středa 3. dubna 2013

Nahá v lese a s rozpáraným břichem. Mari Jungstedtová ve Vnitřním kruhu přitvrdila (recenze)

Svižná a rychlá, na jedno odpoledne nebo večer. Z tohoto úhlu pohledu jsou si detektivky Mari Jungstedtové, nekorunované královny severské krimi, podobné jako vejce vejci. Nebo koňská hlava koňské hlavě. Proč právě koňská hlava? Právě ta hraje ve třetím příběhu z ostrova Gotland roli nikoli nevýraznou. Na začátku příběhu dvě malé dívky najdou cestou k moři mrtvolu svého oblíbeného koně. Agnes setkání ustojí, Sofie omdlí. Není divu. Jejich miláček Pontus má useknutou hlavu.

Někde na Gotlandu se skrývá vrah. Udeří znovu?

O několik dnů později se ztratí Martina Flochtenová, studentka a účastnice archeologického kempu na ostrově. Najde se za několik dnů. Její tělo visí nahé v lese, břicho má rozpárané. Kdo se mohl dopustit takového zvěrstva? Stal se letní Gotland plný turistů svědkem řádění devianta? A co kůň s uříznutou hlavou? Mají tyhle dva případy něco společného?

Když komisař Anders Knutas, starý známý z prvních dvou gotlandských detektivek, zjistí, že si pachatel odnesl z obou míst činu krev obětí, koně i dívky, začíná tušit, že rutinní vyšetřování jej nečeká. Do vyšetřování se pouští i televizní reportér Johan Berg, který prožívá jedno ze šťastnějších období života - celostátní televize uvažuje o zřízení stálé redakce na Gotlandu, jeho přítelkyně Emma se konečně  rozvedla a čeká s ním dítě.

Pak policie najde... ale ne, víc prozrazovat nebudeme. Snad jen, že třetí případ komisaře Knutase zhltnete jedním dechem. Začátek je sice pozvolný, ale zhruba v třetině knihy se děj i čtenář dostanou do tempa, které pak už do konce nepoleví.

Dvě věty na závěr?

Civilní vyjadřování, strohý styl a překvapivá pointa - z ingrediencí "tradiční"  severské detektivky namíchala Mari Jungstedtová i napotřetí výborný koktejl, který chutná a v ústech nezhořkne. Na třetí výpravu na Gotland se určitě vydejte.

Kupte si e-knihu Vnitřní kruh v našem e-shopu.
Žádné komentáře:

Okomentovat