neděle 19. ledna 2014

Víkendový glosář: Jason Bourne - nový příběh má imperativ v názvu

Dneska mám pro vás jediné téma. Jason Bourne.

Bourne je fenomén. Špion, který přinutil tvůrce Jamese Bonda dělat filmy modernější, rychlejší a akčnější. Životní role Matta Damona. Srdeční záležitost milionů filmových fanoušků. Řadím se mezi ně.

Knižně se objevil poprvé v roce 1980 v románu Bourne Identity (česky vydán jako Agent bez minulosti). Zatím naposledy, pojedenácté, loni - románem Bourne Retribution. V Česku vydává bourneovskou sérii nakladatelství Domino, ve kterém vyšel 21. ledna i příběh desátý - současně jako tištěná kniha i e-book.

Jason Bourne Jeden hrdina, dva autoři.

Robert Ludlum a Eric Van Lustbader. První napsal úvodní tři knihy série, druhý je autorem dalších. Kdo je kdo?

Robert Ludlum se dlouho živil jako herec a "hlas z reklamy", teprve v šedesátých letech, se čtyřicítkou na krku, začal psát. Je autorem 39 románů, které byly přeloženy do víc než tří desítek jazyků. Prodal neuvěřitelných půl miliardy výtisků. Agent bez minulosti, Lazarova vendeta, Hádův faktor, Arktická mise, Mozaika Parsifal a další špionážní thrillery dokázal ztvárnit tak realisticky, že byl jistou dobu v hledáčku CIA jako "potenciální problém".

Eric Van Lustbader je úspěšný autor fantasy románů, u nás známější mnohem více jako muž, který po smrti Roberta Ludluma (2001) pokračuje v bourneovské sérii -  poprvé se jeho podpis objevil pod románem Bourneův odkaz, když dokončil Ludlumův rozepsaný rukopis. 


Bourneův imperativ. Muž se ztracenou pamětí… Jako by se vrátil čas.

Bourneův imperativ je desátou knihou série a sedmou, kterou napsal Eric Van Lustbader. Zápletkou připomíná Agenta bez minulosti - z moře je zachráněn muž, který ztratil paměť. Jen role jsou teď jiné. Jason Bourne není zachráněným, nýbrž zachráncem. A brzy přijde na to, že muž bez paměti je klíčem k celosvětovému spiknutí...


A pokud máte chuť dát si některou z dalších bourneovek, stahujte tady: Jason Bourne na Palmknihách.


Žádné komentáře:

Okomentovat