úterý 4. června 2013

Hraničářův učeň. Co jste možná nevěděli

John Flanagan a Hraničářův učeň. Série, která si získala miliony čtenářů fantasy po celém světě. Česko není výjimkou. Neznáte? Seznamte se.

Hraničářův učeň - fakta a zajímavosti

  • Autor série, John Flanagan, je také autorem nejdéle vysílaného australského sitcomu Haló, tati!
  • Hraničářův učeň byl na začátku souborem 20 povídek, které psal John Flanagan pro svého dvanáctiletého syna Michaela - chtěl jej přivést ke čtení a zvýšit mu sebevědomí.
  • Zatím bylo vydáno 11 dílů, díl dvanáctý by měl být vydán ještě letos (česky, anglicky už  The Royal Ranger vyšel).
  • V roce 2014 by měl být natočen (po několikerém odložení) film.

Kde se příběhy odehrávají?

Ostrovní království Araluen má 50 lén – na každé připadá jeden hraničář a jeden baron, kteří brání zemi především před nájezdy Skandijců, mořských vlků. Araluenské království chrání  speciální padesátičlenou výzvědnou jednotku, obecně známou jako hraničářský sbor. Hraničáři jsou uši a oči království.

Araulenské ostrovní království

Hlavní hrdinové?

Will 

je hlavní postavou celé série. Na začátku je to mladý, nezkušený sirotek, vyrůstající v opatrovně na hradě Redmontu spolu s několika dalšími dětmi. Jednoho dne se však něco v jeho životě změní. Každé z opatrovaných dětí má šanci dostat se do učení k některému z mistrů cechů. Jeho vysněným snem je stát se rytířem. Bojový mistr ho ale nepřijme a on se se svým snem bolestivě loučí. Ještě ten den si ho ale vyhlídne Halt, tajuplný hraničář, a rozhodne se, že ho podrobí zkoušce.

Vzápětí se ukáže, že Will bude vhodný pro řemeslo hraničářů, a tím začíná jeho dobrodružství. V průběhu dílů se zdokonaluje v umění boje s hraničářskými zbraněmi (luk, saxonský nůž a vrhací nůž) i v hraničářských dovednostech (nenápadný pohyb, bystrost, rychlý úsudek, strategie, jízda na hraničářském koni atd.).

Halt

Hraničáři bojují svým důvtipem a logikou. Chytrý a bystrý Halt překypuje černým humorem a hbitostí. Pod zachmuřenou maskou se ale skrývá dobré srdce, schopné obětovat vše pro své přátele. Mezi typické vlastnosti hraničářu patří neslyšný pohyb a špičkové umění zacházet s lukem, saxonským nožem a vrhacím nožem. Halt patří mezi nejlepší hraničáře. Nic ho nevyvede z míry. Dokáže se i ze dvou set metrů trefit na cíl na milimetr přesně.O hraničářích se říká, že v toulci nosí životy 24 mužů. Halt bere Willa jako svého syna. Ve druhém dílu Willa unesou Skandijci a Halt se nechá uvrhnout do vyhnanství, aby mohl Willa zachránit.

Horác


je Willův odvěký nepřítel z opatrovny. Není chvíle, aby se ti dva vzájemně nepošťuchovali, či se neprovokovali a častokrát jejich rozmíšky končí rvačkou. Horác vždy věděl, že je zrozený pro bojovou školu, silný a statný, a dával Willovi často najevo, že on takový není. V den kdy se pět sirotků rozešlo různými směry byl Horác opravdu přijat na bojovou školu sira Rodneyho, kde se na vlastní kůži setkal se šikanou. Jednou se spolu se svými trýzniteli připletl až k hraničářově chatě a Halt uštědřil třem učňům bojové školy lekci. Horác si mohl oddychnout a znovu se začal plně věnovat výcviku. Byl tak dobrý, že ho sir Rodney vzal na lov kance, kde mu Will zachránil život. Od té doby jsou nejlepšími přáteli.

Série Hraničářův učeň učarovala čtenářům od 10 do 99 let ve více než 40 zemích světa. V žánru fantasy patří vůbec k tomu nejlepšímu, co bylo v posledních letech napsáno. Pokud jste ještě neměli tu čest, zkuste. Do 10. června máme všech 11 dílů Hraničářova učně v akci.Zdroje textů: Wikipedia.org
Zdroje: obrázků: fanpop.com

Žádné komentáře:

Okomentovat