pátek 20. února 2015

Projekt manželka je ideálním lékem na špatnou náladu, tvrdí naše bloggerka


Graeme Simsion - Projekt manželka

Po těch všech knihách plných akce a napětí, které jsem v poslední době přečetla, byl pro mě Projekt manželka ideálním oddychovým čtením. Příběh je velmi milý, nenásilný, zahřeje u srdce a mnohokrát mě tak rozesmál, že jsem se za břicho popadala. Ačkoliv v knize chybělo napětí, autorovi se skvěle daří čtenáře držet u knihy. Když jsem byla nucena knihu odložit, nemohla jsem se dočkat toho, až se k ní vrátím, ale nikoliv z toho důvodů, že bych byla zvědavá, zda hrdina unikne z náručí smrti, či zachrání své milované, jak jsem zvyklá z knih, jenž běžně čtu, ale proto, že jsem se jednoduše těšila na to, jaký přešlap hrdina zase udělá a jak se u toho zasměju.
Hlavní hrdina, univerzitní profesor Don trpící Aspengrovým syndromem, se rozhodne najít si manželku. A ačkoliv sám není zrovna dokonalý, má na svoji vyvolenou vysoké požadavky. Proto, aby eliminoval nežádoucí uchazečky, vytvoří šestnáctistránkový dotazník. Ale jak to tak bývá, člověk míní, život mění… Donova mise je pozastavena ve chvíli, kdy mu do života vtrhne Rosie, která ho požádá, aby ji pomohl najít jejícho biologického otce. Přestože Don hned z počátku Rosii, nedochvilnou kuřačku a barmanku,  jako vhodnou manželku zavrhne, z jemu nevysvětlitelných důvodů  ho k ní něco táhne a pouští se s ní do hledání otce. Postava Dona mě dokázala každým svým krokem překvapit. Jeho myšlenkové pochody a absence emocí při uvažovaní jsou pro každého normálního člověka jen stěží pochopitelné, přesto je poměrně normální a lidský, na rozdíl od Sheldona z Teorie velkého třesku, ke kterému je často přirovnáván.
Kniha sice skončí tak, jak čtenář doufá a předpokládá, avšak právě cesta k tomuto konci je na knize to nejlepší. Knihu bych ohodnotila tak na 70%.

Lucie Třísková Müllerová


Graeme Simsion - Projekt manželka


V životě Dona Tillmana není prostor pro náhody ani spontánnost. Každou činnost má dokonale naplánovanou, aby ani minuta jeho drahocenného času nepřišla vniveč. Ke spokojenému životu mu chybí už jen manželka. A protože najít takovou, která splňuje veškeré jeho požadavky, by zabralo příliš mnoho času a úsilí, Don se rozhodne i na tento problém jít vědecky a vymyslí ‘Projekt manželka‘.
Projekt spočívá v propracovaném dotazníku, který Don rozesílá na internetových seznamkách i při osobních setkáních. Princip je jednoduchý – jestliže respondentka zvolí správné odpovědi, je to ta pravá. V opačném případě nemá cenu s ní ztrácet čas. Záměr dobrý, avšak postupem času se objevuje trhlina, se kterou Don nepočítal – ideální žena se ne a ne objevit. Namísto toho se u něj v kabinetu shodou náhod zjeví Rosie, která Projektu manželka absolutně nevyhovuje. Kouří, chodí pozdě a je vegetariánka. Don však zjišťuje, že s ní rád tráví čas, a to i přesto, že mu narušuje jeho propracovaný systém života. Proto se rozhodne Rosie pomoci s hledáním biologického otce a Projekt manželka se dostává do pozadí.
Kniha nabízí nepřeberné množství komických situací, které pramení převážně z povahy společensky poněkud neohrabaného, avšak geniálního profesora. Osobně si myslím, že autor nevyužil celý potenciál tématu, což však otevírá možnost případného pokračování. Jediná věc, která mi na příběhu vadila, byl lehce uspěchaný konec a až nepřirozeně lehký přerod hlavní postavy.
Stránky ubíhají až neuvěřitelně rychle a ani celodenním čtení člověka neunaví. Pokud hledáte vtipnou, lehkou a přitom inteligentní knihu, Projekt manželka je určitě správnou volbou. Jestliže navíc máte rádi ve věcech pořádek a dokážete se do Dona vcítit, je úspěch zaručen.

Adéla Šianská

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.Žádné komentáře:

Okomentovat