sobota 19. října 2013

Na slovíčko s nakladatelem: MOBA a česká detektivka

Nakladatelstí MOBA je známé především svojí podporou české historické literatury - Jan Bauer, František Niedl a především Vlastimil Vodruška vydávají svoje knihy právě tady. Druhým pilířem, na kterém známé moravské nakladatelství podle nás stojí, je ediční řada Původní česká detektivka. A právě o té jsme si povídali s Lukášem Kratochvílem.

Rozhovor je prvním z nepravidelného cyklu Na slovíčko s nakladatelem.

1. Moba je známá podporou původní české detektivky. Jako dlouho už vydáváte stejnojmennou edici a co vás k tomu vedlo? 

Silná edice původní české detektivní tvorby na našem trhu až do roku 2000, kdy vyšly v naší edici první svazky, chyběla. Z dnešního pohledu je to vlastně zvláštní, když si uvědomíme, že krimi romány jsou celosvětově velmi oblíbené a často patří mezi bestsellery. Chtěli jsme také navázat na silnou tradici vydávání detektivní literatury u nás, vzpomeňme třeba jen na vysokou úroveň edice Smaragd, v níž za minulého režimu vycházeli výrazní čeští a zahraniční autoři tohoto žánru.

2. Kolik knížek už v edici vyšlo a prozradíte pětici historicky nejúspěšnějších? 

K dnešnímu dni je to již 190 titulů. Historicky nejúspěšnější byly asi knihy pana Václava Erbena, klasika české detektivní tvorby. Například kniha Poslední pád Mistra Materny vyšla letos v říjnu v našem nakladatelství již ve třetím vydání. Z ženských autorek jsou dlouhodobě oblíbené například knihy paní Evy Kačírkové a Inny Rottové, z mladších autorek bych jmenoval např. paní Jarmilu Pospíšilovou či Veroniku Černuckou. Každý autor a každá autorka jsou svým způsobem specifičtí, z každé vydané knihy mám velkou radost. Je skvělé, že jsou v naší edici zastoupeni autoři všech generací, začínající talentovaní autoři i klasici žánru.

3. Co chystáte v edici Původní česká detektivka do konce roku 2013? Doporučíte něco pro předvánoční nákupy? 

Z posledních měsíců tohoto roku bych doporučil tři knihy: Pod pokrývkou zla Jindřišky Ptáčkové, což je výborně napsaný příběh o vraždě ředitelky dětského domova, která se pro mnohé své bližní stala ztělesněním zla, detektivní román Modřiny mladého autora Michala Klimenta, který zavede čtenáře na ostravskou periferii, v níž došlo ke dvěma vraždám, jež dělí téměř osmdesát let, a do třetice pak soubor skvělých detektivních příběhů Zdivočelý tlukot srdce pana Romana Cílka, který už je vlastně také klasik české detektivky.

4. Máte s českou detektivkou bohaté zkušenosti. Co byste poradil začínajícím autorům? Kopírovat zahraniční styly, nebo zůstat věrný českým reáliím? 

Psát nejlépe, jak umí. Mít velký literární rozhled, ale nikoho nenapodobovat, zachovat si originalitu. Detektivka už dávno není pokleslý žánr, jak dokázala a dokazují velká jména typu Chandlera, Simenona, Blacka, Zábrany, Škvoreckého, ale třeba i těch nejlepších autorů současné severské krimi. Podle mého názoru jsou detektivky nadčasovou záležitostí, budou se číst pořád, i když nejrůznější současné literární módy opadnou. Možná bude detektivka stále víc překračovat hranice žánru, jak to dnes vidíme např. u populární severské krimi.

5. Doporučíte nám nějakého zajímavého autora, kterého Moba pro českou detektivku objevila?

Vzhledem k velkému množství jmen je obtížné vybrat jedno jediné jméno. Myslím, že pokud čtenář sáhne po knihách autorů, jako jsou např. Naďa Horáková, Roman Cílek či František Niedl, určitě nebude zklamán. Milovníkům golfu bych pak doporučil knihy pana Jaroslava Kuťáka. Myslím, že budou velmi příjemně překvapeni.

Děkujeme.

Žádné komentáře:

Okomentovat