čtvrtek 6. února 2014

Nemoc z něj udělala trosku. Tedy Trosku. A legendu české sci-fi, kterou vydáváme na Palmknihách

Kdo ví, jak by se odvíjel Matzalův život, kdyby z něj v 49 letech Meniérova nemoc neudělala trosku a on neskončil v invalidním důchodu. Mohl třeba dál pracovat jako úředník v továrně na elektrická zařízení Ježek v Hradci Králové, mohl udělat kariéru jinde.

Jenže, nemoci, zvláště ty, které mají ledacos společného s genetikou, si nevybírají a z Jana Matzala, který měl v důchodu dlouhou chvíli, se stal J. M. Troska, spisovatel, kterých nemá česká sci-fi mnoho. Jeho příběhy se těší zájmu čtenářů přes osm desítek let, pro svůj styl a bezbřehou fantazii mu mnozí přezdívají český Verne.

Na jeho knihách vyrostlo několik generací malých i velkých kluků (nemám tohle klišé rád, ale sem se prostě hodí), přestože v dobách, kdy jsme s vynucenou úctou vzhlíželi k říši na východě, kde zítra znamenalo včera, byly vydávány zřídka. Rok 1948 znamenal pro Trosku zákaz, něco málo pak vyšlo po roce 1968. Teprve v devadesátých letech začaly knihy J. M. Trosky opět vycházet, nejvíce v nakladatelství Sfinga.

A pak zase skoro dvacet let nic. Jenže, pak se nás kdosi jednou na Facebooku zeptal, jestli se nechystají Troskovy knihy jako ebooky. Nechystají, ale zkusíme sehnat práva a Trosku vydat, odpověděl za nás Jirka Vlček.

Jak řekl, tak udělal - včera jsme vydali už šestou Troskovu knihu a chystáme další. V zásobě jich máme zatím dost.

Knihy J. M. Trosky na Palmknihách: 


Trilogie Kapitán Nemo

Nemova říše
Rozkazy z éteru
Neviditelná armáda

Série Zápas s nebem

Smrtonoš
Další díly chystáme...

Samostatné knihy

Vládce mořských hlubin
Paprsky života a smrti


Žádné komentáře:

Okomentovat