pondělí 12. srpna 2013

Krvavý středověk aneb proč číst historickou detektivku

Severská krimi, americké thrillery, česká současná detektivka. Napětí, krev, vraždy. Detektivky ze současnosti máte rádi. Jak vyjde nová, kupujete ostošest. Co ale detektivka ze středověké Anglie nebo z královského dvora Přemyslovců? Možná ji nečtete, protože jste na základní a střední škole neměli rádi dějepis a jeho nudné letopočty. Historická detektivka ale nuda rozhodně není. Řekli jsme si, že vám ty nejprodávanější autory a autorky historické detektivky na Palmknihách představíme.

Vlastimil Vondruška: Král české historické detektivky

Narodil se na Kladně, je vystudovaným historikem, na kontě má přes padesát vědeckých prací a titul kandidáta věd. Znalosti reálií perfektně dovedl přetvořit v napínavé příběhy z dob českého středověku, ať už "běžné" historické romány či detektivky. První knihu, Příběhy plzeňských mordů, si vydal vlastním nákladem sám v roce 1994. Dnes je Vlastimil Vondruška synonymem pro historickou detektivku u nás a čtenářům jsou ponejvíce známy dvě jeho série: první z dob vlády Přemysla Otakara II., kde roli středověkého detektiva má královský prokurátor Oldřich z Chlumu, druhá ze 16. století, kde násilné mordy vyšetřuje písař královské komory Jiří Adam z Dobronína (Letopisy královské komory).

Na Palmknihách je Vlastimil Vondruška druhým nejprodávanějším autorem vůbec, jeho knihy v e-shopu si zobrazíte kliknutím na tento odkaz: Vlastimil Vondruška - knihy. Máme jich celkem 29 (v srpnu 2013).

Ariana Franklinová: Druhá tvář Diany Normanové

Zemřela před dvěma lety, v lednu 2011. Ve skutečnosti ale nikdy neexistovala - Ariana Franklinová je alter ego novinářky Diany Normanové, která tak chtěla udělat jasnou dělící čáru mezi svojí "běžnou" tvorbou a historickými thrillery v hlavní roli se salernskou lékařkou Adélií Aguilairovou. Ty se odehrávají v Anglii 12. století a patří vůbec k tomu nejlepšímu, co na poli literárního historického thrilleru vzniklo. Za svoje romány získala Ariana Franklinová řadu ocenění: 

Na Palmknihách patří Ariana Franklinová k nejprodávanějším autorkám, do 21. srpna ji můžete vyzkoušet levněji než jindy - první díl její série Dobrodružství lékařky Amélie, nazvaný Vykladačka smrti, v němž Adélie pátrá po vrahovi dětí ve středověké Cambridge, získáte do 21. srpna za polovinu. Jako ochutnávku skvělé anglické historické detektivky. Pokračujte tudy: Vykladačka smrti za 75 Kč.

John Maddox Roberts: Zapamatujte si - SPQR

Narodil se za oceánem v roce 1947. Píše fantasy, sci-fi, historické detektivky i thrillery ze současnosti. Pro tuzemského čtenáře je nejdůležitější zapamatovat si v souvislosti se jménem John Maddox Roberts čtyři písmena - SPQR. Právě za nimi se skrývá série historických thrillerů z doby starověkého Říma, v nichž svůj detektivní ostrovtip představuje urozený velitel vigilů Decius Caecilius Metellus mladší. První díl série, Královský gambit, vyšel poprvé v roce 1989. Byl nominovaný na Cenu Edgara a u nás jej do 21. srpna najdete podobně jako Vykladačku smrti Ariany Franklinové za půlku ceny - Královský gambit za 69 Kč.

Další historické detektivky a thrillery najdete na Palmknihách pod štítkem Historická detektivka.

Aktuální slevy na historické detektivky pak hledejte tady: Krvavý středověk - 4 historické detektivky a sleva 50 %.


Žádné komentáře:

Okomentovat