálu Palmknihy.cz. Čtenáři by se elektronických knih měli dočkat na podzim 2010.
Kvalitní obsah je nejdůležitější, a proto jsme šťastni, že můžeme ohlásit partnerství s těmi nejlepšími vydavateli,“ říká Jiří Vlček, spoluzakladatel společnosti Palmknihy.
Rozhodli jsme se spolupracovat právě se serverem Palmknihy, protože mají desetileté zkušenosti z oboru a jasnou představu, jak elektronické knihy prodávat,“ říká Iva Bastlová, marketingová ředitelka nakladatelství Fragment.
Těší nás, že můžeme představit část své produkce v souladu s nejnovějším trendem, i když komerční efekt nebude zatím samozřejmě možné srovnávat se zkušenostmi v USA, navíc bych rád připomněl, že nejde o konec knihy jako takové, ale jen o další možnost volby, čtenáři mají právo vybrat si pro ně nejpříjemnější médium,“ připomíná Lubomír Houdek, ředitel nakladatelství Galén.
V minulosti jsme dostali desítky nabídek na spolupráci v oblasti e-books, ale teprve tým Palmknihy.cz nás přesvědčil kvalitou své technologie včetně zabezpečení dat a reálnou představou o potenciálu trhu ve spojení s kvalitním týmem projektu o tom, že jim v budoucnu můžeme svěřit náš elektronický archiv, který obsahuje i stovky titulů považovaných za nejenom české národní literární bohatství. Uvidíme, zdali je v budoucnu bude někdo následovat, ale prozatím jsou Palmknihy.cz podle nás v této velmi složité problematice zdaleka nejdál,“ konstatoval Michal Krejčí, generální ředitel Albatros Media a.s.
Čtenáři si budou moci číst knihy na specializovaných čtečkách knih, tabletech (například iPad od společnosti Apple) či na mobilních telefonech. Pro učebnice či odbornou literaturu budou k dispozici čtecí programy i pro osobní počítače.
Už od vzniku Palmknih se snažíme umožnit čtení na co nejširším spektru zařízení a v tomto trendu hodláme pokračovat. Například nyní vzniká první čtečka knih pro nejnovější mobily Nokia,“ doplňuje Jiří Vlček.

O společnosti Palmknihy s.r.o.:
Server Palmknihy je největší distributor elektronických knih na českém internetu. Během desetiletého působení si z něj čtenáři stáhli více jak pět miliónů knih, měsíčně přibývá dalších 70 až 100 tisíc stažení. Knihy server nabízí zejména pro specializované čtečky elektronických knih, všechny platformy chytrých mobilních telefonů i tablet Apple iPad.

O nakladatelství Fragment:

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 140 mil. Kč. Od svého vzniku vydalo více než 1700 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 18 mil. kusů výtisků. V roce 2009 nakladatelství Fragment vydalo 185 knižních novinek a podobně tomu bude i v roce následujícím. Nakladatelství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2009 bylo uskutečněno celkem 388 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2009 představil stále rostoucí slovenský Fragment 153 knižních novinek.

O Albatros Media:
Albatros Media je mediální společnost nabízející pod značkami čtyř samostatných nakladatelství Albatros, Plus, COOBOO a Edice České televize široké spektrum mediálních produktů – především knih, ale i interaktivních encyklopedií na CD-ROM, audionahrávek a DVD.
Navazuje na společnost ALBATROS nakladatelství a.s., jejímž jsme právním nástupcem a která na českém knižním trhu od svého vzniku v roce 1949 (do roku 1969 pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy) vydala více než 10 tisíc titulů v celkovém nákladu přesahujícím 350 milionů výtisků. V roce 1964 byla jedním ze 7 světových zakladatelů veletrhu dětské knihy v italské Bologni.

O nakladatelství Academia:
Nakladatelství vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966.
V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. V edičním programu se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.
Kromě nakladatelské činnosti provozuje Academia stejnojmennou síť knihkupectví v Praze, Brně a Ostravě.
Tradiční cílovou skupinu produkce nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

O nakladatelství Galén:
Nakladatelství Galén vzniklo v roce 1993 se záměrem profilovat se jako odborný nakladatelský dům v oblasti medicíny. Během téměř dvacetiletého fungování bylo vydáno více než 500 publikací, ediční záměr se později rozšířil i do jiných oblastí. Díky kvalitě své produkce se Galén stal partnerem Karlovy univerzity pro řadu koedičních titulů, získal mnohá ocenění svých publikací a vytvořil oceňovanou standardní autorsko-redakčně-polygrafickou kvalitu jednotlivých publikací.
Páteří publikační činnosti nakladatelství Galén jsou odborné zdravotnické publikace, záběr katalogu je široký: obsahuje učební texty pro studenty lékařských fakult i zdravotnických škol, monografie, atlasy, slovníky, oborové publikace, sborník z kongresů, ale i odborné časopisy a CD-ROM a DVD.
Součástí produkce Galénu jsou i publikace určené neodborné veřejnosti v několika edičních řadách. Ediční program Makropulos nabízí publikace populárně-vědecké; řada Almanach medicíny přináší biografie našich lékařů a vzpomínkové knihy; svoji tradici vybudovala i volná ediční řada Křeslo pro Fausta (2000–2009). Galén dále vydává publikace, které čtenářům pomáhají se orientovat v oblastech zdraví, životního stylu, výchovy, diet, psychologie a zejména jde o oblíbené rady v nemoci. Rozsáhlým projektem je ediční program Olivovníky, který systematicky mapuje oblast nezávislé kulturní scény 70. a 80. let minulého století, kdy kromě stejnojmenné ediční řady přináší vzpomínkové publikace, romány, rozhovory, sbírky básní, písňových textů, CD, DVD atd.

29 komentářů:

 1. Už jsou nějaké informace o použitém formátu? Uvažuji o Kindle 3....tak jestli náhodou nemám u Amazonu zrušit předobjednávku. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Použity budou ePUB + PDF + MobiPocket

  Kindle by měl podporovat MobiPocket, ale neměl jsem čas to vyzkoušet.

  OdpovědětVymazat
 3. Doufam, ze projekt nezabijete nasledujicim:
  - Premrstena cena.
  - Nepodpora soucasnych platebnich metod. (proboha dejte pokoj s platbou pres mobil a zacnete pouzivat paypal a dalsi)
  - nesmyslna DRM a formaty, ktere nebude podporovat polovina soucasnych ctecek.
  P.S. Samozrejme Vam velmi fandim a tesim se, ze v nabidce budou i pouzitelne tituly za ktere rad zaplatim.

  OdpovědětVymazat
 4. Drzim Vam palce. Pokud pujde platit normalne z uctu na ucet a knihy budou ve formatu PalmDoc (jediny kloudny format na muj stary palm), budu se tesit na nove knizky.
  Snad to zas nezabije vysoka provize operatorum a mizerny format jako minuly pokus.

  OdpovědětVymazat
 5. Platby budou přes PayPal mimo jiné.
  PalmDOC nebude, sorry.

  OdpovědětVymazat
 6. A je všechno v tom tiskovém prohlášení pravda pravdoucí?

  OdpovědětVymazat
 7. To je docela paradox, ze nebude PalmDOC, kdyz se to tady jmenuje palmknihy. :-[

  OdpovědětVymazat
 8. Mezi soucasne platebni metody rozhodne patri platba pres mobil. Uz jenom z toho duvodu, ze ji muzes pouzit, bez jakychkoliv komplikaci, 100% obcanu CR. Platba pres paypal? Nerealne, to skoro nikdo nema. Platba kartou pres zprostredkovatele Paypal je uz ale lepsi...

  OdpovědětVymazat
 9. Ad platba přes mobil: Operátor si za zprostředkování platby řekne neuvěřitelně peněz. Máme vše pro mobilní platby připraveno, ale ve finále se může stát, že knihy placené přes mobil budou dražší, než jinými kanály (a může se stát, že i než papírové knihy). Tím nechci strašit :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Mohu jako autor prez vas vydat svou zatim nikde nepublikovanou knihu? Jaka by byla pripadna provize?

  OdpovědětVymazat
 11. Naprosto souhlasim s Maxickem. Rozumna cena, pak jsou zbytecne nesmyslne DRM a rozumna moznost platby (paypal, prevodem) a myslim, ze zajemcu bude dost ;-).
  Treba pro nas, co mame mobil jen od zamestnavatele a platby mame blokovane je to dost na prd, kdyz jedina moznost jak zaplatit je pak jen pres mobil. :-/

  A pak uz jen preju hodne stesti...

  OdpovědětVymazat
 12. Nema nekdo zkusenosti, zda jde cist na palmu PDF (zalamovani radku dle displeje) nebo EPUB? MobiPocket tu uz tusim jednou byl a nedalo se to pouzivat.

  OdpovědětVymazat
 13. exsituje program palmpdf v1.5 ale myslim ze zalamovanie nepodporuje, premyslam ci vobec nieco podporuje zalamovanie pdf suborov, myslim ze ani samotny adobe reader to neumoznuje. PDF su skratka prilis rigidne

  OdpovědětVymazat
 14. K DRM: Nebude restriktivní, bude jen identifikovat držitele knihy v textu.

  K vydání knihy u nás: bez nakladatele to nepůjde. Nechceme konkurovat našim "zákazníkům" a současně nemáme čas na dovedení knihy do solidní podoby - tady je redaktorská práce potřeba. Ale vím, že vzniknou specializovaní nakladatelé jen pro elektronickou podobu.

  Ad Palm: bohužel, platforma Palm OS nebude příliš podporovaná - hlavně díky absenci unicode.

  OdpovědětVymazat
 15. Neuvažuje se o podpoře formátu FB2 (FictionBook)?

  OdpovědětVymazat
 16. Ad FB2: Neuvažujeme. Ale každá otázka v sobě skrývá nějaké zkušenosti- takže proč bychom měli o tomto formátu uvažovat?

  OdpovědětVymazat
 17. FB2 je dost podobný ePUB v tom, že je to XML, ale navíc má následující výhody, tedy podle mě:

  1) Podstatně širší množinu značek pro vyznačení obsahu orientovaných právě na e-book.

  2) Umožňuje totéž co HTML (tj. formátování CSS, metaznačky v hlavičce dokumentu) + rozšířené možnosti XML (XSLT transformace atd.).

  3) Obrázky (JPG, případně PNG) se vkládají přímo do dokumentu jako bloky dat kódované v BASE64, takže jsou součástí dokumentu a nemohou se poztrácet.

  Jako nevýhodu vidím "drakonické" řešení chyb - přerušení načítání dokumentu a výpis chybové hlášky (zatím na všech klientech, které jsem mohl odzkoušet).

  Bližší popis zde: http://www.gribuser.ru/xml/fictionbook/index.html.en Protože autorem je rus, je větší část dokumentace v ruštině.

  Ze čteček to podporuje třeba Hanlin V5 a V3.

  OdpovědětVymazat
 18. Já už se na to těším jak na Ježíška! :)

  OdpovědětVymazat
 19. Bude mozne si knizky koupit i ze zahranici ? Momentalne Nemecko, ale hrozi me Francie a docela bych si aj neco rad koupil a ne jak s mp3, kdy mimo cz si tak akorat muzu ... hadejte co ... :-/
  A paypal mam a jsem pro to, aby byla moznost jej pouzit, pro takovehle veci fajn vec, i kdyz znam i provizi pro prijemce, ale porad lepsi nez bankovni poplatky pri prevodu EUR meny do cz bank ... :-/
  Pavel

  OdpovědětVymazat
 20. Velmi důležité pro úspěch bude, zda bude možné číst tyto knihy bez problému na Kindle 3. Tahle čtečka vzhledem k jejím kvalitám, ceně a tomu, že ji lze objednat na amazon.com i do Čech, bude zanedlouho i u nás asi nejrozšířenější.

  OdpovědětVymazat
 21. Na Kindle bude. Je to otestováno.

  OdpovědětVymazat
 22. Souhlasím s tím co napsal Maxicek. Taky doufám že cena bude přijatelná. Platby snadné.
  Také doufám že si lépe poradíte s formátováním dokumentů. (teď jsou u některých treba nesmyslně široké okraje, nebo různě řešené záhlaví) A také by jste měli projít před zveřejněním hlavičky a názvy knížek - konkrétně série 6smysl od ilky pacovske se po založení do databáze Aldika některé zobrazí jako sedmi smysl a číslo dilu, další rovnou název dilu. U někdy u sérií uvádíte číslování části dilů v arabských a část v římských číslicich... takže ještě je na čem zapracovat ;-)
  A už se tesim až si budu moci stáhnout nové knížky..

  OdpovědětVymazat
 23. Připojuji se k lobbingu za Kindlovské formáty. Vím, že je to trochu utopie, ale nešlo by nabídku nějak propojit s Amazon storem? Možná že by to překvapivě i šlo, někdy jde jen o dostatečnou drzost

  OdpovědětVymazat
 24. Super, dobra sprava.
  Som za podporu format ePUB.
  Co sa tyka platieb - urcite nezabudnite na prepojenie cez eKonto(Raiffeisenbank) tak ako to ma napr. Alza.cz + podpora inych bank

  OdpovědětVymazat
 25. Super zprava, konecne duvod k nakupu Kindle 3 :c)

  OdpovědětVymazat
 26. Btw, doufam, ze knihy pujdou kupovat primo z Kindle :c)

  OdpovědětVymazat
 27. Je to vynikající zpráva.
  Cena by měla být co nejnižší. Čím budou lacinější, tim více lidí si je koupí a bude investovat do čtečky. Jakmile to bude drahé, budou se hledat cestičky, jak to obejít (viz hudební a jiná CD, DVD), nebo se nebude kupovat.
  I já mám filozofii při nákupu nových knih, že si vyberu ty, co se mi líbí, pak posoudím cenu a podle toho se rozhoduji, zda ji tak moc chci, že ji koupím, nebo si počkám, až bude k vypůjčení v knihovně. Většinou to vyhraje poslední možnost.

  OdpovědětVymazat
 28. Vánoce se blíží a nabídka prodeje knih se nijak nerozbíhá. Stane se tak do Vánoc? Má cenu si pořizovat Kindle, když zatím prakticky neexistuje legální zdroj nových knih v češtině. Zěměplocha by mne zajímala...

  OdpovědětVymazat
 29. Nápad super, otázku platby nebo formátu neřeším ale nabídka je ubohá nevybrala jsem si nic :-(

  OdpovědětVymazat