středa 10. září 2014

PocketBook – co nového se děje

Malý pohled ze zákulisí


Tento pátek jsem se jel podívat na veletrh IFA do Berlína. Strávil jsem tam celý den a z toho dne jsem velkou část věnoval čtečkám – a nejvíce PocketBooku.

V Palmknihách máme pro tuto značku velkou slabost, to se o nás ví a společná výstava na Světě knihy to tak trochu potvrzuje.

Novinky, které budu popisovat, tak vychází jednak z oficiálních dokumentů, jednak z povídání se zástupci PocketBooku. Doufám, že nevykecám něco, co bych neměl J

Takže novinky v kostce, pak si je pěkně rozepíšeme:
 • Nová čtečka PocketBook Sense
 • Další osud PocketBook Mini
 • Nová čtečka PocketBook InkPad
 • Nový firmware pro Touch Lux 2
 • PocketBook CAD Reader 


PocketBook Sense


Nová řada čteček přichází s designem, který vyšel z přednedávnem uvedené čtečky PocketBook Ultra. Vyznačuje se tedy malými rámečky kolem displeje, bočními tlačítky na zadní straně přístroje a novým firmware s moderním vzhledem. Samozřejmostí je nasvícený displej.
Po hardwarové stránce čtečka nepřináší skoro nic nového – typ displeje, procesor i paměť jsou naprosto stejné, jako u PocketBook Touch Lux 2. Displej Sense tedy není stejný jako u Ultry, ta používá o generaci novější. Displeje jsem porovnal, rozdíl jsem se snažil poznat a nepovedlo se mi to. Tím považuji výhradu k displeji za spíše teoretickou.
Porovnání PocketBooku Sense (vlevo) a Ultra (druhý zleva)

Jedinou novinkou shrnuje právě to Sense v názvu čtečky. Ta má nyní schopnost zapnout automatické přizpůsobování nasvětlení displeje pomocí světelného senzoru. Funkcionalitu jsem nezkoumal, nebyly na to moc podmínky, ale jsem trochu skeptický – osobně čtu tak, že mám neustále zapnuté nasvícení na minimální úroveň a takto čtečka funguje skvěle kdykoliv.
Čtečce ubyla tlačítka pod displejem. Chcete-li tedy listovat v knize, tam můžete pomocí dotyků na obrazovku a nebo pomoci bočních tlačítek. No, boční tlačítka – myslím si, že v tom PocketBook trochu přestřelil. U Ultry jsou neuvěřitelně tvrdá a překliknutí stránky chce hodně silný stisk. Vyzkoušel jsem to dvakrát a vykašlal se na to – používání hrozí zánětem šlach. Sense má tlačítka měkčí, nicméně pořád moc tvrdá. K tomu jsou u obou modelů na takovém místě, že vlastně ani nevím, jak čtečku pohodlně držet. Naštěstí je otáčení stránek skvěle vyřešeno tak, že jednou rukou můžete otáčet stránky dopředu i dozadu (díky polím na obou stranách displeje), že si po tlačítkách ani nevzdechnete. Takže víte, jak je platný mrtvému zimník? Asi tak jako Sense boční tlačítka...
Firmware je, jak jsem psal, napsán v novém stylu. Proti předcházejícímu, které znáte z loňských modelů, více odpovídá době, je přehlednější a rychlejší.
Co mě upoutalo nejvíce je integrovaný obal. Ano, čtečku vybalíte z krabice a máte vše, co jste potřebovali, dokupovat obal není třeba. Navíc integrovaný obal je skvěle zpracovaný, vypadá hodnotně a v žádném případě neudělá ostudu ani metrosexuálům z Prahy – Vinohrad. Snad mě slečna Julie z PocketBooku nezabije, když vyzradím, že se chystá i varianta s magnetickým uspáním a probuzením čtečky v případě přiklopení či odklopení krytu. 
Mimochodem, když si toto hodnocení četla moje partnerka, tak při pohledu na fotku vytřeštila oči se slovy: "Kenzo? Ten kryt dělal KENZO?" 
Já: "Aha, takže to není jméno Číňana, který to montoval?"
"Si to vygůgluj! Barbare." (To opovržení si tam přimyslete, já ho slyšel.)
Tak Kenzo je slavná módní značka, jsem to vygůgloval. Hele, to je fakt asi dobrý, ukazuje to, kam PocketBook míří. 
Pouzdro od Kenza. Líbí se mi moc, převelice
Další výraznou vlastností Sense, která mě uchvátila, je velikost. Čtečka má „plnohodnotný“ 6“ displej a přesto velikostí skoro odpovídá staršímu Mini s displejem o palec menším.
Pro mě je tato čtečka tím nejlepším, co v současnosti je na trhu. No, je – k nám by měla přijít v říjnu, snad to opravdu stihnou. Koncová doporučená cena s DPH by měla být kolem 169 €, tedy 4.600 Kč. Reálná cena v obchodech se podle mého bude pohybovat pod 4.000 Kč. A taky je možné, že jsem se s cenou spletl, protože Jiřík Vlček byl frajer a během hovoru si nezapisoval J

PocketBook Mini


Osobně to s osudem této čtečky nevidím moc dobře. I ze zpráv, které mám z obchodů, se tato čtečka neprodává tak dobře, jak PocketBook čekal. Navíc Sense je skoro tak velká, jako Mini, takže výhoda velikosti odpadá – tuplem v okamžiku, kdy si k Mini dokoupíte pouzdro. Jak plyne z následující tabulky, tak rozdíl v čelní ploše mezi Sense a Mini je jen 13 % - a to u displeje, který je větší o palec, za to stojí. Proti Sense má samozřejmě Mini obrovskou výhodu v ceně – ale tu nemá proti 6“ Basicu.
Takže za mě konečná, papá a šáteček. 

Porovnání čteček podle velikosti, hmotnosti, plochy a objemu


Model Displej  Výška [mm]   Šířka [mm]   Tloušťka [mm] 
PocketBook Mini 5"  143,3     100,0     7,2   
PocketBook Sense 6"  151,4     109,9     7,5   
PocketBook Ultra 6"  162,7     106,7     7,9   
PocketBook Touch Lux 2 6"  174,4     114,6     8,3   
Kobo Aura H20 6,8"  179,0     129,0     9,7   
Amazon Kindle Paperwhite 2 6"  169,0     117,0     9,1   


Model Hmotnost [g]  Plocha čelní [mm2]   Objem (coby kvádr) [mm3] 
PocketBook Mini 131  14 336     103 218   
PocketBook Sense 175  16 639     124 791   
PocketBook Ultra 175  17 360     137 145   
PocketBook Touch Lux 2 208  19 986     165 886   
Kobo Aura H20 233  23 091     223 983   
Amazon Kindle Paperwhite 2 206  19 773     179 934   

PocketBook InkPad


Nová čtečka má 8“ nasvícený displej s vysokým rozlišením 1600 x 1200 bodů. Myslím si, že ji na běžné čtení beletrie asi nevyužijete, ale svoji cenu má, pokud musíte číst formát PDF. Mimo displeje vás nepotká žádné překvapení, výbava odpovídá modelu Touch Lux 2.
Mimochodem – PDF. Málokdo si uvědomuje, jaké jsou rozdíly mezi čtečkami v podpoře tohoto formátu. Já a i vy víte, že to není ideální formát na čtení beletrie, ale pokud se vyskytne potřeba číst odborné knihy, tak se bohužel PDF nevyhneme, protože mnohdy knihy jinak dostupné nejsou. No a pak oceníte možnost ořezat okraje stránky či PDF reflow, které PocketBooky mají ve standardu. Díky těmto funkcím se jinak titěrný text zvětší na velikost, která umožňuje pohodlné čtení. Proti Kindle nebe a dudy.
PocketBook InkPad


Nový firmware pro Touch Lux 2Hodně mile mě překvapila péče výrobce o starší modely. Touch Lux 2 si nyní můžete aktualizovat a dostanete zcela nové firmware – tedy to s moderním vzhledem, které bylo uvedeno v Ultře a teď je v Sensi. V neposlední řadě je nový systém výrazně rychlejší, než ten starý. Takže děti, šup šup, ať už ho máte nahraný!


PocketBook CAD Reader


CAD Reader je už takový yetti v nabídce značky. Hodně se o něm mluví, ale nikdo ho pořádně neviděl. Čtečka měla být uvedená už letos v létě, nakonec se výrobce rozhodl vyměnit displej s krycím sklem za odolnější plast a tím se uvedení na trh odsunulo. Na kdy kdo ví kdy.
Vlastně jsem nenapsal, o co jde. CAD Reader je čtečka s 13" displejem, odolným tělem a hlavně s Androidem coby operačním systémem. V prostředí čtečky běhá speciální verze AutoCADu - takže využití je jasné. PocketBook mi ve zvacím dopisu sliboval, že čtečka bude k nahlédnutí, ale nakonec bohužel - přilétla na výstaviště až den po mně. Ale uvedení na trh se prý blíží...


Tak to jsou první dojmy z novinek PocketBooku. Mám připravené a vymyšlené další dva články, ale ty nejdříve musím napsat. Takže to by bylo prozatím vše.

7 komentářů:

 1. Nemohu, bohužel, potvrdit Vaše nadšení pro PB 626. Ultra dle recenzí zůstala hodně za očekáváními a 626 jsem koupil před 3t.mi měsíci. 4 kusy jsem byl nucen vrátit. Závažné poruchy displeje, jedna vůbec nenaběhla, praktcky ani 2 kusy nebyly stejné. Až 5. v pořadí nabídl jažk takž požadované a inzerované vlastnosti. Jenom do chvíle, kdy jsem se na webu sám (ne že by nás prodejce upozornil) dověděl, že poslední serie 626 mají závažnou poruchu v baterii a svolávají do servisu. V mém kuse se navíc cca 3 týdny po zakoupení projevila porucha překreslování při přetáčení stránek a žádným nastavení nešla odstranit. Na PB jsem 3 roky od 622. 623 jsem rovněž vracel, ale další kus celkem fungoval. 626 byl odstrašující zážitek....je jasné, že o Ultře jsem ani neuvažoval... Příště Kindle a ty 2-3 PDF.. do ročně čtu, přečtu na starých PB
  Pavel Poštulka
  P.S. Po servise a výměně baterie 626 funguje a porucha překreslení se projevila na posl měsíc cca 1x

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je mi líto. O těch baterkách vím, stalo se nám to taky. Jinak je poruchovost čteček velmi solidní. Napadá mě, že bych mohl poprosit některé prodejce, aby nám řekli procenta poruchovosti. Schválně, jestli to z nich dostanu :-)

   Vymazat
  2. Citace "Touch Lux 2 si nyní můžete aktualizovat a dostanete zcela nové firmware – tedy to s moderním vzhledem, které bylo uvedeno v Ultře a teď je v Sensi. V neposlední řadě je nový systém výrazně rychlejší, než ten starý. Takže děti, šup šup, ať už ho máte nahraný!"
   Moje PB626 při pokusu o aktualizaci hlásí, že nový FW není k dispozici... mám
   W626.4.4.693... stejná verze je na webu PB...docela by mne zajímalo, odkud jste nový FW získal...
   Pavel Pošulka

   Vymazat
  3. Taky by mě zajímalo kde vzít firmware s moderním UI. i V říjnu je na stránkách výrobce jen rok starý a nijak úžasný FW 4.4.

   Vymazat
 2. Zdravím, já mám PB 626 už asi půl roku a šlape bez problémů. Sháněl jsem čtečku s podsvícením a jsem fakt spokojený, displej je v pohodě, reaguje rychle. Před dvěma měsíci si jí pořídil brácha a pokud vím, také nemá žádný problém. Jak se chová Ultra netuším, nikdy jí neměl v ruce... Karel

  OdpovědětVymazat
 3. Doporučuji ještě zde http://www.pocketbook-int.com/cz/support/pocketbook-touch-lux-2 zkontrolovat, zda Vaše čtečka nemá mít výměnu baterie
  Pavel

  OdpovědětVymazat
 4. Po všetkých informáciach, ktoré vidím na nete o čítačkách PB, som rád, že som ostal pri PB 622. Posielanie kníh mailom je maximom, ktoré od čítačky očakávam a keď čítam o novinkách, sprevádzanými poruchami rastu, tak ostávam stále spokojný. Jedine čo mi pripadá smiešne je finta o 8000 stranách. Dokonca som jednu vymenil, než som pochopil, že je to klam a mam. No a mať v nej fotoaparát...:D

  OdpovědětVymazat