středa 20. srpna 2014

Děti půlnoci poprvé jako ekniha. Pro nás zpráva měsíce

Jeden z nejlepších románů posledních 100 let. Man Booker Prize pro rok 1981. Dvojnásobné ocenění Best of the Bookers (1993 a 2008). Salman Rushdie je známý veřejnosti ponejvíce jako autor Satanských veršů, které vedly k fatvě (islámský rozsudek smrti), již nad ním v roce 1989 vynesl ájatolláh Rúholláh Chomejní, tehdejší duchovní vůdce Íránu. Na Děti půlnoci, kterým patří ocenění zmíněná v první větě, se trochu zapomíná.

Neprávem. Příběh chlapce s magickými schopnostmi, který se narodil v okamžiku, kdy Indie získala nezávislost na Velké Británii, je příběhem celé Indie a její společnosti. Vyprávět děj předem se nesluší, a popravdě, v případě Rushdieho románu to ani dost dobře nejde. Děti půlnoci ale zcela jistě doporučujeme každému, komu učaroval magický realismus Gabriela Garcíi Márqueze a dalších latinskoamerických autorů nebo romány Haruki Murakamiho (například 1Q84). A všem dalším čtenářům, kterým milují knihy, které vznikly rukou vedenou mimořádným vypravěčským talentem.

Toho má Rushdie na rozdávání, psaním se živí přes 40 let, když na začátku kariéry pracoval jako reklamní textař v agentuře Ogilvy. Mimochodem, úspěšný reklamní textař.

Děti půlnoci v e-shopuŽádné komentáře:

Okomentovat