pondělí 19. ledna 2015

Roštěnka na tři způsoby


Alice Claytonová - Roštěnka


Erotických románů v poslední době vychází pořádné množství. Vše, co rozpoutalo Padesát odstínů, už může na někoho působit ohraně. Vždyť už snad muselo být vše řečeno, ne? Jenže autorce Cocktail série se to daří a neustále překvapuje. Její jedinečný styl, tj. propojení erotiky a vtipu, je příjemnou změnou, a očekávané pokračování velmi úspěšného Nabíječe je tak na místě.

Druhý díl s názvem Roštěnka nás opět zavádí do San Franciska. Setkáváme se s Caroline a Simonem, jejich blízkými přáteli i lidsky chovajícím se kocourem Clivem. Vztah ústředních protagonistů se vyvíjí, prohlubuje a vlastně i mění v něco, na co nejsou zvyklí. Jedno vede k druhému, nastává společné bydlení, chyby v komunikaci a schyluje se k možným problémům a hrozbám. Ani další dějové linky ostatních postav nejsou pozadu. I ony nám do příběhu zasahují a tvoří ten správný celek.  Autorka nám na stříbrném podnose nastolila obyčejné problémy, se kterými partneři bojují a ještě k tomu to okořenila notnou dávkou erotiky – když už to ten erotický román je, že? – a kousavým humorem.

Tak, jak nás u prvního dílu Alice Clayton namlsala vtipnými scénami a peprnými hláškami a dialogy, jeho následovník v tomto duchu lehce zaostává. Nemohu ale říct, že jsem se nebavila. Právě naopak. Odlehčená nota se stále udržovala a já si tak vychutnala příjemně strávené čtecí chvilky.
Až na epilog, ten mě zklamal.

Gabriela Maruščáková


Alice Claytonová: Roštěnka 


Kniha navazuje na předchozí díl "Nabíječ". Ten kdo tento díl nečetl bude se v tomto díle optížněji orientovat. Autorka přikládá kočce vlastnosti člověka,což je trochu matoucí,ale pokud budete brát tuto věc s nadhledem, kniha Vás vtáhne do děje. Kniha Roštěnka nám dává náhled na to,jak se může rozvíjet vztah dvou lidí nadálku a jak se může vše pokazit,když se člověk začne podřizovat a měnit život pro toho druhého. Simon je po dlouhém potlačování své minulosti opět zpět ve svém rodném městě a dává se dohromady s kamarády ze svého mládí. Caroline je na vrcholu kariéry a má před sebou životní šanci,která se jen tak neodmítá. Simon se mění a Carolin neví kam dřív skočit,nedokáže se Simonem mluvit o všem jako dřív a to je zásadní trhlina v jejich vztahu. Carolin pomáhá řešit krizi vztahu kamarádky a Simon svého kamaráda,což způsobuje další problémy v jejich vztahu. Kniha nám popisuje jak se názory liší z pohledu mužů a žen a jak každý má jiný náhled co ve vztahu je nejdůležitější. Knihu doporučuji a doufám, že Vás zaujme jako mě.

Klára BradáčováAlice Clayton: Roštěnka


Lehce přiostřené romány pro ženy zažívají nyní obrovský boom. Vše samozřejmě odstartovala E. L. James se svými Padesáti odstíny a poté se roztrhl pytel s obdobně laděnými příběhy. Dá se říci, že se Alice Clayton na této vlně svezla také, avšak tato autorka pojala své knihy s větším nadhledem a hlavně humorem. S hlavními aktéry - Simonem a Caroline - jsme měli možnost se setkat v prvním díle zvaném Nabíječ, na který nyní navazuje Roštěnka.

Těm, kterým se dostala Roštěnka do rukou jako první, radím, aby se čtením posečkali a začali s Nabíječem. Druhý díl totiž navazuje na ten první a autorka s objasňováním věcí minulých neztrácí čas. Simona a Caroline zastihneme ve chvíli, kdy žijí poměrně harmonickým životem plným cestování, sexu a cuketových buchet.

Popravdě musím říci, že prvních zhruba 25 % knihy (na webu o e-knihách mohu konečně používat procenta, aniž by mne okolí považovalo za blázna!) se nedělo nic, respektive dělo se stále to samé. Každá kapitola měla stejný průběh: Caroline pracuje à Caroline toho má nad hlavu à Caroline jako zázrakem vše zvládne à Caroline si píše prasečinky se Simonem à Caroline se vyspí se Simonem. A tak pořád dokola. Kdybych měla v tuto chvíli knihu ohodnotit jedním slovem, použila bych výraz „plytké“. Ovšem přednost knihy spočívá v lehkosti a nenáročnosti, proto jsem ani neměla kdovíjaké nutkání ji odložit.

V druhé čtvrtině příběhu se již pomalu začíná něco dít a výše uvedený bludný kruh postupně narušují trhliny. Téměř všechny postavy v knize jsou nádherné a bohaté (což vás mimochodem začne postupem času lehce iritovat), takže když se ve světě těchto dokonalých lidí začaly tvořit první mráčky, škodolibá část mého já se spokojeně uchechtla.

Jenže pak jsem si na jistou nereálnost prostředí zvykla a raději se věnovala příběhu do něj zasazeného. Simon i Caroline se často chovají iracionálně, ale upřímně – kdo ne? Právě tyto jejich výstřelky pomáhají čtenářovi se s postavami ztotožnit a nakonec si je i oblíbit.

Má poslední výtka směřuje k překladu. Některá slova ve mně vyvolávají nevolnost a nemyslím si, že by na vině byla pouze autorka. Již samotný název knihy se mi nelíbí, dále tu máme přezdívku Caroline – „Košilka“, či asi nejnechutnější výraz „mušlička“ (teď budu muset spálit klávesnici). Nicméně frekvence jejich výskytu není natolik vysoká, aby mi to při čtení mělo nějak extrémně vadit.

Rozhodně nechci, aby tato recenze vyzněla negativně. Roštěnka patří ve svém žánru nepochybně k těm lepším knihám. Na rozdíl od svých slavnějších kolegů, Alice Clayton nepoužívá dokola ty stejné věty a fráze, knize nechybí vtip a hlavně – není pouze „o tom jednom.“

Suma sumárum, pokud chcete něco odlehčenějšího, u čeho nemusíte přemýšlet a co máte přečteno za pár dní, Roštěnka je rozhodně dobrá volba. Není to kniha, kterou potřebuji mít vystavenou v knihovně, ale každopádně je to kniha, kterou chci mít ve své čtečce.

Adéla Š.


Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat