pondělí 9. září 2013

Temná tajemství. Výborná severská krimi očima Katky Petrusové (recenze)

Sebastian Bergman je policejní psycholog a muž, se kterým není snadné vyjít. Tedy - pokud on sám nechce. A on chce většinou jen v případě, že jste žena, protože to je to jediné, co ho ještě trochu baví a co ho utahá natolik, aby mohl chvíli spát tvrdě a vyhnul se tak nočním můrám, které mají něco společného s jeho minulostí i současným stavem.

Sebastian se vrací do svého rodného města, aby zařídil prodej domu po zemřelé matce, se kterou mnoho let nemluvil, a právě v tu dobu dojde ve městě k vraždě. Zavražděn byl student gymnázia Roger, brutálně, nepochopitelně. Místní policie dělá jednu botu za druhou, a tak se šéfka oddělení rozhodně povolat tým státní kriminálky, který vede Torkel Hoglund. Shodou okolností bývalý kolega našeho nerudného hrdiny Bergmana.

Sebastian se doslova vnutí do vyšetřovacího týmu. Nejde mu ale o vyřešení případu, sleduje svoje pohnutky a při tom jen tak mezi řečí pomáhá s prací kriminalistům – většinou tak, že jim oponuje a rozčiluje je. Protože být protivným a namyšleným rýpalem, to je přesně co, co jde Sebastianovi nejlépe.

Zajímavost: Postava Sebastiana Bergmana uchvátila čtenáře natolik, že vznikla švédská minisérie, kterou v létě odvysílala i britská BBC.

Temná tajemství jsou dalším zástupcem severských detektivek a plní přesně to, co se od nich očekává. Dostanete svou dávku napětí, budete přemýšlet, jak bude vyšetřování pokračovat a budete tipovat, jestli podezřelý opravdu je tím, koho všichni hledají. A budete překvapeni.

Vždy, když jsem si myslela, že už je mi všechno jasné, stačily tři řádky, jedna informace, a byla jsem zase na začátku. Ve finále jsem vraha znala skutečně jen o několik málo slov před tím, než bylo jeho jméno napsáno. Příběh je vyprávěn z několika pohledů, aby nám autoři ukázali přesně ten kousek skládačky, který se jim právě nejvíc hodí.

Není to prvoplánové; každá z postav vnímá vyšetřování i vše okolo trochu jinak a ukáže nám odlišné obrazy jedné a té samé věci.

Kromě vraždy se v knížce hodně řeší vztahy. Partnerské, rodinné, pracovní – v každím případě hodně pokřivené. A právě tohle u mě v Temných tajemstvích hodně zabodovalo, protože to při čtení velmi příjemně rozptylovalo od pídění se po vrahovi a zároveň jsem neměla nejmenší šanci se nudit.

Autoři Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt napsali Temná tajemství jako svou kriminální prvotinu, ale protože jsou oba velmi zkušenými autory, text nikde nedrhne, je velmi čtivý a chytrý a po dočtení knížky máte pocit, že nutně a hned potřebujete něco dalšího od téhle dvojice.

Zajímavost: Michael Hjorth je jedním z nejvýznamnějších současných švédských scenáristů a producentů. Hans Rosenfeldt pracoval jako ošetřovatel lvounů, řidič, učitel a herec, dnes se živí jako scénárista.

Stáhněte si Temná tajemství v e-shopu.

Žádné komentáře:

Okomentovat