čtvrtek 16. května 2013

Svět knihy a dvě napínavé knížky, které trochu zapadly. Knižní čtvrtek na Palmknihách III.

Témata pro tento týden? Svět knihy jako největší knižní veletrh u nás a dvě napínavé knížky, které neměly moc štěstí a čtenáři je nečtou, protože o nich neví - než se mohly stát bestsellery, převálcovaly je další novinky. Důvod? Knihu neprodává název, ale autor. A autor a autorka mých dnešních dvou tipů jsou v Česku neznámí. Třeba to pomůžu změnit. Rád bych, protože jejich knížky mě vážně dostaly.

Na veletrhu náš stánek nepřehlédnete. Kdyby ano, hledejte P606

Na začátek ale knižní veletrh Svět knihy. Letos se koná už podevatenácté a je věnován třem hlavním tématům - poezii, knihám, které se čtou jedním dechem (bestsellerům) a blogerům, kteří se mění ve spisovatele. Čestným hostem veletrhu je Slovensko, jehož literatura je nám hodně blízká.

Nás na veletrhu samozřejmě najdete také - hledejte stánek číslo P606 nebo jděte podle fotografie pod tímto odstavcem - zcela neskromně si myslíme, že náš stánek patří k těm podařenějším, za což patří dík především výbornému fotografovi Jirkovi Chomátovi. Mimochodem, všechny tváře, které se na vás ze stěn stánku dívají, jsou skuteční palmkniháci, v čele s Jirkou Vlčkem.

Budete na veletrhu? Budeme potěšeni, když se u nás zastavíte. Třeba jen na kus řeči. Těšíme se!

Buďte u vytržení z Vytržení

Psychologický ekothriller. Vražedná kombinace. Ale na druhou stranu, vcelku vystihuje žánr. Žánr, na který není český čtenář zvyklý a asi se ho trochu bojí, protože - jak jinak si vysvětlit, že se thriller Vytržení autorky Liz Jensen takřka vůbec neprodává? Špatný totiž není. Naopak, je výborný. Extra výborný.

Na jeho začátku se psychoterapeutka Gabrielle Fox dostává do detenčního ústavu pro mladistvé, kde se jednou z jejích pacientek stává náctiletá Bethany, dcera kazatele, jež šroubovákem ubodala vlastní matku. Bethany má zvláštní dar - dokáže předvídat katastrofy. Stačí, aby dostala elektrošoky, dostala se do stavu změněného vědomí a zápisník se jí zaplní podivnými čmáranicemi a daty, kdy dojde k dalším katastrofám.

Nevěří nikdo. Ani Gabrielle ne. Alespoň zpočátku ne. Uvěří teprve ve chvíli, kdy už začíná být skoro pozdě. Po sérii menších katastrof má dojít k něčemu, co Bethany ve svých představách vidí jen velmi nejasně a co ve svých poznámkách nazývá náboženským termínem - vytržení. Podaří se katastrofě předejít?

Co od Vytržení čekat? Slůvka psychologický se nebojte, žádné Hledání ztraceného času to fakt není. A ekologie? Šílené Greenpeace, co tahají velryby z pláží do moře, nečekejte. Můj názor? Vytržení by mohlo být klidně prequelem Cesty Cormaca McCarthyho. A to je vše, myslím, že už jsem prozradil víc než dost.

Vytržení v e-shopu

MacLeod nemusí vždycky sekat hlavy

A ne vždy je skotských horalem, jak ho známe z filmu Highlander. Knižní MacLoad se jmenuje Fin, je policejním důstojníkem, který před krátkou dobou přišel o syna a který je vyslán na rodný ostrov Lewis, aby se podílel na vyšetřování vraždy, která až příliš nápadně připomíná případ, který se právě snaží rozluštit v Edinburghu.

Návrat domů znamená návrat do dětství. Vrací se vzpomínky na rodiče, kteří zemřeli, když byl Fin malý, na dětskou lásku, která vydržela až do vysoké školy, kamarádství na život a na smrt i na šikanu, které se jen těžko dokázal bránit. Právě jeden z těch, kdo jej v dětství trápili, je mrtvý a jak to vypadá, vrahem je někdo z bývalé party. Čím hlouběji pod povrch současných vztahů v rodném městě se Fin vrací, tím intenzivnější má pocit, že kdysi něco násilím vytěsnil z paměti. A že jen tím, že minulost otevře, se mu podaří případ vyšetřit. Jenže - opravdu chce Fin svoji třináctou komnatu otevřít?

Skála zkušeného Petera Maye u českých čtenářů trochu "vyšuměla". Neprávem. Svou formou i příběhem se velmi úzce přibližuje nejlepším severským detektivkám, které v sobě spojují napětí, kriminální příběh a nespornou literární kvalitu. Vedle Larssona, Nesba a především Mankella má Peter May pevnou pozici. Jeho Skála je skvělá.


Pro tento týden vše, těším se opět ve čtvrtek na shledanou!

Marcel Kupka

2 komentáře:

  1. Přirovnání k McCarthymu a Cestě je silné tvrzení. Mám chuť Vytržení koupit a nachytat vás na švestkách ;-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nene, Patriku, nepřirovnávám, hovořím o prequelu, tedy o příběhu, který se klidně mohl stát před začátkem McCarthyho Cesty. Dějově ani vyzněním se Vytržení Cestě nerovná a ani nemůže. Cesta je jenom jedna.

      Vymazat