pondělí 21. října 2013

Krátké povídání o dlouhé knize aneb Jirka Vlček o románu Pád Simona Mawera


Dílo Simona Mawera je našim čtenářům už dobře známé. Na Palmknihách jsme se k němu dostali přes Skleněný pokoj (což je opravdu krásná kniha, ve které hraje hlavní roli brněnská vila Tugendhat) pokračovali jsme Mendelovým trpaslíkem a donedávna poslední knihou byla Dívka, která spadla z nebe. Všechny knihy vydala Kniha Zlín, což je pro mě zárukou dobrého výběru (no dobře, rozcházíme se v názoru na severské detektivky...) a překladu, který netahá za oči.
Takže jakmile vyšla další kniha, tak nebylo o čem mluvit, musela do čtečky.

A udělala dobře (kniha), protože mě přiměla přemýšlet o kamarádství, manželství, horách a vlastních limitech.
O čem kniha je? Z lenosti okopíruji anotaci nakladatele:

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svéhostarého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu.

Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím.

Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů.

Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až porozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.

Naštěstí anotace je opravdu anotace a není to spoiler. Čtete o tom, co se stalo hlavnímu hrdinovi, co se stalo jeho matce i příteli a postupně pod povrchem odkrýváte, co se SKUTEČNĚ stalo. Čtete knihu a postupně si vytváříte teorie o tom, proč se vlastně zabil Jammie Matthewson. Čtete knihu a cítíte se být součástí děje. Společně s hrdiny stoupáte na Severní stěnu Eigeru a vnímáte každý bolestivý krok. Společně s matkou prožíváte bombardování Londýna během druhé světové války. Jste najednou Jamie a hledáte odkaz svého otce...

Znáte lepší definici kvalitní knihy než to profláknuté "Kniha vás pohltí"?
Kniha mě pohltila.

Vy ji můžete najít zde: Simon Mawer - Pád.

Žádné komentáře:

Okomentovat