středa 6. listopadu 2013

Monument 14 – Nebe v plamenech


Kdo z vás si nepředstavoval co by, kdyby... Mě to ohromně baví pořád, celých 43 let nebo kolik mi je. Věřím, že i vy patříte mezi jedince s jemně infantilními sny – pak je totiž kniha Monument 14 právě pro vás.
Píšu o knize, ale jde o celou sérii – právě totiž vyšel druhý díl a další bude následovat.

O co v knize jde:
-       Amerika
-       Skupina dětí ve školním autobuse
-       Tsunami gigantických rozměrů vyřadí na čas infrastrukturu
-       Díky tomu uniknou chemické zbraně z nedalekého výzkumného komplexu
-       Školáci se zachrání v supermarketu, kde se opevní a čekají na záchranu
-       Tak končí první díl, ten druhý je o cestě části dětí za záchranou

Jules Verne před stoletím napsal předobraz podobných knih v podobě knihy Patnáctiletý kapitán. Kulisy a autoři se mění, hlavní téma zůstává: děti jsou ponechány napospas nepříznivým okolnostem a nic jiného jim nezbývá, aby se o sebe postaraly samy. Musí ve svém středu najít schopného vůdce, projevit odvahu, zvládnout vlastní strach a v neposlední řadě se naučit přijímat rozhodnutí, která nejsou vždy příjemná.
Tak jo, přesně takovou knihou je i Monument 14. A co má jako být? Knihy jsem četl rád, navíc částečně místo spánku – takže se mi líbily.
Dokonce jsem si o druhý díl řekl s předstihem Baronetu, abych si jej mohl přečíst dřív než ostatní. Záminkou se stala slíbená recenze. Pravda je jako vždy trochu košatější :-) Ale to jsou takové drobné radosti profese elektronického knihkupce.

Budou se knihy líbit i vám?
Inu, to fakt nevím panenky a panáčci. Hodně záleží na tom, jestli máte rádi postapo knihy (postapo = post apokalypsa). Pak by vám v knihách neměly vadit děti jako hlavní hrdinové a z toho plynoucí jiné jednání, než které předpokládá dospělý. Osobně si myslím, že se kniha bude líbit všem, kteří mají rádi v knize silný příběh a dobrodružství – a vadí jim zpytování široké ruské duše (či jiných podobných širokých duší).
Kniha se mi tedy (jak jsem už napsal, ale z prodejních důvodů to ještě zopakuji) líbila. Drobné nelogičnosti v ději bych ji prominul- beztak patří k žánru. Takže pokud je vám mezi 13 a 130, splňujete výše uvedené podmínky, tak do toho jděte. A vám ostatním to nemám za zlé, přečtěte si něco jiného. Beztak jste toto povídání nedočetli až sem :-)
Jo a pro jistotu: knihu najdete tady

Žádné komentáře:

Okomentovat