úterý 15. října 2013

Padesát stínů Evy: Místy drsná sebeironie, která umí i pobavit (recenze)

Po padesáti stínech Evy jsem sáhla, abych si na chvíli odpočinula od detektivek a načerpala sílu na další severskou vlnu. Ruku na srdce, očekávala jsem slaďák, který bude více či méně připomínat trilogii Fifty Shades, tedy přiměřeně lásky, hodně sexu, mraky peněz a trocha svazování. Vždyť se na ni odvolává už titulka, a tak jsem se zaradovala, když se mi v košíku na webu Palmknihy objevil tento kousek od Rosselly Calabró. Pro případné zájemkyně předem říkám, že kniha nemá s charismatickým Christianem Greyem nic společného.

Pro pořádek si udělejme jasno v terminologii:
Adam = chlap, kterého máme každá doma
Eva = žena, kterou má Adam doma
Stín = “to nejlepší z nejlepšího”, co může hormonálně nestabilní Eva nabídnout  

Na přetřes se dostává (stín) mimo jiné muži tolik nepochopený obsah dámské kabelky. Musím uznat, že jsem si oddechla, když jsem zjistila, že na tom nejsem s obsahem mého “vaku”, který denně nosím, tak špatně. Nemám v ní koště, věšteckou kouli a bohužel ani Johnnieho Chodce.

Momentky ze soužití s Adamem jsou ale mnohdy trefné. Jeden příklad za všechny je téma “Adam a Eva versus myčka”: “Každý kus nádobí, který už do myčky Eva dala, je znechuceně vyjmut a s útrpným výrazem opět teatrálně vložen dovnitř, avšak na jiné místo. Tss, takhle se to tam musí dát, jinak voda správně necirkuluje.” Dámy, také jste měly ty chvíle, kdy jste chtěly svého Adama za tuto hru přiškrtit, nebo jste nasadily “obligátní výraz č. 2 - Kyselá prdel ze křoví”?

Protože jsem ale odvážná školačka, podsunula jsem mužské polovičce naší domácnosti podle instrukcí autorky kapitoly určené pro Adamy a zajímalo mě, jaká bude reakce. Čtečku mi vrátil, mlčel a až po chvíli se ozval: “A není pravda, že je jedno, jestli se dá sůl hned nebo až když voda vaří.” Pak se na mě nevinně podíval: “Psali to v návodu k hrncům. Sůl by nechala na dně taková kolečka, kdyby se tam dala před bodem varu.” Co já Eva mám teď dělat, když Rossella říká, že je to jedno?

Troufla bych si říci, že kniha zahrnuje i pasáže, které byly už za hranicí a zarývaly se mi do ženského sebevědomí a snažily se ho trochu pošramotit. Eva je ráno po probuzení vylíčena jako divoká hyena, která se zvoněním budíku zavyje a lidskou podobu získá  až po dávce kofeinu (zmizí jí chlupy z ušních boltců, tesáky i drápy se zasunou zpátky). Je to vtipné? Dále se v knize vyskytuje Eva jako různá havěť, např. netopýr, sušená treska nebo nosorožec mixnutý s tasmánským čertem, což je nakonec trefný popis stavu PMS.

Padesát stínů Evy je nenáročná kniha tvořená padesáti krátkými kapitolami. Bude vám ideálním společníkem na cestu autobusem, pokud přistoupíte na riziko, že se budete občas přihlouple usmívat nebo upozorníte na svou přítomnost hlasitým pousmáním. Je určená k pobavení žen, které snesou dávku sebeironie.

Kniha Padesát stínů Evy v e-shopu.

Autorkou recenze je Alena Bouchalová, recenzi naleznete také na jejím webu.

Žádné komentáře:

Okomentovat