čtvrtek 30. května 2013

Monument 14 a "něco chystáme". Knižní čtvrtek na Palmknihách IV.

Něco končí a něco začíná. Svět postapokalyptických románů je tak trochu nuda. Ale jen na první pohled. Chování lidí v mezní situaci nabízí nepřeberné množství možností, jak s příběhem naložit. Co se ale stane, pokud jsou v roli přeživších jen děti a náctiletí? Prozradí Monument 14, novinka z Baronetu.

Po postapokalyptickém žánru přijde malé lákadlo. Na sobotu. Dne dětí ale slavit nebudeme, i když děti rádi máme.

Monument 14. Když děti přežijí katastrofu

Čtrnáct dětí zůstalo uvězněno v supermarketu. Uvnitř mají vše, co by někdy mohly potřebovat. Jídlo, oblečení, počítačové hry a knihy, léky i alkohol… A žádného dospělého, který by jim cokoli přikazoval. Mohou si dělat, co chtějí. Zní to jako zábava? Za pevnými zdmi obchodu však svět ničí silné bouře, kroupy i zemětřesení.

A chemikálie, které unikly do atmosféry, způsobují halucinace, násilné chování i smrt. Děti musí zůstat uvnitř a snažit se spolu fungovat, přestože netuší, zda někdy budou moci odejít. Svět, jak ho znají, už není. Dokážou si zachovat alespoň ten, který si vytvořily uvnitř obchodu?Od klasických postapokalyptických románů se Monument 14 liší už tím, jaké osoby autorka (je jí Emmy Laybourne) do děje obsadila. Zatímco třeba v Cestě Cormaca McCormacka bloudí bezútěšným světem otec a syn, tady apokalypsu přežije 14 dětí - šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáci (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Čeká je nejtěžší boj jejich života - boj o přežití.

Mně osobně Monument 14 nejvíc připomíná sérii Walking Dead (Živí mrtví). Přinejmenším už tím, že po první knize přijde kniha druhá, která se jmenuje Nebe v plamenech a vypráví příběh našich přeživších, donedávna uvězněných v supermarketu sérií ničivých katastrof, kteří se rozdělili na dvě skupiny.

Jedna se vydala opraveným autobusem na letiště v Denveru, kde možná čekají rodiče. Druhá zůstává, část dětí se nastoupit bojí, chemikálie, které v Monumentu 14 proměnily zasažené v krvelačné bestie, jsou pořád všude kolem... Ale druhý díl až na podzim.

Něco chystáme. Na sobotu 1. června

A bude to velké. Vy, kdo s námi hrajete o e-knihu Švábi Joa Nesbøho, se konečně dozvíte, zda jste jedním z pěti výherců thajského případu Harryho Holea. A na všechny pak čeká ... a také ...! To je bomba, že? Těšíte se aspoň tak jako my?

A to ještě nevíte skoro nic. Tedy vůbec nic. Dva dny nevědomosti ale vydržíte, že? V sobotu 1. června na našem blogu, Facebooku a e-shopu uvidíte víc. Přijďte, budete vítáni:)

Žádné komentáře:

Okomentovat