pondělí 6. května 2013

Frattini není Brown, ale Vodní labyrint se čte jedním dechem

Nemám tahle přirovnání moc rád. Eric Frattini španělským Danem Brownem. Prý. Je to pochvala nebo varování? Popravdě, pro mě osobně spíš to druhé. Dan Brown si mě nezískal. Přesněji - Šifra mistra Leonarda mě naprosto dostala. Důvodem bylo chytlavé téma. Téma, o které se Brown několik let soudil. Prý je ukradl. Bůh suď, jak to bylo, každopádně Anděle a démony už jsem nedal. Nereálný a za vlasy hodně přitažený příběh mě zklamal.

K Vodnímu labyrintu Erica Frattiniho jsem proto přistupoval hodně obezřetně. Oblak pochyb se ale brzy rozplynul. Vodní labyrint nerovná se Dan Brown, ale to nejlepší z něj - moje oblíbená Šifra. Rozdíly? Jestliže v Šifře hledá profesor Langdon Svatý grál, který se nakonec ukáže být mladou a přitažlivou dívkou, posledním žijícím potomkem Ježíše Krista,  ve Frattiniho příběhu se vše točí kolem evangelia apoštola, který dle tradice zradil za třicet stříbrných svého učitele Římanům. Správně, středobodem dění je Jidáš Iškariotský, kterého církevní propaganda během staletí postavila do role zrádce a muže, který byl zatracen. 

Jenže. Co když všechno bylo tak trochu jinak? Příběh začíná v okamžiku, kdy zestárlý Jidáš začíná svému žáku jménem Eliezer diktovat své poselství, které ve druhém století odsoudí svatý Irenej ve svém pamfletu  Adversus haereses (Proti herezím) a které pak na konci padesátých let najdou prostí rolníci ve středním Egyptě.

K Jidášovu evangeliu se klikatými cestami dostane Crescentia Brooksová, obchodnice s uměním a starožitnostmi. Ta ale překvapivě uloží spis, který by mohl zcela změnit pohled na dějiny katolické církve, do sejfu malé banky ve Spojených státech. Teprve když umírá, svěří tajemství své vnučce. Afdera Brooksová babičce slíbí, že vzácný rukopis nechá zrestaurovat a seznámí s ním veřejnost. Přesně to si ale nepřeje kardinál Lienert, vatikánský státní sekretář. Příběh plný napínavých zvratů může začít...

Vodní labyrint je výborná knížka a já se u ní skvěle bavil. A to je co říct, jsem čtenář netrpělivý a jak mě knížka jen trochu začne nudit, hned ji odkládám. U Frattiniho jsem vydržel do konce - je poutavý vypravěč a stejně jako Brown skvěle míchá realitu s fikcí.

Závěrečný verdikt? Téma výborné, příběh čtivý, pointa zajímavá. Dávám jedna mínus. A ten mínus jen proto, že si musím nechat nějakou rezervu pro příště.

Vodní labyrint v e-shopu


1 komentář:

 1. Díky za comenatrio na mém románu ... Doufám, že nechcete zklamat následující ...
  Objetí od Španělska ponořila do krize ...
  ERIC FRATTINI
  @EricFrattini
  ericfrattini@gmail.com

  OdpovědětVymazat