úterý 17. září 2013

Úžasná zeměplocha - 30 let od prvního anglického vydání vychází jako český e-book

Pokud Pratchetta čtete, nedá vám tenhle článek téměř nic. Pokud jste ale dosud chodili v knihkupectví kolem brožovaných knížek s podivnými kresbičkami na obálce s myšlenkou "hele, zkusil bych to, ale slyšel jsem, že je to blbost", čtěte dál.

Na hřbetu želvy pojedeme dvakrát měsíčně

Všechny příběhy Úžasné zeměplochy postupně převádíme do elektronické podoby. A nějaký čas budeme mít každý díl jenom my. Exkluzivně.

Svět, který leží na hřbetě želvy a pluje si vesmírem. 39 knížek, mapy, svérázné postavy, humor. Úžasná zeměplocha. Před Harry Potterem nejprodávanější knižní série vůbec. První díl, nazvaný Barva kouzel, vyšel před třiceti lety - v roce 1983. Česky pak o deset let později - v roce 1993.

Spisovatel, kterému kradou knížky

Terry Pratchett, spisovatel, který má (prý) jeden nepříliš záviděníhodný primát - jeho knihy se nejvíce kradou. Jeho věhlas je takový, že jej v roce 2009 jmenovala britské královna Alžběta rytířem. To už Pratchett dva roky bojoval s nevyléčitelnou Alzheimerovou nemocí.

Ve stejné době (2009) Pratchett oznámil, že je rozhodnut podstoupit eutanázii v okamžiku, kdy se jeho stav zhorší natolik, že se nebude schopen o sebe postarat. Zatím se mu ale daří s nemocí bojovat. Věnoval obrovské prostředky na její výzkum, píše (diktuje zapisovateli), cestuje po světě. V Praze byl naposledy v roce 2011.

Jak s Pratchettem začít?

Nejlíp asi od začátku, od Barvy kouzel. První dva zeměplošské příběhy už na Palmknihách najdete, další vyjde 1. října - na přečtení jednoho dílu máte vždycky dva týdny. A takhle to bude skoro rok a osm měsíců.

Zatím vydané díly (tak jak jdou po sobě):

Terry Pratchett: Lehké fantastično

A abychom nezapomněli. Už v sobotu 21. září začínáme soutěžit o Soudné sestry. S vlastnoručním podpisem Terryho Pratchetta. 

3 komentáře:

 1. Jenom vy ? Exkluzivně ? Vážně ?
  http://www.alza.cz/search.htm?exps=pratchett

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Píšeme - a nějaký čas budeme mít každý díl jenom my. Exkluzivně.

   Teď je to právě Lehké fantastično, vydané 15. září.

   Vymazat
  2. Ona Alza má knihy od nás - takže exkluzívně Palmknihy. Když si ji koupíte na Alze, tak nám uděláte skoro stejnou radost, jako když ji koupíte u nás! :-)

   Vymazat