úterý 21. května 2013

Třicátý Agent JFK očima Petra Čapka


Šumavskými hvozdy zní zvuky motorových pil, pod kořeny prastarých smrků se probouzí armáda hladových zmutovaných brouků a paní Šubrtová peče borůvkový koláč…
John Francis Kovář má problém. Nakažen děsivou nemocí potřebuje lék – bez něj zemře, nebo ještě hůř, změní se v něco nelidského. To ale není všechno, nakažený, vyčerpaný se dostává do bitevního pole a sítě intrik mezi ziskuchtivými dřevobarony a zelenými aktivisty neštítícími se ničeho.
A je tu ještě někdo – hrdina ve výslužbě, legendární plukovník S. I on ví, že čas neúprosně běží.
Už brzy vyletí kůrovec!


Agent JFK, fenomén české fantastiky, kterému se málokdo vyrovná. Samozřejmě jsou tu zlý jazykové, kteří tvrdí, že série upadá a nemá kouzlo, ovšem neohrožený český James Bond je tu pořád s námi. Tentokrát už s pořadovým číslem 30, kterého se ujmul ostřílený harcovník světa Asterionu Zbyněk K. Holub.


Po zničení agentury, kdy se JFK ocitl naprosto sám uprostřed mokřad New Orleans uplynul již nějaký ten čas. Za tu dobu JFK zjistil, že není posledním kdo přežil útok na agenturu a jak to tak bývá zabředl do ještě větších problémů než ve kterých byl. Nakažen děsivou obdobou černého moru, pátrá po léku, kterým by nemoc zastavil. A tak se John Francis Kovář dostává do reality, kde se vyčerpaný a nakažený ocitá uprostřed Šumavského "pralesa". Kterému nevládnou dřevobaroni ani zelení aktivisté ale něco daleko děsivějšího. Protože jak všichni usedlíci vědí: "Už brzy vyletí kůrovec!"


„Jsem Šumavan.“
(Karel Klostermann, když se ho ptali, zda se cítí být více Němcem, či Čechem.)


Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře série o agentu JFK, nejvíc Vám tento díl připomene kombinaci Jeruzalémského masakru od Neffa a Podhoubím smrti od JWP. Těžká satira smíchaná s nadsázkou, která Vás bude nutit se ze začátku neustále smát. Narážky na neutěšený stav české politiky jsou opravdu trefné a každý v nich jistě pozná na koho jsou mířeny. Byť právě politická satira byla kamuflována za sci-fi v minulém režimu, zdá se, že se tento trend vrací. Samozřejmě někomu se tento styl líbit nemusí, stejně jako díl z pera Ondřeje Neffa, který byl přijat vlažně a vyvolal hodně spekulací. Každopádně za mne ano. A byť se celkový děj více méně neposunul vůbec nikam dál a rozhodně není bez chyb, jedná se o dílko, které Vám rozhodně zpříjemní cestu MHD do práce nebo školy.Autorem recenze je Petr Čapek, na našem blogu ji přetiskujeme s jeho svolením. Originální text naleznete na autorově blogu.

1 komentář:

  1. Tuhle sérii už dávno nečtu. Slíbili příběhy z alternativních historií (což je moje oblíbené téma) ale toho se držel jen první Žambochův svazek. Od té doby akorát vykrádají, koho a co můžou - Orwella, Tolkiena, upířiny, postapo, artušovské legendy, westerny... A sami si nevymyslí vůbec nic. Už jen čekám, kdy se objeví příběh o Babičce ze Starého bělidla...:-/

    OdpovědětVymazat