úterý 17. června 2014

Když může Rowlingová, proč ne já...

... řekl si možná Stephen King a napsal svoji první hard-boiled detektivku. Skoro sedmdesátiletý král hororu se na stará kolena pustil do žánru, kde není doma. To ale Joanne Rowlingová nebyla taky a její detektivka láme rekordy prodejnosti. A to to měla od Harryho Pottera k vraždám poněkud dál.

Ale zpátky ke Kingovi. Za mořem už novinka Mr. Mercedes, jak se příběh jmenuje, vyšla. Má skvělé prodeje, skvělé recenze, skvělé vyhlídky. Ozývají se i hlasy, že King napsal svoji nejlepší knihu. Zápletka je jednoduchá: před pracovním úřadech stojí fronta nešťastníků, když se najednou z ranní tmy vyřítí mercedes a vletí na chodník - na místě zůstane osm mrtvých a patnáct raněných, pachatel zůstane nevypátrán. Po letech pak dostane detektiv Bill Hodges, nyní už na penzi, dopis. Mr. Mercedes se chystá k dalšímu činu...

Kingova novinka je inspirována skutečným případem ženy, která úmyslně vjela svým vozem do restaurace McDonalds, aby zabíjela. Původně měl být příběh ale mnohem kratší, z povídky se nakonec stal první díl volné trilogie detektivek. Poslední díl hodlá King vydat v roce 2016.V Česku si zatím musíme nechat zajít chuť, alespoň pokud si chcete Mr. Mercedes dopřát v českém jazyce - české vydání plánuje nakladatelství Beta-Dobrovský na letošní podzim, e-knižní vydání asi vyjde ještě o něco později. Uvidíme.

Stephen King - e-knihy na Palmknihy.cz
Žádné komentáře:

Okomentovat