pátek 9. ledna 2015

Hodně dobrá scifárna, chválí Štěpána Kopřivu naše bloggerka Kristýna Šimlová


Štěpán Kopřiva: Aktivní kovy

Typicky kopřivovská akčňárna plná drsného humoru a násilí. Nic pro ty, kdo mají raději poklidnější a nekrvavé příběhy. V Aktivním olovu je bohužel vidět, že bylo původně psané na pokračování. Téměř bez přestávky mozky opouští hlavy majitelů, střeva vlají a tečou hektolitry krve. Až jsem se začala trochu nudit a přemýšlet, jestli by z těch stovek ubohých, nevinných obětí nemohly vylétnout také nějaké jiné drůbky. Zkrátka Štěpán Kopřiva nasadil vysokou laťku hned na začátku a té se držel.
            Aktivní rtuť, oproti první části, už má pozvolné tempo, násilí se hezky stupňuje. Tahle část se mi četla o hodně lépe. Se zvědavostí, co hrdina provede příště, jsem počítač vypínala až v ranních hodinách. Kniha se prostě čte téměř sama.
Hrdinou je bývalý voják De Klerk, armádní superzabiják, naprosto neschopný žít naším poklidným "normálním" životem. Než ho vyhodili z armády, neznal nic jiného než rozkazy. A tak svůj civilní život bere jako jednu velkou misi a všechny problémy řeší po vojensku. Jeho způsob vyjadřování ve stylu vojenského hlášení by každého normálního profesora češtiny (a nejen ty) spolehlivě poslal do blázince, přirovnání jsou dokonalá ("Dveře zaúpějí s procítěností benediktinského mnicha vstupujícího do klauzury."). Čtenářova bránice si opravdu hned tak neodpočine.
            Podle mně, tahle scifárna sice nepřekoná Asfalt (Crew 2009, 2012), každopádně je hodně dobrá, určitě doporučuji. Na mém soukromém žebříčku má hodně vysokou příčku, dávám 9 bodů z 10.


Kristýna Šimlová

Elektronickou verzi knihy můžeta zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat