sobota 15. června 2013

Den otců? Nelejte do sebe pivo, nalejte si příběhy do čtečky

Na reklamní klišé jsem hodně alergický. Dámy, které právě mají menstruaci, nosí výhradně bílé kalhoty, dámy, které se vydaly do společnosti, chodí s rukama nahoře, aby ukázaly, že jejich podpaží je tak báječně ošetřené a nedělá fleky.

S reklamou pro muže je to stejné - vymýšlejí, jak obelstít manželky, aby nepoznaly, že tráví celé noci v baru, snaží se plnit chlapské sliby, nevyměknout a... tak dále. To vše podkresleno hlasem herce, který se proslavil jako český doktor House.

Mohl bych se svézt na podobné vlně a doporučit věnovat jako dárek ke Dni otců, který slavíme už zítra, knižní fláky pro pořádné chlapáky. Bohužel, obávám se ale, že pořádní chlapáci zrovna moc nečtou - doporučím tedy knížky, které bych si nadělil ke Dni otců sám. Koneckonců, otec jsem trojnásobný. Budu rád, když se mými tipy necháte inspirovat.

Bez detektivky to nejde

A že jich je, které ke Dni otců s klidným srdcem doporučím. Asi nejvíc na ráně je krimi severská, kde dávám jedničku s hvězdičkou novému Adler-Olsenovi a jeho detektivce Vzkaz v láhvi (výborná věc, vážně výborná, stačí si přečíst komentáře pod knížkou), novince Hakana Nessera Čtvrtá oběť a samozřejmě králi žánru Joovi Nesbømu - novince Švábi jsme společně věnovali času dost a dost, protentokrát doporučím Spasitele. Už pro ten závěr:)

Dobrá detektivka se nepíše ale jen na severu. Doporučuji porozhlédnout se i za mořem, kde je fenoménem Karin Slaughter, již reklama přirovnává právě k severským autorům. Podle mě s nimi nemá společného mnoho, píše ale famózně, i když na můj vkus leckdy až příliš otevřeně popisuje scény, kdy si vrah pohrává s obětí... jako třeba v thrilleru Zběsilost.

Stejně neprohloupíte, když muži svého srdce stáhnete do čtečky některou z knížek Mo Hayder - já mám za sebou zatím Unesenou a říkám - výborné, drsné a ... šílené!


Knížky navážno

Detektivky a thrillery = zábava a oddych. Někdy je ale třeba utřídit myšlenky a inspirovat se. Tady pomůže krásná beletrie. Česká i světové. Z té první bych připomněl především "opus magnum" předčasně zemřelého Jana Balabána Zeptej se táty, novinku Járy Rudiše Národní třída nebo některou z knížek nesmrtelného pábitele Bohumila Hrabala.

Světová próza? Sám za sebe říkám, že bych si znovu dal Fahrenheitova dvojčata Michele Fabera, Bibli osamělého člověka (přečtěte si moji recenzi na Aktualne.cz) čínského laureáta Nobelovy ceny Gao Xingjiana, vyprávějící příběh muže, který přežil krvavé období Velkého skoku i Kulturní revoluce v čínském podání, nebo z novinek Anarchistu Magdalény Platzové.

Životopis nemůže chybět

Nudný není život nikoho z nás. I ty nejvšednější okamžiky se mohou proměnit ve strhující literární dílo. Biografie mají v mojí čtečce docela zásadní místo. Muži se rádi srovnávají s druhými. Chtějí dohnat a předehnat. Někdy je ovšem na pořadu dne otázka, jestli je o co stát. Některé osudy jsou natolik tragické, že prožít něco podobného by mohl chtít jen hlupák.

Které životopisné knihy jsou pro mě inspirující? Zmíním jedinou knihu -  biografii Salmana Rushdieho. Začínal v reklamě, živil se jako copywriter (reklamní textař). Ve dne pracoval, v noci psal beletrii. Jeho debut, sci-fi román Grimus, zapadl. Nevzdal se a psal dál - Děti půlnoci se pak staly jednou z nejzásadnějších knih 20. století. Další osudy Salmana Rushdie jsou známy i tomu, komu písmenka zrovna moc neříkají - Satanské verše, fatva, skrývání se. A nakonec úžasná knížka Vzpomínky.

Tip na závěr. Stará dáma na 600 stránkách

Můj poslední knižní tip ke Dni otců je tipem sportovním - kronika 100 ročníků Staré dámy aneb slavné cyklistické Tour de France. Sám jsem sportovcem ryze pasivním, ale cyklisté, kteří se šplhají po alpských nebo pyrenejských vrcholech, mi učarovali. 

Kniha Příběhy staré dámy je vůbec první knihou, která se v českém jazyce fenoménem Tour de France zabývá. A právě ona je mým posledním tipem na dárek ke Dni otců.

Žádné komentáře:

Okomentovat