pondělí 3. února 2014

Nové Adobe DRM - co to bude znamenat


Nové Adobe DRM přinese v horizontu jednoho roku velké změny v distribuci elektronických knih v České republice i ve světě.
Vím, jak máte (mám) rád DRM, nicméně je tady a musíme jej z mnoha důvodů respektovat. Proto bych chtěl shrnout hlavní změny, které nastanou a také to, jak se to dotkne nás.
Na začátek trochu alibisticky podotýkám, že tento post píšu 3. února 2014 a mám tudíž omezené informace. Pokud si tento článek někdo vygoogluje v roce 2015, tak se mi bude možná smát.

Takže co se stalo a co se stane.
Adobe vyjelo s novým Adobe Content Serverem. Jde o verzi 5.0, která nahrazuje dosavadní verze 4.x.
Nová verze se vyznačuje hlavně tím, že mění DRM (tedy ochranu proti kopírování). Což je nejzásadnější informace, která možná někoho naštve. V současnosti je totiž odstranění DRM záležitostí přibližně 3 minut hledání na Google a to i pro velmi podprůměrně zdatného uživatele internetu.
Takže Adobe DRM bude bezpečnější a dá se čekat, že jeho odstranění nebude tak triviální. Jenomže to bude také znamenat problémy s kompatibilitou.
Jinými slovy: současné zařízení / aplikace si bez upgrade nové DRM nepřečte.
Co to bude znamenat, je jasné. Pokud máte čtečku staršího data, s velkou pravděpodobností máte definitivně smůlu. U nás je to vcelku v pohodě, protože knih s Adobe DRM není zas tolik, ve světě budou mít majitelé krapet problém.
Teď se tedy ukáže, jak se který výrobce postaví ke svým zákazníkům. A podle mého to bude:
-       voda na mlýn Amazonu a Apple
-       další drobný polibek smrti pro neznačkové výrobce čteček, protože tohle jim naštvaní zákazníci neodpustí
Podle dostupné dokumentace bude tlačit Adobe, aby všichni přešli na nový Content Server do července letošního roku. V nastavení serveru bude možnost omezit kompatibilitu na dosavadní nízkou hodnotu a tím zachovat kompatibilitu pro dosavadní zařízení – to se reálně bude používat tak rok, dva. Pak nastane chaos se dvěma formáty a zákaznická podpora prodejců se nebude nudit.
Kompatibilita opačným směrem by měla být zachována. Takže čtečka s podporou nového DRM bude umět číst knihy se starým DRM.

To vypadá jen negativně. Takže trochu pozitiv na konec. Adobe Content server je doprovázen také Reader Mobile SDK (RMSDK, aktuálně verze 10). Právě toto SDK využívá valná většina výrobců čteček i čtecích aplikací. Dá se říct, že bez použití tohoto SDK nemáte šanci využívat Adobe DRM.
No a zdá se, že součástí nového SDK budou i nové funkcionality:
-       podpora ePUB 3 včetně multimédií
-       podpora fixed layout
-       podpora předplatného
-       změny v půjčování knih
-       možnost nastavení cen podle lokality kupujícího

Dovolím si trochu rozebrat pár novinek.
Podpora ePUB 3 znamená velký impuls pro rozvoj tohoto formátu. V současnosti, pokud jste chtěli připravit knihy s podporou ePUB 3, tak jste se nevyhnuli velké nekompatibilitě a v podstatě jste knihu museli vyvíjet pro konkrétní čtecí aplikaci. To by mohlo skončit díky silnému postavení Adobe ve čtečkách i čtecích aplikacích.
Dále: pokud bude rozumná podpora předplatného, tak nás možná potkají i nové business modely – například „knižní Spotify.“ Zatím tomu bránilo spousta věcí, například taky nulová podpora čteček. Možná ale bod v textu novinek „journal style subscription“ znamená něco úplně jiného :-).
Vůbec půjčování e-knih (jakkoliv nejsem jeho příznivcem u beletrie) se může rozumnou bezpečností a podporou více zařízení rozšířit.

O čem ale nebyla zatím řeč, tak je uživatelská přívětivost. Což je dost smutné, protože v našich podmínkách platí bezmála rovnítko mezi počtem prodaných knih a počtem incidentů na supportu.

Snad tento článek něco objasnil a vyvrátil některé obavy. A doufám, že se mu za rok nebudeme muset smát jako příliš naivnímu.

5 komentářů:

 1. pro me je Adobe v jakekoli forme mrtve proto, ze ignoruje linux - takze ja si fakt tezko poridim Adobe DRM...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono neignoruje Linux. SDK pro Linux je dávno připravené. Koneckonců většina čteček jede na Linuxu.
   Jediný problém je v tom, že nikdo tu prohlížečku pro Linux neuvolnil.

   Vymazat
  2. aha, ja myslel, ze to zavisi ciste na Adobe, abych si mohl "odemknout" knihu a Adobe DRM, tak to je potom jine kafe...
   jsou nejake naklady spojeny s DRM? Proc to neumi treba Calibre?

   Vymazat
  3. Ty náklady jsou docela masívní - pokud se nepletu, za rok využívání platíte 20.000 USD.

   Vymazat
 2. já "journal style subscription" chápu spíš jako klasické předplatné, tedy zaplatím na rok nějaké peníze a pak každý měsíc dostanu jedno číslo (nechme se překvapit :) )

  OdpovědětVymazat