čtvrtek 8. ledna 2015

Dvě recenze od našich bloggerů na skvělou detektivku od Petera Maye


Peter May: Šachové figurky (Host)

Šachové figurky jsou jako filmový scénář

 Kniha Petera Maye Šachové figurky je poslední z volné trilogie o skotském (gaelském) ostrově Lewis. Přiznám se hned na začátku, že  jsem první dvě části nečetl a o to víc jsem byl zvědav na tolik vychvalovaného spisovatele.
Obálka knihy připomíná na první pohled spíše poraženou sochu nějakého boha z oblasti Tichého oceánu než šachovou figurku a podtitul knihy (Zatímco lidé čelí zničující síle přírody, na ostrově Lewis odbíjí hodina posledního zúčtování) evokuje spíše katastrofický román než detektivku.

Většina děje se tedy odehrává na ostrově Lewis, kam se po propuštění z řad kriminální policie vrací komisař Macleod, kterého kamarádi přezdívají Fin. Na ostrově si našel zaměstnání u jednoho z největších místních podnikatelů. Na starost dostal ochranu jezer před velkými pytláky. Jako první má zakročit proti svému nejlepšímu kamarádovi z mládí zvanému Piskoř. Ten si v jezerech občas pro svou potřebu upytlačí rybu. Fin společně s Piskořem najdou v jednom z jezer dávno ztracené letadlo. To zmizelo před více jak deseti lety i s jejich kamarádem z kapely Roddym.

Tak začíná děj knihy, který na můj vkus velice často přeskakuje do různých částí života hlavního hrdiny Fina Macleoda. Nepochopil jsem, proč toto navracení do minulosti je,na rozdíl od zbytku knihy, psáno „ich“ formou. Fin po celou dobu co je zaměstnán coby ostraha jezer před nájezdy profesionálních pytláků, se tomuto zaměstnání vůbec nevěnuje. I když má bohaté zkušenosti z kriminálky, tak se při pátrání po okolnostech smrti Roddyho často chová jako naprostý diletant. Navíc v závěru knihy přijde na zásadní a převratný důkaz při prohlížení starých fotografií, ale o co jde, není čtenáři vůbec prozrazeno.
Je vidět že Peter May píše filmové scénáře. Ve správném hollywoodském filmu nesmí v závěru chybět pořádná honička. Kniha je jakoby celá násilně slepovaná z jednotlivých událostí. Najdou se tu proto i některé nelogičnosti (nebudu prozrazovat děj).
Pokud někdo četl předchozí knihy, tak si pravděpodobně závěrečnou část trilogie asi nenechá ujít. Ale jako samostatná kniha se dá přečíst jen pokud nemáte nic jiného po ruce, nechcete nad knihou moc přemýšlet a prakticky nic od ní nečekáte.

Pavel Čermoch


Návrat, který přinese pocit završení


Šachovými figurkami Peter May uzavřel trilogii z ostrova Lewis. A uzavřel jí věren svému stylu, postavám i čtenářům.
May nás opět zavede na drsný, nehostinný a přece okouzlující ostrov Lewis, součást skotských Vnějších Hebrid. Hlavní hrdina, bývalý policista Finn Macleod se po svém dramatickém návratu na ostrov usadil a zkouší najít nové místo v životě. Nicméně minulost má opět dlouhé prsty, a tak se Finn zaplete do složitého příběhu, který začal v jeho mládí a v přítomnosti vrcholí objevem letadla s mrtvým tělem.
Peter May se drží osvědčeného stylu, velkou část knihy před čtenáři rozvíjí vyprávění, ve kterém se toho zdánlivě mnoho neděje. Často jej prokládá návraty do minulosti, té velmi čerstvé i té vzdálené. Nechybějí ani myšlenky hlavního hrdiny, které nám přibližují jeho vidění světa. Co ale mohlo v prvním díle působit jako natahování a zbytečné okliky, stalo se v tom třetím závěrečném skoro návykem, pomalejší tempo těší a slibuje dramatický závěr. Navíc dává čtenáři prostor pro prožitek. Nedalo mi nevzpomenout na jednu filmovou scénu s Milošem Kopeckým, který říkal, že dobrým autem se má jezdit pomalu, aby si člověk tu jízdu vychutnal.  
Opět vyčnívá skutečnost, že se ty nejstarší vzpomínky Fina Macleoda odehrávají v ich formě. Dodává jim to věrohodnosti a zejména naléhavosti, čtenář se stává vlastně pozorovatelem v hlavě hrdiny a lépe rozumí současnému ději, který je vyprávěn klasicky, z odstupu.
Nepochybně velkým přínosem je atmosféra Vnějších Hebrid, kterou autor podává natolik autenticky, že jsem přesvědčena o zvednutí turistického zájmu o tuto lokalitu. Poetika jejich popisu povyšuje příběh z kriminálky na román.
A tak jedinou, snad nevýznamnou výtkou, je nálož tragédií, které hrdinové Mayovy trilogie musí nést, skoro se zdá, že si vybrali smůlu nejen za celý ostrov Lewis, ale i za Vnější Hebridy a Skotsko dohromady.
Autor ovšem čtenáře obdařil ještě jedním velkým plus. Závěrečným dílem trilogii završil. Záměrně nepoužívám slovo „uzavřel“, neboť hrdinové příběhů z ostrova Lewis si ve svých životem musí ještě ledacos vyřešit a ledacos může dopadnout špatně, ale příběh Fina Macleaoda prošel svou katarzí a my ho opouštíme na pokraji nové epochy se sečtenými a zaplacenými dluhy. A to je dobrý pocit, i když to nebyly naše dluhy.
90 %

Magdalena Straková

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

1 komentář:

  1. Mám rád celou skotskou trilogii, ani třetí díl nezklamal. Těším se na Ostrov Entry, který vyjde letos a má podobnou tematiku.

    OdpovědětVymazat