čtvrtek 2. května 2013

Napětí, sci-fi a cesta k úspěchu. Knižní čtvrtek na Palmknihách I.

Čtvrtek je knihám zaslíbený den. Novinky, natěšení čtenáři v knihkupectvích, knihkupci, kteří po zavírací době táhnou s námahou pytle s vydělanými penězi ke svým přepychovým vozům, aby dorazili včas do banky...

Trochu vážněji. Novinky ano, natěšení čtenáři taky, pytle s penězi už jsou ale spíše jen zbožným přáním.... Ale zpátky ke čtvrtku jako dnu, jenž je spojen s knihou. Proč právě čtvrtek a ne třeba úterý? Tradice českých knižních čtvrtků má kořeny za první republiky, kdy pražský knihkupec libozvučného jména Alois Srdce vždy ve čtvrtek vystavil do výlohy knižní novinky celého týdne.

Po válce se knižního čtvrtku zmocnil znárodněný knižní trh, aby se na celých 40 let stal synonymem pro větu "jediná možnost, jak se dostat k Páralovi či Hrabalovi".

Když po roce 1989 začal knižní trh růst nekontrolovatelně do šířky a výšky (a hloubku, především tu myšlenkovou, záměrně opomínal), zdálo se, že knižních čtvrtků už netřeba. Teprve na konci prvního desetiletí 21. století se konal návrat tradice, když přišel první a po něm i druhý Velký knižní čtvrtek.

Knižní čtvrtky a Palmknihy? Každý čtvrtek si na blogu představíme zajímavé knižní novinky a tipy. Začínáme dnes.

Ve Skrýši Johana Theorina se skrývá slušná detektivka

Drsná detektivka, odehrávající se v mateřské školce? V takové, do jaké přichází pracovat devětadvacetiletý Jan Hauger, nic nemožného. Školka s poetickým názvem Mýtina je součástí detenčního ústavu pro choromyslné násilníky, kterému nikdo neřekne než Svaté psycho. Ne, ve školce nejsou dětští vrazi. Jsou to docela normální děti. Děti chovanců ústavu. Společně s rodiči se staly součástí výzkumu, který má potvrdit nebo vyvrátit vliv setkávání dětí s vězněnými rodiči na jejich vývoj.

V těchto tísnivých reáliích sledujeme příběh Jana, který přišel do Svatého psycha najít někoho, s kým mu bylo kdysi dobře. Víc prozrazovat nebudu. Děj Skrýše se odehrává ve třech různých časových obdobích, výsledkem je výborná detektivka, ve které až do konce není jasné, kdo s kým hraje a o co.

Skrýš v e-shopu

Budete někdy potřebovat hypnózu? 0.4 nečtěte

0.4 Soumrak civilizace je zvláštní příběh. Formou i obsahem. K formě prozradím, že vše, co se čtenář dozví, je převyprávěno z magnetofonových pásek, které nahrál jeden z hrdinů Kyle Strake krátce "poté". Z obsahu neprozradím nic, snad jen, že na samotném začátku je každoroční vesnická slavnost, na které má Kyleův kamarád ukázat své hypnotizérské schopnosti. Jedním z těch, kdo se nechají zhypnotizovat, je i Kyle. Když se probere, zjistí, že se s lidmi kolem NĚCO stalo...

0.4 Soumrak civilizace je knížka, ke které asi bude mít typický čtenář sci-fi na začátku poněkud ambivalentní vztah - nakladatelem je Egmont, hlavními hrdiny jsou náctiletí, vše nabývá kontur dnes tolik moderní young adults romance. Kdo ale k 0.4 přistoupí bez předsudků, dočká se zajímavého příběhu s překvapivou pointou. Možná se sami sebe zeptáte, kdo vlastně jsme a odkud a kam míříme.

0.4 Soumrak civilizace v e-shopu

Opřete se do toho! Manuál úspěšné ženy vychází

Svět by byl lepší, kdyby polovinu našich podniků a zemí řídily ženy a kdyby polovinu našich domácností řídili muži, říká v knize Opřete se do toho Sheryl Sandbergová, výkonná ředitelka Facebooku a podle časopisu Time jeden ze stovky nejvlivnějších lidí světa. Tvrdí, že je zásadní nepoměr mezi tím, kolik žen každým rokem dokončí vysokou školu (je jich více než mužů) a kolik jich pak působí na vedoucích postech ve firmách (oproti mužům jsou tady ženy v menšině).

Sheryl Sandbergová burcuje ženy k větší aktivitě - za své pracovní postavení, nižší mzdu a další příznaky "genderově nemocné" společnosti si mohou podle ní z velké části samy, když se nedokážou rozhodnout mezi kariérou a rodinným životem. Americká média knihu označují jako manifest moderní feministky. Pokud by vás napadala jakákoli pejorativní přirovnání, vězte, že Sheryl Sandbergová se stala před několika dny nejlépe placenou zaměstnankyní Facebooku, když si za loňský rok vydělala (necelých) 520 milionů korun. Pokud chcete něco podobného, byť v menším měřítku, zapomeňte na genderové stereotypy a Opřete se do toho!

Opřete se do toho! v e-shopu

Několik dalších knižních tipů už jen ve zkratce. Kniha Zlín vydává napínavý thriller Vytržení, Fantom Print představil pátý díl série Ztracené flotily Jacka Campbella, nazvaný Neúprosný, žánr (nesentimentální) romantiky zastupuje tento týden Domino a Tess Stimson s novinkou Kdo miluje nejvíc. Ještě info pro ty, kdo rádi šetří - zlevnili jsme Ostrov Antrax, výbornou detektivku ze zámoří.

Pro tento týden vše. Ve čtvrtek se budu opět těšit!

Marcel KupkaŽádné komentáře:

Okomentovat