pondělí 16. února 2015

První případ skvělého vyšetřovatele Lincolna RhymaJeffery Deaver - Sběratel kostí

Knihu Sběratel kostí, jehož autorem je Jeffery Deaver, je prvním dílem série. Jeffery Deaver je spisovatelem do morku kostí. Vyzkoušel již několik prací a nakonec skončil u psaní, kterým se od roku 1990 živí. Proslul také díky sérii knih o velmi chytrém New Yorském vyšetřovateli Lincolnu Rhymovi. Kniha sběratel kostí vyšla v roce 1997. Tento román byl také zfilmován a u nás byl ke shlédnutí pod stejným českým názvem.
V knize se seznámíme s geniálním vyšetřovatelem Lincolnem Rhymem, jež po nehodě zůstal upoután na lůžko a ztrácí zájem o život. Nicméně jen on dokáže co nejrychleji objevit vraha, který v New Yorku začal řádit. Město zrovna hostí summit OSN a to poslední, co potřebují, je sériový vrah. Rhymovi pomáhá pochůzkářka Simmonsová. Ta se stala objevitelkou místa činu vraha a její obezřetný postup zajištění tohoto místa Rhyma tak překvapil, že si její přítomnost při vyšetřování vyžádal. Simonsové se to ale nehodí, protože čeká na přeřazení na jinou pracovní pozici a tak se z jejího pohledu situace nevyvíjí přímo dobře. Práci dělá s odporem a se stejným pocitem se stává Rhymovýma očima a ušima v terénu.
Román čtenáře provede velkoměstem v poměrně svižném tempu. Vyšetřovatelé si nemohou ani na chvíli odpočinout, protože každá minuta může stát něčí život. Stop je málo a spolupráce policie a Rhyma začne skřípat, když si vyšší autority města uvědomují, že vyšetřování vede mrzák.
Jak jsem již uvedl, kniha ubíhá velmi rychle a některé pasáže se prostě nedají číst jinak než najednou. Knihu jsem si vybral víceméně podle jejího názvu. Zajímalo mě, jak se bude lišit od knih Kathy Reichsové a jejich románech v podstatě také „o kostech“. A musím říct, že mě kniha překvapila. Hlavní hrdina se snaží vypátrat pachatele za pomoci důkazů, pro jejichž získání je schopen mnohé obětovat. Je to pravděpodobně přístup hlavního hrdiny k vedení případu, který mě tak zaujmul. Román není určitě jen obyčejnou detektivkou, jedná se o poměrně zamotaný případ s velmi zajímavou zápletkou. Knihu bych už z tohoto důvodu vřele doporučil. Abych byl úplný, měl bych se také zmínit o jedné věci, která na sebe sem tam upozornila. Tou je genialita hlavního hrdiny. Rhyme měl někdy tak skvělé pochopení zločince či důkazů, až mi to přišlo skoro neuvěřitelné. V románu také vystoupila FBI, která se podle mého názoru nechala až příliš jednoduše „zblbnout“.

Petr Valenta

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat