neděle 8. září 2013

Čtečky umřely. Čest jejich památce.

Čtečky to mají za sebou. Jsou mrtvé, asi tak jako včerejší noviny. Bohužel. 

Tak to jsou zhruba výsledky návštěvy veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně. Do Berlína bych dobrovolně nejel, ale vyvrbilo se mi tam jednání, takže mi nic jiného nezbylo. Ta doba, kdy jsem žral každý výdobytek techniky, je dávno pryč a tak jsem místo rozplývání nad domácí elektronikou chtěl zvolit úzce profesní přístup. 
Moje představa: stáhnu si katalog, vyberu vše, co se týká elektronických knih (hlavně tedy čtečky), oběhnu si výstaviště a snad všechno stihnu. 

Ehm. 

Čteček tam bylo vystavováno méně, než domácích pekáren na chleba, které jsou ovládány z mobilu. 
Fakt, nekecám. 

Takže jsem měl usnadněnou situaci a mohl jsem přijet v 11, poobědvat, pojednat a ve tři vypadnout směr nákupní centrum Elbe v Drážďanech. 
Takže co bylo na IFĚ v Berlíně zajímavého? 

Wexler

Tento menší výrobce vystavoval dvě čtečky: Flex One (to je poměrně mediálně provařená čtečka s trochu ohebným displejem) a čtečku s nesmírně inovativním názvem Book E6007. 
Ani jedna čtečka mě neuchvátila a abych řekl pravdu, není důvod, proč si je pamatovat. Nebo fotit. 
Wexler Flex ONE - čtečka s ohebým displejem
Wexler Book E6006

Nejen čtečkami je živ člověk. Tady mě zaujalo zjištění, kam že vlastně šly všechny ty peníze z pražského magistrátu. Nikdy bych netušil, že pan exprimátor je tak sofistikovaný! :-)
Další zjištění. Slovinská firma vystavovala hi-tech krabičky do ledničky. Kdyby je prodávali, tak je koupím, doma by mě partnerka pochválila. Krabičky do ledničky - nejlepší dárek pro 99 % českých žen!

Trekstor

Menší německá firma, která prodává čtečky čínského původu. Zas tak moc levné nejsou, takže asi moc není důvod je kupovat. Aspoň myslím. Možná vám Trekstor bude povědomý díky aféře kvůli placení patentových poplatků. Nebo spíše neplacení. Vlastně ani nevím, jak to nakonec dopadlo. Nicméně jedna věc byla zajímavá: tři velikosti čteček. Mimo klasické 6" nabízí výrobce i 8" a 4,3". Ta malá čtečka by stála za úvahu, kdyby nebylo... no, čtěte dál. 
Velká čtečka
Střední čtečka
Malá čtečka

Sony

Sony se tak intenzívně věnuje čtečkám, že je dokonce opomíjí zařadit do katalogu. Nakonec jsem v obrovském stánku Sony objevil v koutku výstavku, kterou hlídala znuděná slečna. Sony vystavovalo relativní novinku: PRS-T3. Čtečka je to hezká (i ten název se mi jako horňákovi líbí), bohužel zastaralá díky neexistenci nasvícení. Sony se to snaží kompenzovat krásným displejem a integrovaným pouzdrem - po jehož sejmutí jsou vidět střeva přístroje. Slečna byla natolik znuděná, že si ani nevšimla, jak jim tam demoluji vystavené exponáty.  
Sony PRS-T3
Sony v negližé
Sony v kombiné - integrované pouzdro s lampičkou.
Ano, to se dělalo před třemi roky

PocketBook

Ukrajinský výrobce PocketBook byl snad jediný, který vystavoval něco zajímavého.

Pocket Book TouchLux v dárkovém balení.
Omezený počet kusů, bude na Vánoce.
Překvapivý termín :-)
Chystaná náhrada PB 613.
Přibyl dotykový displej.

Hodně zajímavě vypadá nový model PocketBook Mini. 5" displej je velmi vyhovující pro běžné čtení, rychlost také, cena bude úžasná (a nechte se překvapit dotací). Nevím proč, ale Mini jsem nevyfotil. Můžete se na něj nicméně kouknout tady.

Technicky nejzajímavější byl čtecí přívažek k mobilnímu telefonu. Ten se mi natolik líbil, že jsem si ho natočil na video. Prodej slibují v říjnu, cena 99 EUR. Zatím bude čtečka jen pro Samsung Galaxy třetí generace, pokud bude zájem, tak se objeví i pro další telefony.
Kobo

Na závěr návštěva na stánku Koba. Byly tam staré známé čtečky v trochu oprášeném hávu. Nevím proč, ale tak nějak mě nezajímají - nejsou špatné, ale nejsou taky sexy. Chybí jim šmrnc.

Jo a to nebyl úplný závěr. Ten obstarali němečtí rapeři na stánku Vodafone. Německý rap mi připadá podobně obskurní, jako eskymácký šavlový tanec. No, nakonec jsem to germánům vrátil i s úroky. Vzal jsem domorodé stopaře a nedali jinak, než že chtějí pustit českou muziku. Chvíli soustředěně poslouchali Sto zvířat a pak se zeptali, jestli je to politický protest song.

No a na závěr bych měl vlastně napsat, proč si myslím, že jsou čtečky mrtvé. Protože nezajímají výrobce. Protože na nich výrobci nevydělávají. Protože je Číňani ani Thajvanci neprodávají. Prošel jsem čínský pavilón a ani jedna čtečka. Zato mraky tabletů s Androidem. 
Pak v pavilónu byl bufet, kde jsem si koupil super kung-pao k obědu, dal čínské slečně Euro spropitné a připadal si jako světák.
Tolik poučení z krizového vývoje v Berlíně. Takže přátelé: čtečky se nepřestanou ještě nějaký ten pátek prodávat, ale nečekejte na zásadní vývoj a změny. Nebudou. Čtečky jsou na tom teď průměrně. Hůř než včera a líp než zítra.

8 komentářů:

 1. Smutné čtení... Ale asi se to dalo čekat, nejsou cool, jsou moc intelektuálské, moc jednoúčelové... No, doufám, že mi ta moje čtečka vydrží co nejdéle. Přinejhorším se vrátím k papíru a obnovím průkazku do knihovny, protože na tabletu či mobilu se mi čte velmi, velmi nepohodlně.

  OdpovědětVymazat
 2. Je to tak. Kdo čtečku chtěl, tak si ji koupil. Co vím, tak se u čteček koukalo dost na cenu. A je fakt, že ledasjakej tablet stojí míň. Pak se není co divit, že lidi koupí spíš ten tablet. Protože, číst se na tabletu dá taky, a navíc, kdo si nevyzkoušel eInk, neuvěří, že je to tak propastný rozdíl pro oči.
  Osobně vidím budoucnost "čteček" v něčem, jako je ten eInk dekl na mobil (Alcatel už to ohlásil také), nebo konvergenci čtečky s tabletem, mobilem či tabilem (mobletem :-) - jakmile se objeví dostatečně rychlý a barevný eInk, aby plně nahradil klasický aktivní displej.

  OdpovědětVymazat
 3. Co je špatného na jednoúčelových zařízeních, co umí daný účel perfektně? Proč mám mít ve věci na volání foťák, když se tam stejně nikdy nemůže vejít dost dobrá optika, aby to stálo za to. A teď si k věci na volání budu ještě kupovat kravinu abych si mohla na věci na volání číst?

  Jo, jasně na všechno nám bude stačit jeden odznáček s komunikačním zařízením a jeden tablet - PADD. Jenže něja tu chybí ten CML alias LCARS :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já mám doma 2 čtečky (Kindle a Pocket Book Touch Lux) a s oběma jsme max spokojeni.Mám to na čtení- od slova čtečka-a nic navíc tam nepotřebuju.
  Vím,že někteří si koupili čtečku a byli naštvaní že je tam mizerné připojení na net...v tom případě chtěli koupit tablet a spletli se.
  Knih tam mám na cca 5 let,takže pokud se to nepokazí budu ještě min 5 let spokojený :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Přiznám se, že mne článek dost překvapil...do teď jsem byla přesvědčená, jak úžasnou věc jsem si pořídila (a podotýkám, že na tom se ani po přečtení článku nic nezmění). A každodenně se o tom přesvědčuji cestou do práce, na jednoho člověka s tištěnou knihou připadá jeden člověk se čtečkou, ale ani ne půl člověka s tabletem. Osobně proti tabletu nic nemám, ale čtečka je prostě na čtení knih a nevidím důvod, aby uměla x dalších věcí. Tištěná kniha také splní pouze to, že si přečteme příběh. A přesně to jsem od čtečky očekávala. Kromě toho, že ušetřím místo v už tak přeplněné knihovně a svou peněženku. Už si nevzpomínám, kolik mě před dvěma lety stála, ale rozhodně se mi její cena již mnohonásobně vrátila zpět. Byla jsem schopná si každý měsíc (někdy i každých 14 dní) koupit knížku. Takže si lze lehce spočítat, že její investice je již dávno uhrazena. Zkrátka a dobře, jsem ráda, že jí mám a pro mne rozhodně mrtvá není a doufám, že mi ještě dlouho bude sloužit....

  OdpovědětVymazat
 6. Čtečka je to nejúžasnější, co jsem si za poslední roky koupil.....

  OdpovědětVymazat
 7. O 10 dni sa zacne dodavat "New Kindle Paperwhite". Predobjednavanie je uz nejaky cas k dispozicii a povodne "Kindle Paperwhite" citacky sa uz ani objednat nedaju.
  Nova technologia panelu, vyrazne vyssi kontrast oproti povodnej, preciznejsie nadsvietenie a dotykove ovladanie, vykonnejsi procesor, rozsirena funkcionalita software. Predpokladam ze len zistili, ze reklama je zbytocna.

  OdpovědětVymazat
 8. Moje vnučka si ode mne půjčila na víkend čtečku a moc si jí pochvalovala,přesto že má tablet a notebook.Čtečka je prostě pohodlnější do ruky a fajn podsvícená.
  Já myslím, že úplně neumřou.

  OdpovědětVymazat