čtvrtek 29. srpna 2013

Padesát odstínů naruby, skvostná antologie detektivek, vosí sezóna. Září bude na novinky super!

Konec prázdnin, konec letních dovolených. A taky čas, kdy se nakladatelé začínají probouzet z letního spánku a hledají, čím převálcovat předvánoční trh...

Na letošku je skvělé, že e-knihy už jsou pro naprostou většinu nakladatelů rovnocenným partnerem papírových knih - i ty největší bestsellery vycházejí ve stejný den v papíru i do čtečky. V září tomu nebude jinak a vyjde toho vážně hodně. Prošli jsme ediční plány některých nakladatelství a připravili jsme pro vás výcuc toho podle nás "nej".

Jeffery Deaver, Jo Nesbø, Boris Akunin...

Ve druhé půlce září vyjde výborná antologie detektivek. Nebudu vymýšlet nic nového, vypůjčím si anotaci ze stránek nakladatele, kterým je ostravské Domino:

"Co napsat o knize, do níž jsou zařazeny krimipovídky od šestatřiceti mistrů tohoto žánru? Snad jen pár nejslavnějších jmen: Jeffery Deaver, Jo Nesbø, Boris Akunin nebo Ruth Rendellová. Bylo by ale nespravedlivé vzbuzovat dojem, že další autoři jsou tam jen tak do počtu. Erudovaný editor Maxim Jakubowski věděl dobře, co dělá, když tuto antologii sestavoval. Výsledkem jeho pečlivého výběru je kniha, v níž vás každá povídka chytí a nepustí. Uchvátí. Překvapí. A každá docela něčím jiným..."

A abyste se těšili ještě víc - chystáme pro vás překvapení:)


Padesát odstínů šedi pro otrlé (muže i ženy)

Autorky erotických románů mají žně. Cokoli má nádech "odstínu" jisté nevýrazné barvy (ano, šedé), berou čtenářky útokem. Proč ne. Nechť každý čte to, co má rád a u čeho si oddychne.

Jenže - co když se erotické literatury jednoduše přejíte? Pomocnou ruku podalo nakladatelství Práh, které v září vydává dvě parafráze (ne parodie) na "mummy porno" žánr. Jako první přijde na řadu Padesát stínů Adama. I tady si pomůžu anotací: 


Mr. Grey je krásný, bohatý, citlivý, tajemný a sexy. Je hlavním hrdinou knižní trilogie Padesát odstínů – šedi, temnoty a svobody. Je tu jen jeden malý problém: Mr. Grey neexistuje. A co Adam? Adam ten existuje. Když Mr. Grey zdvořile konverzuje se svou milovanou, Adam předříká celou abecedu krkáním. Když se Mr. Grey chopí velení, Adam uchopí televizní ovládač. Když Mr. Grey preluduje srdcervoucí tóny na klavíru, našinec Adam se láskyplně dloube v nose na gauči. Adam je prostě náš manžel-přítel-milenec, ten, kterého máme běžně před očima, když přestaneme snít o literárním Mr. Greyovi. Není tak šaramantní, ale o to víc zábavný alespoň z padesáti důvodů, uvedených v této veselé knížce. Protože, i když se Adam šourá v pantoflích po bytě a na sobě má vytahané tričko zamaštěné od vepřoknedla a jako četbu rozhodně zvolí poslední číslo Motorevue, má v sobě něco, co Mr. Greyovi chybí: dokáže v nás probudit lásku a pobavit nás. Takže poté, co jsme jedním dechem přečetly celou trilogii E. L. Jamesové, jsme si položily otázku, kdo že je ten mužský exemplář, který hlasitě chrápe po našem boku. Tato kniha nám to pomůže odhalit a hlavně nás pobavit, protože nakonec smích je všeobecně tou nejerotičtější pomůckou.

Kniha se stala bestsellerem v Itálii a nyní vychází téměř ve všech evropských zemích.

Týden po Adamovi pak světlo světa spatří Padesát stínů Evy. Knížka pro ženy, které nejsou dokonalé a mají smysl pro sebeironii. Jak říká anotace:

"V každé ženě je nejméně padesát (tisíc) odstínů, stínů a nedokonalostí, které ji činí vnitřně bohatou a zároveň nepochopitelnou pro druhou stranu vesmíru. V této knize budu hovořit pouze o padesáti stínech, což je číslo, které je momentálně velmi v módě. A co myslím těmi stíny? Mám na mysli trochu tè emotivní nadváhy, kterou všechny v sobě máme a která z nás často dělá přecitlivělé, komplikované specialistky na horor, který nám v duchu vitane vždy, když náš vyvolený neodpovídá na esemsky (už mě nemiluje a/nebo už píše jiný), kamarádka nás upozorní, že vypadáme trochu unaveně (unaveně? Chceš snad říct hrozně, ne?) nebo když nám váha ukáže o deko víc (bože, já jsem tlustá!). Padesát stínů Evy vám nabízí stoprocentně přirodní prostředek, který vřele doporučujeme na ty naše vnitřní stíny. Jmenuje se sebeironie. Ta nejen že činí naši pleť krásnější jako každý úsměv, ale je také tou nejmocnější zbraní, co existuje, při svádění. Lepší než botox. Ty nejodvážnější či nadmíru optimistické by mohly dát přečíst tuto knížku vlastním Adamům. Možná by pak (kéž by!) muži pochopili ledacos o ženách. Naděje umírá poslední. Ach, ještě jedna věc, milé Evy, a už je to oficiální: dokonalost je pěkná hovadina."

Knižní bomba nakonec - nejlepší britská detektivka roku 2012

Po Stoletém staříkovi vydává v září další bestseller nakladatelství Panteon. Bude to stát opět za to. Posuďte sami:

Denise Mina: Konec vosí sezóny

Bohatý finančník Lars Anderson se oběsí. Dědictví jeho podezřelých obchodů zle dopadá na jeho rodinu: dvě otcovou výchovou těžce poznamenané děti a zlomenou ženu. Mezitím na předměstí Glasgow někdo brutálně zavraždí mladou ženu. Vyšetřovatelka Alex Morrowová začne rozplétat pavučinu lží, která obtáčí místní komunitu, Skotsko i stovky mil vzdálená místa. Konec vosí sezóny je vynikající a velmi přesvědčivý vícevrstevný detektivní román, který sleduje zničující důsledky sobeckého počínání jednoho člověka ve světě zpustošeném hospodářskou recesí a zpochybňující vše, co bylo dříve pokládáno za posvátné.
Řekli o knize:

"Nejzajímavější autor detektivek, jakého v Británii v poslední době máme."
IAN RANKIN
 "Mina je opravdu úžasná. Stačila mi jen jedna kniha, abych se stal opravdovým fanouškem."
MICHAEL CONNELLY "


Žádné komentáře:

Okomentovat