středa 4. června 2014

Martin Olczak: Vražedná akademie. Výborná švédská detektivka v předprodeji se slevou 50 %

Říká o sobě, že uměl dřív citovat monology slavných románových postav než počítat. Jeho oblíbenými autory už v dětství (sic!) byly Jane Austenová a Edgar Allan Poe, dnes mezi své vzory počítá Haruki Murakamiho či Carlose Ruize Zafóna.

Co se vlastních příběhů týče, jde na to z opačné strany než současný král severské krimi Jo Nesbo - zatímco ten napínavou krimi prokládá příběhy pro děti, on k temné detektivce zběhl právě od beletrie pro mládež, ve které si získal velké jméno.

Nejznámější švédský autor knížek pro mládež vydává napínavý příběh pro dospělé

Jmenuje se Martin Olczak, je mu čtyřicet jedna let, narodil se a žije ve Stockholmu a v roce 2013 vydal svoji první knížku pro dospělé, aby s ní převálcoval švédský knižní trh a získal si přezdívku švédský Dan Brown. 

Ale nechme přezdívky přezdívkami, někdy spíš uškodí než pomohou, Dan Brown má sice u nás velké množství fanoušků, minimálně stejně velký je ale zástup těch, kdo k němu mají přístup vlažný, chladný či přímo mrazivý. 

Bylo by škoda zavrhnout Olczaka jen proto, že nemáte rádi Browna, protože Vražedná akademie vypadá zajímavě už podle anotace:

Stockholmem otřásá série záhadných vražd. Neznámý pachatel likviduje jednotlivé členy Švédské akademie, která každoročně navrhuje kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu. Dokáže ho někdo zastavit? Souvisí vraždy s osobou slavného spisovatele Augusta Strindberga? Claudia Rodriguezová z oddělení vražd se pokusí vraha zastavit dřív, než se mu podaří dokončit šílený plán. Klíč se skrývá v zaprášených literárních archivech...

Na závěr ještě důležité info - Vražednou akademii máme do 10. června v předprodeji se slevou 50 %. 
Žádné komentáře:

Okomentovat