čtvrtek 9. května 2013

Hrabal, Taleb, Pilčík. Knižní čtvrtek na Palmknihách II.

Týden pryč, druhý knižní čtvrtek na scénu!

Štamgast od Zlatého tygra elektronicky

Patří k největším osobnostem české literatury druhé poloviny 20. století, mnozí (včetně mě) jsme na něm vyrostli, jen málokdo jeho příběhy nezná - na filmové plátno je kongeniálně převedl Jiří Menzel. Řeč je o Bohumilu Hrabalovi, básníku a pábiteli, spisovateli, který z "perliček na dně" dokázal vykřesat neobyčejné příběhy obyčejných lidí.

V posledních letech nejpřekládanější český autor 20. století poněkud ustupuje do pozadí, nová generace čtenářů si k němu hledá cestu obtížněji než ty předešlé. Situaci se snaží změnit nakladatelství Mladá fronta, které převádí knihy Bohumila Hrabala do elektronické podoby. Zatím jsou čtyři: Něžný barbar, Obsluhoval jsem anglického krále, Příliš hlučná samota a oscarové Ostře sledované vlaky. Na Palmknihách je samozřejmě najdete.

Ze zámečníka masovým vrahem

Na československé západní hranici se po komunistickém převratu v roce 1948 děly věci. Své by mohl vyprávět například legendární převaděč Josef Hasil, známý také jako Král Šumavy. V roce 2001 obdržel z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za hrdinství, v roce 2012 vydal spisovatel David Jan Žák jeho románovou biografii Návrat krále Šumavy.

Hubert Pilčík se po Únoru 48 pohyboval na západní hranici také. Ne proto, aby pomáhal lidem na svobodu. Vraždil. A to způsobem obzvláště ohavným. Například Emanuela Balleye 6. března 1951 v hájence Lipovka  nejprve omráčil úderem do zátylku a poté polil motorovým olejem a zapálil. Při pitvě byly v žilách nalezeny stopy po varu krve - Balley uhořel zaživa...

Kniha Převedu vás... přináší tři na sobě nezávislé příběhy, vycházející z materiálu Archivu bezpečnostních složek. Setkáváme se v ní s pověstným Hubertem Pilčíkem, „bestií s dunivým hlasem” a snad vrahem s největším počtem obětí v naší novodobé historii. Vypráví o lehkomyslné herečce Marcele Sedláčkové, která se zapletla do podivné špionážní aféry a stala se obětí falešných „převaděčů” z StB. Ve třetím příběhu vystupuje bývalý důstojník Vlasovovy armády Jiří Skomarovský, který se po osvobození proměnil v Karlových Varech na válečného hrdinu a kryl tak své zločiny.

Kniha Převedu vás v e-shopu

Talent, píle nebo náhoda? 

Nassim Nicholas Taleb. Na fotografiích trochu připomíná Tomáše Halíka. Pro mě osobně také jako Tomáš Halík píše. Jedno téma, tisíc otázek. Tak tomu bylo alespoň v případě Černé labuti. Zrádná nahodilost je podobná - jen myšlenku, že "že labutě nejsou někdy tím, čím se zdají být", nahradila otázka, co stojí za naším úspěchem - je to talent, píle nebo náhoda? Oproti své první knize je Taleb mnohem stručnější, čtivější a dostupnější i většinovému čtenáři. Kdo Černou labuť nedočetl do konce, tady nebude mít problém.

Kniha Zrádná nahodilost amerického ekonoma a investičního poradce, jež podobně jako jeho nejslavnější práce Černá labuť krátce po svém vydání obletěla svět, se nepokouší o nic menšího než zásadně změnit náš pohled na sféru podnikání a obchodu a okolní svět vůbec a přimět nás, abychom si uvědomili zásadní roli, jakou v nich hraje fenomén nahodilosti. Autor v ní nezapře svou profesní zkušenost s finančními trhy, své inspirativní postřehy a úvahy však dokáže aplikovat i na životní realitu důvěrně známou každému z nás.

Kniha Zrádná nahodilost v e-shopu

Těším se opět za týden

Marcel Kupka

Žádné komentáře:

Okomentovat