neděle 12. ledna 2014

Víkendový glosář: Nejvtipnější knížka na Palmknihách, zločiny urků a "dělají to všichni"

Humorné skazky kastelána Bočka


Pokud prokliknete na úvodní stránku našeho knihkupectví, uvidíte, že velké místo veprostřed zabírá reklamní baner, který o Poslední aristokratce mluví jako o nejvtipnější knížce, kterou máme v nabídce.  Ptáte se, co je Poslední aristokratka zač a kdo je její autor, Evžen Boček?

Občanským povoláním milotický kastelán, povoláním spisovatelským humorista. Aristokratka je prvním prozaickým dílem, které vydal pod vlastním jménem, debutoval ale už v roce 2000 Deníkem kastelána (pod pseudonymem Jan Bittner). Nehynoucí slávu v očích milovníků humoru si získal romány Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu, ve kterých pojal život polistopadové české šlechty značně netradičně.

A vtipně. Ne hloupě vtipně, ale chytře vtipně. Jestli jste ještě neměli tu čest, stahujte.

Sibiřská výchova? 30 000 prodaných výtisků za tři dny

Pohrdání penězi a hromaděním majetku, láska k dětem, které jsou v komunitě vším, pomoc postiženým a nemocným. Komunita sibiřských urků, které Stalin při svých etnických rošádách ve třicátých letech 20. století násilím přesadil do moldavského Podněsteří, ani dnes nepozbyla nic z morálních zásad, kterými se pyšnila po staletí.

Vražda či loupež se ale do morálních mantinelů smýšlení urků pohodlně vejdou. Nicolai Lilin, spisovatel samouk, ročník 1980, ve svém autobiografickém románu vypráví příběh chlapce, později sotva dospělého muže jménem Kolyma, jenž dostává v podněsterské komunitě Urků důslednou zločineckou průpravu - sám ji později nazve "sibiřskou výchovou".

Poprvé kniha vyšla v Itálii v roce 2009 a stala se okamžitě bestsellerem - za první tři dny po vydání se prodalo 30 tisíc výtisků. Českého vydání se ujala Paseka v roce 2011, elektronické vydání vyšlo v těchto dnech.

Sibiřská výchova v e-shopu.

Ještě dodám, že Sibiřskou výchovu doporučuje také Roberto Saviano, autor mafiánského bestselleru Gomora.

Dělají to všichni. Je to proto normální?

Není. Krást elektronické knížky normální není. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Výborný rozhovor na dané téma vyšel dnes ráno na serveru idnes.cz, na otázky týkající se kopírování elektronických knih a jejich nelegálního stahování odpovídala osoba navýsost povolaná - šéfka nakladatelství Domino, které i u nás patří ke čtenářsky nejoblíbenějším a kde vycházejí knihy Jeffery Deavera, Roberta Ludluma či stále populárnější řada Inteligentní romány pro inteligentní ženy.

Celý rozhovor najdete na tomto odkazu.

Analfabetka vyjde v květnu

Poslední info už jen telegraficky. Jonas Jonnason - jeho Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel se stal i v Česku fenoménem. Příběh, který staví na podobných základech jako třeba Forrest Gump (na rozdíl od něj je ale hlavní hrdina mnohem mazanější a není s inteligencí na štíru), se i víc než rok po prvním českém vydání opakovaně vrací do první desítky nejprodávanějších knížek. 

V květnu vychází v nakladatelství Panteon autorova druhá knížka - co myslíte, bude Analfabetka, která uměla počítat stejně úspěšná?

Díky za pozornost. Těšíme se příště.Žádné komentáře:

Okomentovat