úterý 10. června 2014

Náš tip: Bible ultramaratonců se slevou 50 % a Scott Jurek poprvé elektronicky

Sešli se nám na Palmknihách dva legendární běžci. Dva muži, kteří přivedli k běhání miliony nadšenců po celém světě. Christopher McDougall a Scott Jurek.

První změnil zažitý pohled na běhání, když začal běhat s bosýma nohama, druhý dokázal, že ultramaratón je tím správným sportem pro vegany. První napsal bibli hobby běžců jménem Born to run: Zrozeni k běhu, druhý napsal Jez a běhej.

Obě knížky máme na Palmknihách. První v akci - do 24. června ji stahujete za 125 Kč (ušetříte půlku ceny - 120 Kč), druhá je novinkou - jako e-kniha vyšla česky vůbec poprvé... Představovat je nadšeným hobby a ultra běžcům je nošení dříví do lesa, pro všechny ostatní jsme připravili krátkou anotaci.

Born to run: Zrozeni k běhu

Osm z deseti běžců se zraní každý rok. Je jedno, jestli jste mohutní nebo hubení, rychlí či pomalí, šampioni maratonu nebo jen víkendoví nadšenci, pravděpodobnost, že si poraníte kolena, lýtka, šlachy, kyčle nebo paty je stejná.

Na začátku se Chris ptá, jak je možné, že ač používá nejmodernější běžeckou obuv s odpruženou patou, není snad rok, aby se při běhání nezranil. Pak se dozví, že v horách Mexika žijí tajemní Tarahumarové, kteří běhají desítky kilometrů v kuse ve vyprahlých kaňonech, kde teploty dosahují 50 stupňů. Na nohou jednoduché sandály, ve tváři úsměv, bez jediného zranění.

BORN TO RUN v e-shopu

Chris se nadchne myšlenkou, že přímo v Mexiku uspořádá velkolepý závod nejúspěšnějších ultramaratonců světa s místními Tarahumary. Kniha je důkazem toho, že svůj sen dokázal dotáhnout do konce, aby ovlivnil miliony rekreačních vytrvalců po celém světě.



Mimochodem, jedním z účastníků závodu byl i Scott Jurek, autor další knížky...

Jez a běhej

"Po 75 mílích Badwateru v Death Walley jsem ležel vedle krajnice a myslel, že jsem mrtvý, necítil jsem vůbec nic, nemohl jsem najít sílu otevřít oči natož vstát a jít nebo dokonce běžet ..."

Nakonec Scott Jurek vstal a opět se rozběhl, aby po dalších 60 mílích doběhl vítězně do cíle. Čas? Něco málo přes 24 hodin. V kuse samozřejmě. Neuvěřitelný výkon? Scott Jurek jich má "na svědomí" mnohem víc. Mezi jeho neslavnější výkony patří například tyto:
  • Western States Endurance Run 2004: 160 km uběhl za rekordních 15:35 hod
  • Ice Age 50 Mile 1999: 80 km zvládl za 6:21 hod
  • Brive-la-Gaillarde: za 24 hodin Stebe Jurek uběhl těžko představitelných 266 km
Vy možná nikdy v životě ultramaraton nepoběžíte. A třeba nepoběžíte ani maraton. Nebo neběháte vůbec? I tak vám knížka bude užitečným pomocníkem - životní příběh Scotta Jureka je inspirativní pro každého. Když tě okolnosti srazí, vstaň a jdi dál. Tomu Scott, vegan a nejlepší ultramaratonec světa, bezmezně věří. Na konci knihy budete věřit i vy.

JEZ A BĚHEJ v e-shopu

Žádné komentáře:

Okomentovat